Wyciskarka czy sokowirówka – fakty i mity
Spożywanie zalecanych przez WHO 400 g ilości owoców i warzyw powszechnie uważa się za jeden z najważniejszych elementów zdrowego żywienia. Jednak w dzisiejszym zabieganym świecie niełatwo sprostać temu wymaganiu. To dlatego wyciskanie świeżych soków w domu jest świetnym sposobem na przemycenie zalecanej dawki owoców i warzyw do codziennego jadłospisu.
W domowych warunkach soki można wyciskać przy pomocy dwóch rodzajów urządzeń – sokowirówek i wyciskarek. Jaka jest różnica? Sokowirówki szybkoobrotowe (odśrodkowe) po rozdrobnieniu owocu lub warzywa na mniejsze części wykorzystują siłę odśrodkową do oddzielenia soku od miąższu. Wyciskarki natomiast miażdżą owoce i warzywa, by wydobyć z nich sok, który następnie jest przefiltrowywany w celu oddzielenia miąższu.
Panuje przesąd, że sok przygotowany w wyciskarkach zawiera więcej witamin. Tymczasem Philips we współpracy z Universität für Bodenkultur Wien (BOKU) (Uniwersytetem Przyrodniczym w Wiedniu (BOKU)) przeprowadził badania nad wartością odżywczą soków przygotowanych przy użyciu sokowirówek szybkoobrotowych i wyciskarek i okazuje się, że przeciętna zawartość witamin w sokach przygotowanych przy pomocy obu typów urządzeń jest zbliżona.
Wyraźna jest natomiast różnica na korzyść soków z wyciskarki pod względem zawartości błonnika pokarmowego, którego WHO zaleca, by dziennie spożywać przynajmniej 25–30 g.
Rekomendowane ceny detaliczne wyciskarek i sokowirówek Philips wynoszą:
- HR1871/70 – 909 PLN
- HR1870/70 – 909 PLN
- HR1869/70 – 689 PLN
- HR1895/80 – 1259 PLN
- HR1896/70 – 1349 PLN
- HR1897/30 – 1479 PLN
Dodaj komentarz