Codziennie 10 mln Polaków wychodzi z domu bez śniadania*. Tymczasem to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, o czym powinniśmy pamiętać szczególnie dziś – podczas Dnia Zdrowego Śniadania.

Śniadanie można wycenić w złotówkach, zmierzyć czas jego przygotowania oraz policzyć kalorie, których dostarcza. Jednak jego realnej wartości nie można zmierzyć żadnym wskaźnikiem.

Poranny posiłek zapewnia nam 25% energii, zaopatruje organizm w glukozę, która pobudza mózg do pracy i przyśpiesza proces myślenia – mówi Małgorzata Sienkiewicz – dyplomowany technolog żywności – Jednocześnie zmniejsza problemy z koncentracją i pamięcią, poprawia naszą odporność i samopoczucie. Nawyk jedzenia śniadań dobrze wpływa na nasze zdrowie oraz wygląd, zapobiega nadwadze oraz spowodowanych nią chorobom. Ponadto posiłek jedzony bez pośpiechu, wspólnie z rodziną, kształtuje określone zachowania żywieniowe, uczy zasad savoir – vivre i kształtuje kompetencje społeczne.

 

Pełnowartościowym śniadaniem będzie np. zdrowa kanapka. W jej składzie powinien znajdować się ser lub wędlina oraz obowiązkowo warzywa (np. sałata, plasterki ogórka, rzodkiewki lub pomidora). Najlepiej przygotować ją na ciemnym, pełnoziarnistym pieczywie, które ma więcej witamin z grupy B oraz błonnika i posmarować dobrym tłuszczem roślinnym, np. margaryną Śniadaniową. Jego dodatek jest niezbędny, aby organizm mógł przyswoić wszystkie witaminy zawarte w składnikach kanapki.

 

O istotnej roli śniadań na pewno nie trzeba przekonywać już licznych rodzin, które wzięły udział w konkursie Śniadanie się opłaca, organizowanym w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego Śniadaniowa Klasa.

 

Zadanie konkursowe polegało na opowiedzeniu historii i udokumentowaniu jej zdjęciami, których motywem przewodnim jest szczególna rola śniadań w życiu każdego z nas. – mówi Aleksander Szałajko z ZT Bielmar, producenta margaryny Śniadaniowej i organizatora akcji. – Celem całego programu Śniadaniowa Klasa, którego ambasadorką jest dziennikarka Anna Popek, jest promowanie zasad prawidłowego odżywiania, ze szczególnym uwzględnieniem porannego posiłku, jako najważniejszego w ciągu dnia.

 

Spośród wszystkich nadesłanych na konkurs prac komisja wybrała dziesięć zdjęć ilustrujących historie, które wezmą udział w plebiscycie internautów. Już dziś można je obejrzeć i zagłosować na jedno z nich na stronie www.sniadaniowaklasa.pl. Głosowanie potrwa do 1 grudnia. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody – sprzęt AGD.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF