Oryginalny Rogal Marciński waży prawie ćwierć kilograma, jest wypełniony nadzieniem z białego maku i bakalii, a co najważniejsze – może być wypiekany tylko w poznańskich cukierniach posiadających specjalny certyfikat. W tym roku każdy, kto chciałby spróbować tego unikalnego przysmaku, może zamówić go sobie na Allegro. Można też kupić specjalnego, dobroczynnego rogala, z którego dochód zostanie przeznaczony na cele charytatywne.

alle_rogalCo roku, 11 listopada w Poznaniu sprzedawane jest blisko 250 ton tego pysznego wyrobu. Legenda jego powstania związana jest z historią świętego Marcina – kształt ciasta to nawiązanie do podkowy, którą miał zgubić koń świętego. Sama tradycja dzielenia się rogalami sięga końca dziewiętnastego wieku. A 2008 roku urzędnicy unijni wpisali rogala z Poznania do systemu ochrony regionalnych produktów.

Rogal powinien mieć około 10 cm szerokości, 14 cm długości, 7 cm wysokości i ważyć pomiędzy 200 a 250 g. Według tradycyjnego przepisu pieczony jest z ciasta półfrancuskiego, wypełniony po brzegi nadzieniem ze zmielonego białego maku i aromatycznymi bakaliami. Poznański Cech Cukierników i Piekarzy strzeże tej receptury i pozwala na używanie nazwy „Rogal Świętomarciński” i „Rogal Marciński” tylko tym cukierniom, które uzyskały certyfikat Kapituły Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego.

Oczywiście, jak każdy popularny przysmak, rogal doczekał się wielu kopii i naśladowców w całym kraju.  Jednak warto spróbować tego jedynego, oryginalnego wypieku. Świeże, pachnące rogale prosto z cukierni trafią przesyłką kurierską pod wskazany adres – wystarczy złożyć zamówienie na stronie allerogal.allegro.pl.

Warto pamiętać, że tradycja dzielenia się rogalami Marcińskimi, zapoczątkowana w 1891r. przez cukiernika Józefa Melzera, była związana z pomocą potrzebującym. Dlatego właśnie przygotowano na sprzedaż specjalną partię rogali „charytatywnych”. Są równie pyszne, ale kosztują 5 złotych więcej – ponieważ mają jeszcze jedną, dobroczynną cechę. Zysk z ich sprzedaży zostanie podwojony przez organizatorów akcji i przekazany na konto fundacji Anny Dymnej „Mimo wszystko”. 500 sztuk specjalnych rogali dostępne jest na stronie charytatywni.allegro.pl/allerogal

Akcja „Allerogal” trwa do 17 listopada, a jej organizatorem jest serwis Allegro.pl, we współpracy z Miastem Poznań oraz partnerami Euroflorist i e-torty.pl

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF