Pokusa niezdrowej żywności, która dociera do najmłodszych z telewizji i reklam nie ułatwia rodzicom misji zdrowego odżywiania. Słodycze, słodzone napoje czy dania typu fast food to silny przeciwnik zaleceń żywieniowych. A jak alarmują eksperci, w Polsce w zastraszającym tempie rośnie liczba otyłych dzieci[1]. Jak zatem zapewnić sukces projektowi  zdrowego odżywiania najmłodszych? Wystarczy tylko trochę konsekwencji i odrobina kreatywności ze strony rodziców.

sodaBuduj zdrowe nawyki!

Na długiej liście zakazanych produktów spożywczych „zaszczytne” miejsce zajmują słodkie napoje. Za sprawą wysokiej zawartości cukru sprawiają, że pragnienie znika tylko na chwilę, by już po około godzinie skutkować irytacją i osłabieniem. Ponadto podając dziecku słodkie napoje pokazujesz mu atrakcyjny w jego ocenie smak, któremu trudno później konkurować z neutralnym smakiem wody. Dlatego warto od najmłodszych lat podawać dziecku do picia właśnie wodę. Wypracowany w pierwszych latach życia nawyk będzie skutkował zdrowymi wyborami w przyszłości.

Koniecznie pamiętaj, że bez względu na to jak bardzo będziesz kontrolować dietę swojego dziecka, jeśli nie zmienisz swoich własnych złych nawyków żywieniowych, nie odniesiesz sukcesu. Twoje dziecko Cię naśladuje i na Twoim zachowaniu wzoruje własne postępowanie. Dlatego w najprostszy i najbardziej skuteczny sposób nauczysz je zdrowego odżywiania, kiedy cała rodzina będzie na co dzień jadała zdrowo.

Baw się i ucz!

Istnieje wiele sposobów, aby kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych było dla dziecka dobrą zabawą. Wspólne tworzenie zdrowych dań i napojów nie tylko pozwoli Wam wspólnie spędzić czas, ale też sprawi maluchowi frajdę i zachęci go do próbowania zdrowych potraw. Waszą kulinarną zabawę dodatkowo mogą uatrakcyjnić kuchenne urządzenia, takie jak ekspres SodaStream. Za jego sprawą bez trudu przygotujecie wodę o dowolnym stopniu nagazowania,  a na jej bazie stworzycie ulubione napoje – z owocami czy domowym sokiem.

 

Dzięki „czarodziejskim” urządzeniom kuchennym Twoje dziecko chętnie zaangażuje się w kulinarną zabawę i z zaciekawieniem będzie próbowało nowych smaków. Nie od dziś wiadomo, że atrakcyjnie podane danie smakuje lepiej. To samo dotyczy też wody.  Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych przez agencję badawczą Toluna, wskazują, że użytkownicy ekspresu SodaStream m.in. dzięki możliwości przygotowania wody na wiele rożnych sposobów, piją dziennie nawet o 43% (3 szklanki) płynów więcej niż osoby, które go nie posiadają. Tym samym lepiej dbają o odpowiednie nawodnienie organizmu[2].

[1] http://www.who.un.org.pl/aktualnosci.php?news=92

[2] Toluna. US Water study, badanie przeprowadzone na  próbie 3 680 osób powyżej 18 r.ż., listopad 2014

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF