Poziom: średni

Liczba porcji: 12

Średnica: 22 cm

Czas: około 5 godzin

Tort migdałowy_Paweł Małecki_LidlBlaty migdałowe

5 białek jaj, rozmiar L

150 g cukru kryształu

150 g migdałów, zmielonych na mączkę (oraz niewielka ilość do oprószenia blachy)

niewielka ilość masła do posmarowania blachy

Białka ubijamy z cukrem na sztywną pianę, dodajemy mączkę migdałową, mieszamy. Masę dzielimy na dwie części. Przekładamy połowę do rękawa cukierniczego. Blachę do pieczenia smarujemy masłem i oprószamy migdałami. Za pomocą krążka o średnicy 22 cm (np. obręczy tortownicy) zaznaczamy na blaszce kształt dwóch blatów i wypełniamy je wcześniej przełożonym do szprycy ciastem.

Blaty pieczemy 10-12 minut w temperaturze 190°C (termoobieg). Od razu po upieczeniu poprawiamy ich kształt, wyciskając dwa kółka wcześniej użytym krążkiem (obręczą), i zdejmujemy z blaszki, podcinając od spodu. Czynność powtarzamy i pieczemy dwa kolejne blaty. Studzimy.

Ganasz migdałowy

200 ml śmietanki 30%

4 tabliczki białej czekolady, rozpuszczonej w mikrofalówce lub kąpieli wodnej

100 g miękkiego masła

50 ml amaretto (można zastąpić 50 ml śmietanki)

około 20 migdałów, posiekanych, do dekoracji

Śmietankę zagotowujemy, dodajemy roztopioną czekoladę, mieszamy, dodajemy masło i amaretto. Wyrabiamy na jednolitą masę i całkowicie studzimy w temperaturze pokojowej (około 4 godzin).

Wystudzony ganasz mieszamy i przekładamy nim blaty migdałowe. Górę i boki gotowego tortu smarujemy ganaszem. Chłodzimy chwilę w lodówce i nakładamy drugą warstwę kremu, wyrównując powierzchnię (zostawiamy trochę ganaszu do dekoracji). Ponownie chłodzimy w lodówce. Z papieru do pieczenia zwijamy kornet, napełniamy go pozostałym ganaszem i dekorujemy wierzch tortu. Dolną krawędź ciasta posypujemy posiekanymi migdałami.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF