Tłuszczowe ABC wielkanocnych wypieków ( + przepis)
Puszyste babki, ozdobne mazurki i inne tradycyjne ciasta zagoszczą już niebawem na większości polskich stołów. W każdym z tych wypieków tłuszcze odgrywają niezastąpioną rolę. Jaką? Zdradzają eksperci kampanii „Poznaj się na tłuszczach”: dietetyk mgr Ewa Kurowska oraz szef kuchni Jerzy Nogal.
Tłuszcze dodajemy bezpośrednio do masy ciast, kremów i smarujemy nimi formy piekarnicze.
W ten sposób poprawiamy walory smakowe i zapachowe wypieków. Tłuszcze nadają ciastu odpowiednią konsystencję, kruchość, zwilżają, zmniejszają lepkość i pozwalają zachować mu świeżość na dłużej. Warto wiedzieć, że wybór odpowiedniego tłuszczu do pieczenia zależy od konsystencji i rodzaju ciasta.
Płynne oleje jak np. rzepakowy ułatwiają wyrabianie i porcjowanie ciasta, dlatego są często stosowane jako dodatek do ciast drożdżowych czy biszkoptowych – poprawiają ich elastyczność. Margaryny i masła są z kolei wykorzystywane do pieczenia ciast kruchych i francuskich,zapewniając im odpowiednią plastyczność, są idealne do kremów i serników, a w formie sklarowanej można je wykorzystywać także w przypadku wspomnianych wcześniej biszkoptów czy ciast drożdżowych. Warto pamiętać, że ilość tłuszczu ma wpływ na konsystencję ciasta – w większych proporcjach warto dodać go do wypieków kruchych i półkruchy – komentuje kucharz Jerzy Nogal.
Bardziej fit
Poza walorami smakowymi i estetycznymi w wyborze tłuszczu do pieczenia warto zwrócić uwagę również na jego walory zdrowotne, takie jak skład czy punkt dymienia. W przygotowywaniu wypieków najczęściej wykorzystujemy margarynę, masło, jak i oleje roślinne. Które z nich są najlepsze, jeżeli weźmiemy pod uwagę ich wpływ na nasze zdrowie?
W polskich kuchniach popularnym składnikiem jest masło, które nadaje ciastom naturalny posmak, jest jednak źródłem mniej korzystnych dla zdrowia nasyconych kwasów tłuszczowych oraz kwasów tłuszczowych trans, których ilość sięga nawet 4-5% tłuszczu. Dlatego,aby ograniczyć i tak już wysokie spożycie tłuszczów zwierzęcych w okresie świątecznym, możemyzastąpić masło margaryną. Jak wiadomo margaryny wytwarzane są na bazie tłuszczów roślinnych, mają więc bardziej korzystny, niż wspomniane już masło, skład kwasów tłuszczowych – zawierają mniej nasyconych kwasów tłuszczowych (poniżej rekomendowanych progów), a więcej korzystnych dla naszego zdrowia jedno – i wielonienasyconych tłuszczów – mówi ekspert kampanii „Poznaj się na tłuszczach”, dietetyk mgr Ewa Kurowska.
Dodatkowo margaryny do pieczenia o maślanym smaku pozwalają łączyć walory zdrowotne i użytkowe tłuszczów roślinnych z pożądanym w tej kategorii smakiem masła.Można je wykorzystywać zarówno jako składnik wypieków, a także kremów do ciast. Produkty te są naturalnym źródłem witaminy E, jak również wzbogacone sąo witaminy A i D. Na margarynę powinny postawić szczególnie osoby, które dbają o linię lub mają podwyższony poziom cholesterolu. Warto wiedzieć, że obecnie niemalże wszystkie margaryny produkowane są w oparciu o recepturę „beztransową”.
A kiedy do ciasta warto dodać olej roślinny?
Ciasto z dodatkiem oleju roślinnego doskonale sprawdzi się w np. przypadku wielkanocnych babeczek. Idealny do wypieków będzie np. olej rzepakowy. Ten zwany „oliwą północy” tłuszcz jest bogaty w jedno i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, a także jest znakomitym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 i 6. Bardzo dobrze sprawdza się w pieczeniu – jest mniej podatny na wysokie temperatury i utlenianie, dzięki czemu pomimo podgrzewania zachowuje swoje walory odżywcze i sprawi, że ciasto będzie bardziej puszyste. Warto pamiętać, że do pieczenia powinniśmy stosować tylko oleje rafinowane. Te tłoczone na zimno nie powinny być ogrzewane, a dodatkowo mają specyficzny smak i aromat, który może nie pasować do słodkiego wypieku– dodaje dietetyk mgr Ewa Kurowska, ekspert kampanii „Poznaj się na tłuszczach”.
Prawidłowa temperatura pieczenia
Tłuszcze w ciastach wymagają odpowiedniej temperatury, także w przypadku przygotowywania wypieków. Na zimno nadają ciastu odpowiednią konsystencje i je uelastyczniają, a po wypieku spajają pozostałe składniki ciasta takie jak mąka i cukier. Zbyt wysoka temperatura może źle wpłynąć na smak ciasta i jego wartość odżywczą. Zbyt niska może sprawić, że ciasto się zdeformuje,
a ostatecznie stanie się twarde i niesmaczne.
Prawidłowe temperatury ciast w przypadku różnych rodzajów wypieków:
Rodzaj ciasta | Temperatura | Czas pieczenia |
Beziki | 110-120 | 10-20 |
Biszkoptowe | 160-180 | 15-30 |
Drożdżowe | 160-180 | 15-50 |
Francuskie | 250 | 15-30 |
Półfrancuskie | 250 | 15-30 |
Kruche | 180-200 | 20-30 |
Półkruche | 180-220 | 20-30 |
Piaskowe | 160-200 | 30-45 |
Więcej informacji o kwasach tłuszczowych oraz roli dla zdrowia na stronie www.poznajsienatluszczach.pl
—————————————————————-
Wielkanocna baba drożdżowa według przepisu szefa kuchni Jerzego Nogala
Składniki na ciasto:
500 g uniwersalnej mąki pszennej
- 4 żółtka
- 100 g wysokiej jakości margaryny
- 250 ml mleka
- Saszetka drożdży lub ½ kostki świeżych drożdży
- ½ szklanki cukru
- 1 płaska łyżeczka soli
- ¼ szklanki rodzynek
- Margaryna do posmarowania foremki
- 1 cytryna
Składniki na lukier:
- 1 szklanka cukru pudru
- ⅓ szklanki wody
Ciasto:
- Wsyp wszystkie sypkie składniki do miski i wymieszaj.
- Wbij żółtka.
- W rondelku rozpuść margarynę, gdy zacznie skwierczeć, wlej mleko.
- Zawartość rondelka wlej do ciasta i dokładnie wymieszaj.
- Ciasto wyrabiaj mikserem na wolnych obrotach około 6 minut. Możesz w tym celu użyć także grubej drewnianej kopyści. Mieszaj do momentu, aż ciasto będzie gęste i da nałożyć się łyżką.
- Miskę z ciastem przykryj folią spożywczą i odstaw na 2 godziny do wyrośnięcia.
- Rodzynki zalej wrzątkiem, odstaw na 15 minut, odsącz.
- Gdy ciasto wyrośnie, dodaj rodzynki i jeszcze raz dokładnie wymieszaj.
- Foremkę do babki wysmaruj margaryną.Ciasto nałóż do połowy jej wysokości.Przykryj ściereczką i odstaw do wyrośnięcia na ok. 1 godzinę.
- Tak przygotowane ciasto piecz w rozgrzanym do temperatury 180°C piekarniku ok. 45-55 minut.
- Po wypieczeniu odstaw ciasto do wystygnięcia. Kiedy wystygnie posmaruj wcześniej przygotowanym lukrem.
Lukier:
- Wymieszaj za pomocą trzepaczki cukier puder z wodą tak, żeby powstała gęsta, biała, aksamitna, maź. Jeżeli uznasz, że lukier jest zbyt gęsty dodaj jeszcze odrobinę wody.
- Lukier możesz zrobić także mieszając cukier puder z pozostałym z jajek białkiem.
W tym przypadku cukru musi być 2-3 razy więcej objętościowo niż białek. - Polej nim babkę i odstaw do skrzepnięcia.
Kilka dodatkowych wskazówek:
- Jeśli chcesz, aby babka była bardziej puszysta, użyj 6 żółtek, ale dodaj trochę mniej mleka.
- Jeśli chcesz, aby babka miała intensywną żółtą barwę, możesz dodać do składników ½ łyżeczki kurkumy.
- Dla dodatkowego aromatu dodaj do składników kilka posiekanych skórek ze sparzonej cytryny.
- Polukrowaną babę możesz też posypać wiórkami ze sparzonej cytryny albo posiekanymi orzechami laskowymi, które będą nie tylko smacznym dodatkiem, ale
także źródłem zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych. - Jeżeli użyjesz formy „z kominem”, piecz babkę o 10 minut krócej.
Dodaj komentarz