Święta Wielkanocne nieodłącznie kojarzą się z tradycyjnymi ciastami – babką, mazurkiem czy sernikiem. Mało kto wie, że zapach, który towarzyszy ich przygotowaniu, wzbudza emocje, które zostająw nas na całe życie. To chyba wystarczający powód, dla którego warto piec ciasta.

BABKAKażdy z nas pamięta chwile z dzieciństwa, w których mama lub babcia piekła ciasto. Było nam wtedy błogo i bezpiecznie. Nic więc dziwnego, że w dorosłym życiu, roznoszący się po kuchni aromat świeżego wypieku, przywołuje w nas dawne wspomnienia. – „Jedzenie ma ogromny ładunek emocjonalny. Przepadamy za smakołykami, które kojarzą nam się z dzieciństwem. W dużej mierze, od tego co jedliśmy będąc dzieckiem, zależą także nasze preferencje smakowe” – wyjaśnia Martyna Hnatyszyn, psycholog i psychodietetyk.

Wszystko dlatego, że zapachy, które nas otaczają, wywierają silny wpływ na nasze emocje. Dawno zapomniany aromat, jest w stanie przywołać, nawet nieświadomie, bardzo odległe wspomnienia. Towarzyszące świątecznym aromatom spotkania przy stole są tradycją w polskich domach. Warto kultywować takie obyczaje, bo tworzą one bezcenną bliskość i rodzinną wspólnotę. „Ogromnie jednoczą i budują więź. To, w jaki sposób w dzieciństwie spożywaliśmy posiłki, delektowaliśmy się nimi a podczas jedzenia towarzyszyła nam dobra atmosfera lub wprost przeciwnie, jedliśmy w pośpiechu,
w samotności i niedbale, ma ogromny wpływ na naszą przyszłość.”
– dodaje Hnatyszyn.

Oprócz emocjonalnych wartości, wspólne pieczenie domowego ciasta daje nam również zdrowy wypiek bez konserwantów i polepszaczy. Piekąc w domu, mamy wpływ na staranny dobór najwyższej jakości produktów. Przygotowując się do nadchodzących  świąt, podarujmy naszym najbliższym, zwłaszcza tym najmłodszym najwyższej jakości produkt oraz fantastyczne wspomnienia na całe życie.

Przepis na mini Baby Wielkanocne

Składniki:

1 kg mąki krupczatki,10 dag drożdży,1 jajko, 4 żółtka,1 kostka (250g) margaryny Palma w złotym opakowaniu(roztopiona),1 szklanka cukru kryształu,1 cukier wanilinowy, szczypta soli, 0,5 l ciepłego mleka.

Składniki do ciasta drożdżowego powinny mieć temperaturę pokojową.

Sposób przygotowania :

Do miski wsypać mąkę, zrobić dołek i zarobić w nim rozczyn (drożdże, 1 łyżka cukru, sól, 2/3 szkl. mleka) pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Do przygotowanego
i wyrośniętego rozczynu dodać: jajko, 4 żółtka, resztę cukru, zamieszać, dodać resztę mleka, cukier waniliowy i lekko zarobić ciasto z mąką, na koniec dodać roztopioną margarynę Palmę i wyrobić ciasto aż będzie lśniące, gładkie i będzie odstawało od ręki (ok. 15-20 min.). Tak wyrobione ciasto przykryć i pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Można owinąć je kocem, aby wyrastało w cieple. Po wyrośnięciu ciasta wyłożyć go do wcześniej wysmarowanych tłuszczem foremek (wypełnić około 1/3 foremki, ponieważ ciasto przy pieczeniu rośnie ). Babki przed upieczeniem posmarować białkiem, piec do momentu uzyskania złotego koloru, ciasto jest upieczone jeśli lekko odstanie od boków foremki, temperatura pieczenia 180-200°C. Upieczone, wystudzone babki polukrować i ozdobić.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF