Tradycja obchodzenia dnia św. Walentego już na dobre zagościła w naszym kraju. Choć czternasty dzień lutego kojarzymy przede wszystkim z zakochanymi parami i romantycznymi kolacjami przy świecach, ten dzień można wykorzystać również do przekazania mądrych wartości najmłodszym. 

Dziewczynka_z_serduszkiemDzieci są bacznymi obserwatorami otaczającej je rzeczywistości. Czerpią wzorce z postaw dorosłych, przyglądają się relacjom między rodzicami, którzy są dla nich pierwszym w życiu autorytetem. Wiele osób krytykuje walentynki za ich komercjalizację, za koncentrację ludzi na wydawaniu pieniędzy na tandetne gadżety. Fakt jest jednak taki, że ten dzień można wykorzystać z ogromnym pożytkiem dla całej rodziny.

  • Opowiedzmy dziecku historię… z morałem

Za walentynkami stoi cała mądra opowieść, którą warto przekazać najmłodszym. Legenda o św. Walentym, patronie nie tylko zakochanych, lecz także obrońcy przed chorobami, to ujmująca historia o sile miłości (jego uczucie do niewidomej córki strażnika uleczyło młodą kobietę). Taka przypowieść może być pretekstem do porozmawiania z dzieckiem o tym,jak ważne w życiu są uczucia, wartości, dobroć. Jak warto na co dzień okazywać serce drugiemu człowiekowi, być uczynnym i serdecznym dla rówieśników, rodziców, dziadków.

  • Spędźmy razem więcej czasu

Walentynki, poza czasem spędzonym z partnerem tylko we dwoje (który jest oczywiście niezwykle ważny!), to również dobra okazja do tego, by wzmocnić więzi rodzinne. W tym roku walentynki przypadają w sobotę, dlatego zaplanujmy czas tak, by spędzić go jak najwięcej razem i zrobić wspólnie coś, na co zazwyczaj nie mamy czasu. Rodzinny wyjazd za miasto, długi spacer, pieczenie ciasta, wycieczka do ZOO – pomysłów jest wiele, zróbcie razem po prostu coś, co lubicie, co sprawia Wam prawdziwą frajdę!

  • Poczucie własnej wartości

Czternasty dzień lutego to również dobry moment na rozmowę z dzieckiem na temat samoakceptacji. Warto od samego początku kształtować dziecko w duchu mądrego poczucia własnej wartości. Nie narcyzmu, lecz pewności siebie, umiejętności współpracy z innymi przy jednoczesnym bronieniu własnego zdania. Uczyć dziecko miłości własnej, bycia dobrym dla samego siebie – nie jest łatwo, ale walentynki – tak pozytywny i radosny dzień, to świetna okazja, by porozmawiać z dzieckiem o akceptacji.

Oprócz działań w gronie rodzinnym, warto zadbać o wzmacnianie poczucia własnej wartości również w szkole, do której uczęszcza nasza pociecha. Zaproponujmy wychowawcom udział klasy w bezpłatnym ogólnopolskim programie edukacyjnym Porcja Pozytywnej Energii, którego głównym celem jest wpajanie dzieciom, jak ważny jest zdrowy styl życia, praca zespołowa oraz samoakceptacja.

Informacje na temat programu oraz zasad rejestracji na stronie: www.porcjapozytywnejenergii.pl.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF