Czy wiesz, że….

… Woda sprawia, że organizm człowieka może sprawnie funkcjonować, ponieważ jest ona…

 

 • podstawowym związkiem budulcowym – składnikiem wszystkich tkanek i narządów takich jak serce, płuca, nerki, wątroba, krew, mięśnie…oraz…mózg.
 • idealnym rozpuszczalnikiem – umożliwiającym prawidłowy przebieg wszystkich procesów życiowych zachodzących w naszym organizmie. Jest niezbędna w procesie trawienia. Odgrywa istotną rolę w wydalaniu końcowych produktów przemiany materii.
 • środkiem transportu – zapewnia prawidłowe funkcjonowanie komórek, umożliwiając sprawny przepływ substancji między nimi. Wszystkie składniki odżywcze pobierane z pokarmów są wchłaniane i transportowane z udziałem wody.
 • termoregulatorem – wpływa na utrzymanie stałej temperatury ciała.
 • nawilżaczem i substancją ochronną – woda jest odpowiedzialna za właściwe nawilżenie powietrza oddechowego. Chroni gałkę oczną, występuje w rdzeniu kręgowym. Pomaga też chronić przewód pokarmowy przed podrażnieniami.

…Odpowiedni poziom nawodnienia zapewnia energię… i ….

 • chroni przed niepożądanymi skutkami odwodnienia taki m.in. jak: rozkojarzenie, problemy z koncentracją, skłonność do irytacji i senność. Często nie zdajemy sobie sprawy, że przyczyną rozdrażnienia naszego dziecka może być odwodnienie.
 • według zaleceń ekspertów z Instytutu Żywności i Żywienia dziecko powinno wypijać dziennie 5-6 szklanek płynów (ok. 1,5 l). Ta ilość może się zwiększyć, zwłaszcza gdy dziecko jest bardzo aktywne, bawi się, skacze lub gdy jest gorąco.

…. Woda jest najkorzystniejszym płynem dla dziecka, ponieważ…..

 • nie zawiera cukru, i tym samym zbędnych kalorii. Nie zaburza apetytu ani procesu kształtowania upodobań smakowych dziecka.
 • zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego z płynów nie powinno pochodzić więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego, co jest istotne w profilaktyce nadwagi i otyłości u dzieci.
 • dziecko pijąc wodę od najmłodszych lat chroni swoje zęby przed próchnicą.

 

Przedszkole na 5!

 

 1. Ruchto podstawa prawidłowego rozwoju. Jest niezwykle ważny
  dla przedszkolaków, ponieważ w tym czasie kształtuje się ich sprawność motoryczna i koordynacja ruchowa. Maluchy w tym wieku mają naturalną, silną potrzebę poruszania się i chęć do działania. Dlatego właśnie Twoje dziecko powinno mieć zapewnione różne formy aktywności fizycznej. Zabawa na świeżym powietrzu, niezależnie od pory roku, to dla dziecka ogromna frajda i szansa
  na wzmocnienie odporności!

 

 1. Dietaodpowiednio przygotowane posiłki są dla dziecka źródłem energii
  i wartościowych składników odżywczych. Przedszkolne menu powinno być konsultowane z dietetykiem, najlepiej przygotowywane na miejscu, różnorodne, bogate w produkty sezonowe i po prostu smaczne. Kreatywne podejście
  do posiłków ma duże znaczenie, szczególnie w przypadku niejadków. Ciekawe nazwy i kolorowy wygląd dań zachęcają do jedzenia. Zupy szpinakowej maluch może nie tknąć, ale zupa shrekowa będzie smakować wyśmienicie!

 

 1. Wodato najkorzystniejszy płyn dla Twojego dziecka. Sprawdź, czy
  w przedszkolu maluch ma do niej stały dostęp. Dziecko w ciągu całego dnia powinno wypijać ok. 5-6 szklanek płynów. Ważne jest, aby woda była podawana nie tylko podczas posiłków, ale również stale dostępna w sali, w której przebywają dzieci. Uczucie suchości w ustach czy ból głowy to pierwsze oznaki odwodnienia. Jeśli obserwujesz je u swojego dziecka, zgłoś to w przedszkolu i poproś wychowawcę, aby zwrócił uwagę, czy maluch wypija odpowiednią ilość płynów.

 

 1. Nauka przez zabawę zdobywanie wiedzy i doświadczeń przez zabawę
  to najcenniejsza forma aktywności przedszkolaka. Dlatego ważne jest, aby rodzice
  i nauczyciele poszukiwali atrakcyjnych sposobów spędzania czasu z dziećmi, byli otwarci na nowe doświadczenia i inicjatywy. Przedszkolaki mają wiele pomysłów, chcą dotykać, smakować, badać. Rolą dorosłego jest inspirowanie, zapewnianie warunków i czuwanie nad ich bezpieczeństwem. Zabawa powinna być przyjemna
  i dobrowolna, ponieważ wtedy przedszkolaki będą najlepiej przyswajać nową wiedzę i umiejętności.

 

 1. Razem dla zdrowego rozwojupomyśl, w jaki sposób, jako rodzic, możesz wspierać pracę przedszkola i czego sam od niego oczekujesz. Zwracaj uwagę
  na to, co dzieje się w przedszkolu i angażuj się w bieżące wydarzenia, gdyż współpraca z kadrą nauczycielską odgrywa istotną rolę w wychowaniu dzieci. Rodzic i nauczyciel są głównymi autorytetami dziecka. Maluch najlepiej uczy się przez obserwację i naśladownictwo, dlatego dorośli powinni dawać dzieciom przykład i wspólnie, zgodnie działać dla ich zdrowego rozwoju.

 

Materiał przygotowany we współpracy z Katarzyną Stępniak z Ośrodka Rozwoju Edukacji. 

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik
 • PDF