Odpowiednie nawodnienie organizmu to podstawowy element codziennej diety, jeżeli chcemy być zdrowe i piękne. Wiemy też, że aby czuć się dobrze, powinnyśmy dziennie wypijać ok. 1,5 l świeżej wody. Niestety nie zawsze przestrzegamy tych zaleceń, bo zwyczajnie o tym zapominamy lub nie mamy jej pod ręką. Tymczasem to wielki dietetyczny błąd, który nie może mieć miejsca szczególnie w cieplejsze dni!

Marella_białaŁyk zdrowia

Regularne nawadnianie organizmu sprzyja lepszej koncentracji, zapobiega bólom głowy, reguluje metabolizm oraz uzupełnia braki wody, które tracimy przez skórę. W skali dnia, przy założeniu, że prowadzimy spokojny tryb życia, możemy „wypocić” nawet od 0,5 do 1 litra wody, a jeżeli na zewnątrz panuje upał, ta ilość może być jeszcze większa. Tymczasem woda stanowi ok. 60% naszego ciała i od stopnia jego nawodnienia zależy przebieg wielu ważnych procesów życiowych. Dlatego też na bieżąco uzupełniajmy braki i nie dopuszczajmy do stanu odwodnienia, którego pierwszym sygnałem jest uczucie pragnienia! Woda nie posiada też kalorii, dlatego możemy ją spokojnie pić nawet wtedy, gdy czeka nas sezon na letnie sukienki.

Katarzyna Biłous, specjalista dietetyk współpracująca z marką BRITA, założycielka warszawskiej poradni dietetycznej „DietoVita.pl” radzi, aby nie bagatelizować roli wody w naszym życiu: Wypijanie zbyt małej ilości wody w ciągu dnia prowadzi do odwodnienia organizmu, a w konsekwencji do zaburzenia jego działania. Objawami wskazującymi na ten stan są: uczucie pragnienia, suche usta, suchość w jamie ustnej, napięta i szorstka skóra. Możemy też odczuwać zmęczenie, senność i ból głowy, dlatego napijmy się najpierw wody, zanim sięgniemy po środki przeciwbólowe. Oprócz tego o odwodnieniu mogą świadczyć także zaparcia, przyspieszona akcja serca, wrażliwość, zniecierpliwienie oraz dekoncentracja, upośledzenie pamięci krótkotrwałej, wydłużenie czasu reakcji. Tymczasem dorosły człowiek powinien przyjmować około 2,5 l wody dziennie, z czego przynajmniej 1,5 l powinno być dostarczane w jej czystej postaci. Pozostała ilość może zostać dostarczona do organizmu na przykład pod postacią różnorodnych koktajli oraz zup, których odpowiednia kompozycja może w znaczącym stopniu wesprzeć zdrowie i samopoczucie.

Marella_różaInwestycja w urodę

Regularne picie wody to także forma dbałości o nasze ciało i skórę. Sucha, szorstka i swędząca? Tak, latem to bardzo możliwe, dlatego nie możemy zapomnieć o regularnym piciu, najlepiej często i małymi łykami. Warto o tym pamiętać szczególnie w gorące dni, gdy na skutek podwyższonych temperatur znaczną część pitej wody tracimy wraz z potem i moczem. W skórze zachodzą naturalne procesy odnowy i regulacji procesu nawilżenia, a ich szybkość i efektywność zależą od stanu nawodnienia i odżywienia organizmu. Jeśli jest on odpowiedni, cera staje się elastyczna i promienna, zmarszczki widocznie się spłycają, a procesy starzenia skóry spowalniają się. Woda ma także wpływ na zdrowy wygląd włosów, stan paznokci oraz pomaga w utrzymaniu zgrabnej sylwetki.

Aby nie zapominać o regularnym nawadnianiu organizmu, warto mieć pod ręką świeżą wodę, czy to w domu, czy w pracy, którą możemy się cieszyć bez limitu. Korzystając z rozwiązań BRITA oferujących kolorowe i praktyczne dzbanki filtrujące możemy bez obaw pić wodę z kranu w czystej postaci lub urozmaicić ją poprzez dodanie naszych ulubionych składników. Limonka, cytryna, świeża mięta lub owoce sezonowe – wybór jest szeroki, a jedyne co nas ogranicza, to nasza kulinarna wyobraźnia! Oprócz tego modele dzbanków BRITA idealnie mieszczą się na drzwiach lodówki, dlatego możemy schłodzić nasz napój bez konieczności przelewania go do innego naczynia.

Marka BRITA przedstawia przepisy na wyśmienite napoje chłodzące stworzone na bazie wody filtrowanej BRITA. Z powodzeniem posłuży ona jako baza orzeźwiających napojów idealnych na lato.

Cytrusowe orzeźwienie

Cytrusowe_orzezwienieSkładniki na 2 szklanki:

 • 200 ml filtrowanej wody BRITA
 • 200 ml herbaty earl grey na bazie filtrowanej wody BRITA
 • 60 ml soku z limonki
 • 80 ml soku pomarańczowego
 • 2 łyżeczki miodu
 • 2 łyżki świeżo startego imbiru
 • 2 łodyżki trawy cytrynowej
 • kostki lodu z filtrowanej wody BRITA
 • kilka listków świeżej mięty

Zmiażdż imbir przy pomocy tłuczka lub w moździerzu, a trawę cytrynową pokrój bardzo drobno. Zmieszaj w shakerze: imbir, trawę cytrynową, zaparzoną wcześniej herbatę earl grey, sok z limonki i pomarańczowy, syrop cukrowy i kostki lodu. Przepuść napój przez sito i przelej do zmrożonych, wysokich szklanek. Dopełnij schłodzoną wodą filtrowaną BRITA i kostkami lodu w razie potrzeby. Serwuj schłodzone i udekorowane listkami mięty.

Ruby sunrise

Ruby_sunriseSkładniki na 4 szklanki:

 • 240 ml filtrowanej wody BRITA
 • 180 ml soku grejpfrutowego
 • 100 ml syropu z czarnego bzu
 • 80 ml soku z cytryny
 • 8 plasterków świeżego ogórka
 • kostki lodu z filtrowanej wody BRITA
 • kilka listków świeżej mięty

Zmiażdż plasterki ogórka przy pomocy tłuczka lub w moździerzu. Zmieszaj soki z miąższem ogórka i kostkami lodu. Przepuść napój przez sito i przelej do zmrożonych, wysokich szklanek. Dopełnij schłodzoną wodą filtrowaną BRITA kostkami lodu w razie potrzeby. Serwuj schłodzone i udekorowane listkami świeżej mięty.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik
 • PDF