Według Światowej Organizacji Zdrowia aż 33 z 55 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej leży w Polsce[1]. Wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza ma realny wpływ na stan naszego zdrowia. Proste i przez lata stosowane sposoby na poprawę powietrza nie zdają już egzaminu. Jak w nieprzyjaznym środowisku można skutecznie zadbać o swoje zdrowie?  

p038674Niewidzialne zagrożenie

Według raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, zanieczyszczenia powietrza w zdecydowanej większości kraju przewyższają wartości normatywne. Oznacza to, że wiele terenów w Polsce powinno zostać objętych działaniami, mającymi na celu poprawę jakości powietrza[2]. – Najbardziej szkodliwe zanieczyszczenia powietrza stanowią pyły PM10, PM2,5, tlenki azotu, ozon, tlenki siarki. Narażenie na tlenki siarki i ozon może wywołać uszkodzenie śluzówki dróg oddechowych i zaburzać oczyszczanie oskrzeli, co zwiększa ryzyko wystąpienia i zaostrzenia astmy, alergicznego nieżytu nosa lub POChP oraz dwukrotnie ryzyko zwykłych przeziębień. Badania epidemiologiczne wykazują, iż nie ma bezpiecznego poziomu stężenia pyłu zawieszonego, poniżej którego nie obserwuje się negatywnych skutków zdrowotnych – mówi dr Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, ekspert marki Electrolux.

Dla każdego domownika

Tradycyjnym sposobem na poprawę cyrkulacji powietrza w domu jest wietrzenie. W przypadku wysokiego poziomu zanieczyszczeń na zewnątrz, taki zabieg może jednak bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Jednym z rozwiązań umożliwiających oddychanie zdrowszym  powietrzem w domu są oczyszczacze powietrza. Te od firmy Electrolux filtrują zanieczyszczenia aż w 99,97%. Usuwają niebezpieczne dla zdrowia alergeny, pyły oraz niwelują nieprzyjemne zapachy, przynosząc ulgę nie tylko alergikom i astmatykom, ale poprawiając samopoczucie każdego domownika. Przy wyborze oczyszczacza należy zwrócić uwagę na rodzaje i liczbę filtrów. Oczyszczacz Electrolux Oxygen wyposażony został w system PlasmaWave™ chroniący przed wirusami, bakteriami, oparami chemicznymi i przykrymi zapachami bez wytwarzania szkodliwego dla zdrowia ozonu. W urządzeniu zastosowano również wielofazowe filtrowanie powietrza. Filtr wstępny odpowiada za wychwycenie dużych cząstek pyłów, włosów lub sierści. W drugiej fazie filtr HEPA13 wychwytuje małe cząstki, takie jak pyłki kwiatów. W kolejnej zmywalny filtr z aktywnego węgla niweluje dym i zapachy. Co istotne, urządzenie automatycznie dostosowuje intensywność filtrowania dzięki czujnikom światła oraz czujnikom jakości powietrza. Model EAP450 sprawdzi się nawet na powierzchni powyżej 100m2. Do mniejszych mieszkań przeznaczony jest model EAP300.  Oba urządzenia reprezentują nowoczesny i uniwersalny design, więc łatwo dopasować je do każdego wnętrza.

Żyj zdrowo!

Żeby obudzić się wyspanym i wypoczętym, potrzebny jest nie tylko wygodny materac, ale także odpowiednia jakość powietrza w sypialni. Oczyszczacze Electrolux podczas trybu cichej pracy emitują dźwięk porównywalny do szeptu, o natężeniu zaledwie 27 decybeli, co pozwala zapaść w spokojny sen. Urządzenia Electrolux Oxygen pomagają też uchronić się przed infekcjami, ponieważ zastosowane w nich filtry neutralizują wirusa grypy w 99,6%.

Na zdrowy styl życia nie składa się wyłącznie aktywność fizyczna oraz zbilansowana dieta. Dbanie o swoje zdrowie to również przeznaczanie odpowiedniej ilości czasu na sen i odpoczynek, profilaktyka oraz dbanie o czystość w mieszkaniu. Wszystkie te składniki sprawiają, że możemy żyć w Zdrowym Domu.

Więcej informacji: newsroom.electrolux.com/pl, electrolux.pl lub facebook.com/electroluxpl

[1] Źródło: http://www.who.int/phe/health_topics/outdoorair/databases/cities/en/.

[2] Inspekcja Ochrony Środowiska. Ocena jakości powietrza w strefach w Polsce za rok 2015. http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/content/show/1000637

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF