Ilu cukierników, tyle przepisów na szarlotkę. W przypadku nazwy wypieku też nie ma spójności. Spotkamy jabłecznik i „placek z jabłkami”, amerykański apple pie i spolszczoną „paję”. Stałe są tylko dwa elementy receptury – ciasto i jesienny owoc jabłoni. Interpretacja pozostaje w rękach wykonawcy. Palmę pierwszeństwa należy oddać klasykowi cukiernictwa. Francuz Marie-Antoine Carême dla cara Aleksandra I skomponował charlotte russe – pierwszy jabłecznik na bazie ciasta kruchego. Pójdźmy jego śladem, dodając odrobinę kreatywności, polskiej tradycji i…

Palmę z Murzynkiem.

Tajemnica kruchości ciasta

Nie może być za twarde ani zbyt lekkie; nie powinno przesiąkać nadzieniem ani rozpadać się pod jego ciężarem. Podstawą idealnego ciasta kruchego jest dobrze schłodzony tłuszcz dobrej jakości i odpowiednio zbalansowane składniki. Proporcja wagowa mąki do margaryny powinna wynosić 2:1. To dużej zawartości tłuszczu ciasto zawdzięcza kruchość. Należy je zagniatać szybko, aby ciepło dłoni nie rozgrzało i nie roztopiło margaryny. Ciasto wyrabiane zbyt długo będzie twarde. Przed wyłożeniem do formy, warto je schłodzić w lodówce. Mąka, tłuszcz, jaja (lub żółtka) i cukier – to bazowe składniki ciasta kruchego. Smak urozmaicą płatki owsiane, zmielone orzechy laskowe czy dodatek wanilii.

 

Margaryna czy masło?

W cieście kruchym doskonale sprawdzi się margaryna, choć swoich zwolenników ma także masło. Wybierając margarynę, warto zwrócić uwagę na jej skład. Dodatek oleju palmowego to duży atut. Jego trwałość  i odporność na wysokie temperatury decyduje o przydatności do pieczenia i smażenia. Niezwykle istotne jest również to, że olej palmowy nie zawiera szkodliwych izomerów trans. Margaryną na bazie oleju palmowego, jest na przykład Palma z Murzynkiem Zakładów Tłuszczowych Bielmar. Jej dodatek nada ciastu pożądaną konsystencję i kruchość, zapewni też dłuższą świeżość. Jeśli zdecydujemy się na tradycyjny wypiek z kruszonką, wówczas stopiona Palma z Murzynkiem, połączona z brązowym cukrem i mąką czy orzechami, doskonale zwieńczy dzieło.

Pole do popisu

W nadzieniu tradycyjnej szarlotki nie może zabraknąć jabłek, np. antonówek, przypraw korzennych i cynamonu. Reszta składników to pole do popisu dla wyobraźni. Orzechy laskowe i włoskie, wanilia, kandyzowana skórka pomarańczowa zróżnicują konsystencję nadzienia i wprowadzą dodatkowe akcenty smakowe i zapachowe. Sposobów podania także jest wiele – w ceramicznej formie lub klasycznej tortownicy, z dekoracją z mini ciasteczek lub ornamentów z cukru pudru.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF