Nie trzeba być koneserem kulinarnym, aby wiedzieć, że po produkty oznaczone przez Unię Europejską jako regionalne lub tradycyjne szczególnie warto sięgać – ze względu na ich wysoką jakość, sprawdzone receptury i proces produkcyjny oraz wyjątkowe walory smakowe. W ofercie Monini znalazły się oliwy extra vergine, które zdobyły takie certyfikaty i są wizytówkami poszczególnych regionów Włoch.

Poszukując produktów wysokiej jakości, z reguły zwracamy uwagę na markę producenta, posiadane przez firmę certyfikaty i wyróżnienia. W odnalezieniu wyjątkowych perełek kulinarnych pomagają też od pewnego czasu oznaczenia nadawane przez Unię Europejską najlepszym produktom regionalnym. Istnieją trzy rodzaje takich certyfikatów, które poświadczają jakość i pochodzenie produktu: Chronione Oznaczenie Geograficzne, Chroniona Nazwa Pochodzenia oraz Gwarantowana Tradycyjna Specjalność.

Konsument, który sięgnie po jakikolwiek smakołyk oznaczony jednym z tych symboli, może mieć pewność, że otrzyma produkt najwyższej jakości i – co ważne – przygotowany według tradycyjnych receptur, z wykorzystaniem najlepszych składników i sprawdzonych metod przetwórczych. W Polsce wśród produktów z takimi symbolami znajdziemy m.in. obwarzanki krakowskie, jabłka łąckie, andruty kaliskie, miód kurpiowski, kiełbasę lisiecką i fasolę korczyńską.

Włoska kuchnia obfituje w wiele znanych na świecie specjałów. Należy do nich również duża grupa produktów certyfikowanych i chronionych oznaczeniem Unii Europejskiej. Wśród nich znajduje się kilka rodzajów oliwy. A ponieważ regionalne przysmaki są szczególnie chętnie wybierane przez koneserów, to nie mogło ich zabraknąć w ofercie firmy Monini, która stawia sobie za cel propagowanie najszlachetniejszych odmian oliwy.

Obecnie na sklepowych półkach można znaleźć cztery produkty Monini o certyfikowanym pochodzeniu regionalnym. Trzy z nich to oliwy D.O.P. czyli z Chronioną Nazwą Pochodzenia. Ten typ oznaczenia wiąże się z obowiązkiem przestrzegania najbardziej rygorystycznych zasad produkcji oliwy. Produkt z takim symbolem musi spełniać całą listę warunków: od wyboru drzew oliwnych, przez metody tłoczenia, do mieszania i butelkowania. Cały ten proces musi się także odbywać w określonym regionie geograficznym. Dzięki temu na nasze stoły trafia oliwa, która smakuje dokładnie tak, jak oliwa wytwarzana w małym zakładzie rodzinnym i kupiona w lokalnym włoskim sklepiku.

Oczywiście oliwy te wyróżnia nie tylko wysoka jakość, wynikająca z procesu produkcji, ale również wyjątkowy, charakterystyczny dla każdej odmiany smak. Monini D.O.P. Umbria to oliwa wytwarzana z trzech szczepów oliwek: moraiolo, frantoio i leccino, o gorzkawym i lekko pikantnym smaku. Poza zapachem oliwek wyczujemy w niej lekki aromat kwiatów oraz leśnego poszycia. Najlepiej sięgnąć po nią w czasie przyrządzania gęstych zup i potraw z grilla. Monini D.O.P. Dauno Gargano z Apulii produkuje się z odmiany ogliarola garganica, a charakteryzują ją lekko pikantny, migdałowy posmak oraz intensywny zapach świeżej trawy. Podajemy ją jako przyprawę, m.in. do bruschetty i sałat. Trzecia z tej listy, oliwa D.O.P. Val di Mazara z Sycylii, powstaje z oliwek ze szczepów biancolilla, nocellara del belice i cerasuola. Ma ona także pikantny smak, lecz wyróżnia ją niezwykły aromat, przypominający zapach zielonych pomidorów. Ta oliwa świetnie uzupełnia smak ryb (pieczonych i grillowanych) oraz warzyw.

Wśród produktów Monini znalazła się też oliwa oznaczona symbolem I.G.P. czyli z Chronionym Oznaczeniem Geograficznym. Podobne produkty nie są aż tak szczegółowo kontrolowane, ale wybrane fazy ich produkcji także muszą przebiegać w określonym wcześniej regionie. Oliwa Monini I.G.P. Toscano ma ciekawy, owocowy smak z lekko pikantną nutą, a jej aromat przypomina zapach karczochów. Warto używać jej do potraw z grilla, sałat i zup.

Oliwy regionalne to doskonałe przyprawy, które pozwalają poczuć smak prawdziwej włoskiej kuchni w każdej potrawie przygotowanej w domu. Nie bez powodu tak bardzo cenią je sami Włosi. Na pewno przypadną one do gustu wszystkim smakoszom. A osoby, które cenią sobie smak polskich potraw regionalnych, dzięki oliwom Monini mogą poznać smaki charakterystyczne dla kuchni innych państw.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF