Celem każdego rodzica jest zdrowie i szczęście dziecka. Od momentu narodzin dbamy, opiekujemy się, pomagamy, radzimy, wspieramy. Robimy wszystko aby naszemu dziecku niczego nie zabrakło. Pilnujemy aby w zależności od pory roku było odpowiednio ubrane, poświęcamy każdą wolną chwilę na wspólną zabawę, dbamy o jego rozwój i edukację. Pamiętajmy jednak, że zdrowie naszego dziecka w dużej mierze zależy także od tego co przygotowujemy mu do jedzenia.

Smaczny posiłek - szczęśliwe dzieckoWłaściwe odżywianie naszego dziecka polega na dostarczeniu mu wszystkich potrzebnych składników odżywczych w celu zaspokojenia jego funkcjonowania. Posiłki podawane naszym dzieciom powinny być bogate w białko, witaminy, wodę oraz składniki mineralne. Dieta dziecka w wieku szkolnym ma bardzo istotne znaczenie dla właściwego rozwoju i wzrostu młodego organizmu. Jedną z kluczowych zasad prawidłowego odżywiania jest 5 posiłków dziennie, podawanych w regularnych odstępach czasowych, mniej więcej co 3-4 godziny. Należy także pamiętać, aby posiłki były odpowiednio zbilansowane, zawierały warzywa oraz owoce, które są dostarczają składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pamiętajmy, że błędy w żywieniu mogą doprowadzić między innymi do nadwagi, anemii, niedoboru witamin, próchnicy zębów a także większej podatności na łamliwość kości.

 

Ilość codziennych obowiązków, szybkie tępo życia sprawia, że zastępujemy domowe obiady produktami typu fast-food. Takie posiłki na krótki czas dostarczą energii naszemu dziecku a dodatkowo powodują otyłości i problemy zdrowotne. Zdarza się, że w ramach przekąski między posiłkami nasze dziecko otrzymuje słodkie batoniki, chipsy. Zastąpmy je chrupiącymi warzywnymi, naturalnymi chipsami owocowymi, bądź domowej roboty ciasteczkami owsianymi. Jednym z popełnianych błędów żywieniowych jest brak pożywnego śniadania. Jest to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, który zapewnia sprawne funkcjonowanie organizmu, dostarcza energii i wpływa na zdolność koncentracji i przyswajania wiedzy.

Ale co robić, gdy mamy w domu prawdziwego niejadka? Jak przekonać dziecko do zdrowego posiłku? Zacznijmy przygotowywać naszym pociechom zabawne potrawy, sprawmy aby ich jedzenie było świetną zabawą, w której uczestniczy cała rodzina.  Jednym z pomysłów na taki posiłek jajeczne łódeczki żeglujące po wzburzonym morzu z sałaty z żagielkami z żółtego sera umocowanymi na wykałaczkach w towarzystwie ciemnego pieczywa z masłem i talarków suszonej marchewki. Tak podany posiłek przekona do jego konsumpcji nawet najbardziej wybrednego malucha. Wiele ciekawych inspiracji na zdrowe oraz kolorowe posiłki dla naszych dzieci można znaleźć na stronie: www.porcjapozytywnejenergii.pl

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF