Przed nami radosny czas spotkań z rodziną i znajomymi – zbliża się Wielkanoc. Z tymi świętami, a zwłaszcza z Poniedziałkiem Wielkanocnym, wiąże się wiele oryginalnych zwyczajów. Warto je poznać razem z soczyście owocową marką Helleną Family!

truskawka_malinaPoniedziałkowe oblewanie

Tradycja Śmigusa-Dyngusa jest bardzo długa – pochodzi z czasów słowiańskich – ok. XV w. Sama nazwa tego zwyczaju pochodzi od tradycji wzajemnego odwiedzania się w gronie bliskich i rodziny („dyngus” wywodzi się od niemieckiego „dingen”, oznaczające „wykupywanie się”. Podczas świątecznych wizyt, goście otrzymywali zapas jedzenia na dalszą drogę w ramach podziękowania za spotkanie. Z kolei człon „śmigus” nawiązuje do bicia się witkami palemek i krzewów, a także do oblewania wodą. Od zawsze był to symbol wiosennego oczyszczenia, odnowy i odganiania zimowych duchów.

Dziś wodą i perfumami, kiedyś wodą święconą

W dawnych czasach Lany Poniedziałek miał bardzo symboliczne znaczenie. Gospodarze o świcie wychodzili na pole i skrapiali je wodą święconą, a panny na wydaniu były oblewane wodą, co miało sprzyjać płodności.

Teraz z kolei tradycje Lanego Poniedziałku obchodzone są w zależności od regionu Polski. Na Dolnym Śląsku często pryska się perfumami, a w Małopolsce ciągle żywy jest ludowy zwyczaj „Siudej baby”, czyli mężczyzny przebranego z kobietę, który goni panny i smaruje je sadzą – wszystko to oczywiście ma być dobrą wróżbą na cały rok i zapewnić dziewczynom powodzenie u płci przeciwnejJ

Radośnie i z bliskimi

Niezależnie od tego, z których stron Polski jesteśmy i jakie „śmigusowe” zwyczaje obchodzimy, jedno pozostaje niezmienne. W Poniedziałek Wielkanocny spotykamy się z rodziną i bliskimi, by celebrować wspó. To okazja do radosnego odpoczynku, podzielenia się jajeczkiem i spędzenia wspólnie chwil w relaksu przy stole pełnym tradycyjnych pyszności. Rodzinną atmosferę podkreśli pysznie owocowy, niegazowany napój Hellena Family o smaku Truskawki i Maliny*. Polskie smaki w rodzinnej butelce ugaszą pragnienie i wprowadzą wszystkich gości w wiosenny klimat!

*Bez słodzików, sztucznych barwników i konserwantów.

Hellena Family Napój niegazowany o smaku Truskawki i Maliny, 1,75 l., cena: ok. 3,30 zł.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF