Niemal zawsze jednym z podstawowych elementów integrujących rodzinę był wspólny posiłek przy stole. Jak wynika z badania „Polacy przy stole” przeprowadzonego na zlecenie marki Coca-Cola, aż 86% z nas ceni sobie czas spędzany z bliskimi podczas wspólnych posiłków. To okazja do rozmowy, wymiany historii jakie zdarzyły się nam w ciągu dnia, żartów a nawet zabawy. Jednak tylko 53% z nas uważa, że spędza wystarczająco dużo czasu z bliskimi przy stole.

Coca-Cola_Polacy przy stole_infografikaRodzina wokół stołu

– Rodzina jest dla Polaków bardzo ważnym, jeśli nie najważniejszym obszarem życia. Rodzina stanowi wsparcie i źródło szczęścia. Dla wielu jest źródłem dumy, satysfakcji, światem, w którym można rozwijać swoje pasje, który daje możliwość zbalansowania życia prywatnego i zawodowego. Jednak aby tak było muszą zostać spełnione pewne warunki. Nie bez znaczenia jest realnie poświęcany sobie czas. Tymczasem dla wielu rodzin stanowi to wyzwanie – w dużej mierze ze względu na czas przeznaczony na pracę, obowiązki i zajęcia, które powodują, że nie jest łatwo znaleźć ten czas rzeczywiście poświęcony sobie nawzajem. W tym kontekście to właśnie posiłki nabierają dodatkowego znaczenia. Bywa przecież, że właśnie wspólne obiady lub kolacje są niemal jedyną okazją w ciągu tygodnia, by członkowie rodziny mogli się razem spotkaćmówi dr Joanna Heidtman, psycholog, doktor nauk humanistycznych.

Jak wyglądają wspólne posiłki Polaków, jak często do nich zasiadamy i czy ich długość jest dla nas wystarczająca? Na te pytania odpowiada badanie „Polacy przy stole” przeprowadzone przez IQS w kwietniu 2015 r. na zlecenie Coca-Cola, która w ramach kampanii „Razem smakuje lepiej” zaprasza wszystkie polskie rodziny do wspólnego posiłku i okazania radości z bycia razem.

Cenimy czas spędzany z rodziną przy posiłku

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Coca-Cola, aż 86% Polaków ceni sobie czas spędzany z rodziną i bliskimi podczas wspólnych posiłków. Przeciwnie twierdzi jedynie 4% z nas. Wspólny posiłek jest więc niezwykle istotny dla Polaków.

Przez wiele wieków te wspólne, głównie rodzinne spotkania przy stole traktowane były jak świętość. Większości z nas znane jest miłe uczucie, które towarzyszy wspomnieniom niedzielnych obiadów u babci, na które zjeżdżała się „cała” rodzina, żeby przy jednym stole nie tylko jeść, ale również być ze sobą – śmiać się, bawić, wspominać, spierać, godzić i cieszyć ze wspólnie spędzonych chwil” mówi dr Tomasz Sobierajski, socjolog, Instytut Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Współcześnie instytucja wspólnych posiłków wydaje się niezagrożona, ale dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość sprawia, że nasz czas spędzany z rodziną stale się kurczy. Często więc jedyną okazją do spędzenia czasu z rodziną i bliskimi jest wspólny obiad czy kolacja. Jak wygląda najczęściej ten posiłek?

Ponad 25% z nas je posiłki z rodziną codziennie. Ale już aż 31% z nas deklaruje, że razem z bliskimi zasiada do stołu jedynie 2-3 razy dziennie. Na przyczynę tej sytuacji Polacy przede wszystkim wskazują różny plan dnia członków rodziny (56%) oraz zbyt dużą ilość pracy (32%). Część osób nie posiada też zwyczaju jedzenia wspólnych posiłków (26%), co pokazuje, że warto dbać o ten zwyczaj i przekazywać go swoim dzieciom.

Zwykle gdy już zasiadamy przy stole z bliskimi, wspólny posiłek trwa do 30 minut (83%). Jedynie 16% z nas deklaruje, że trwa on powyżej 30 minut. Większość z nas chciałby jednak by ten czas był znacznie dłuższy. Ponad 50% Polaków deklaruje, że chciałoby spędzać z bliskimi podczas posiłku ponad 30 min. 5% z nas wskazuje nawet, że ich wymarzony czas trwania rodzinnego posiłku wynosi ponad dwie godziny.

Wspólny posiłek to przede wszystkim czas spędzony z rodziną i bliskimi. Najczęściej wtedy zajmujemy się rozmową (70%) lub oglądamy telewizję (50%). W dalszej kolejności Polacy wskazują słuchanie radia (21%), korzystanie z telefonu (18%) lub z internetu (17%), czytanie książek lub gazet (10%) oraz granie w gry (4%). Posiłek stanowi więc dla większości Polaków okazję do wspólnej rozmowy, dyskusji, wymiany poglądów, pomówienia o planach, marzeniach, sprawach wielkich i tych całkiem przyziemnych.

Posiłek we wspólnym gronie nie jest ograniczony wyłącznie do samego jedzenia. To również moment przygotowania posiłku, który jest równie istotny w integrowaniu rodziny jak wspólne zasiadanie przy stole. Większość z nas (78%) czerpie radość z przygotowywania posiłków dla najbliższych. Najczęściej posiłki przygotowujemy z innymi dorosłymi członkami rodziny (44%). Jedynie 27% z nas deklaruje, że przygotowuje posiłki samodzielnie.

– Wspólne posiłki od zarania naszej cywilizacji łączyły, zbliżały, wspomagały tworzenie więzi. Miejmy nadzieję, że nawet wtedy gdy wraz z postępem zmieniają się nasze nawyki żywieniowe, sposoby przygotowywania posiłków, będziemy nadal jadać je wspólnie. Nie dlatego, że takie były zwyczaje, ale dlatego, że sprawia nam to prawdziwą przyjemność – dodaje Joanna Heidtman.

#RazemSmakujeLepiej

Więcej informacji: http://www.coca-cola.pl/pl/razem-smakuje-lepiej/

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF