Propozycja Pawła Małeckiego na Tydzień Włoski w Lidlu – Tort migdałowy „Mandorla” – bezglutenowy
Poziom: średni
Liczba porcji: 12
Średnica: 22 cm
Czas: około 5 godzin
5 białek jaj, rozmiar L
150 g cukru kryształu
150 g migdałów, zmielonych na mączkę (oraz niewielka ilość do oprószenia blachy)
niewielka ilość masła do posmarowania blachy
Białka ubijamy z cukrem na sztywną pianę, dodajemy mączkę migdałową, mieszamy. Masę dzielimy na dwie części. Przekładamy połowę do rękawa cukierniczego. Blachę do pieczenia smarujemy masłem i oprószamy migdałami. Za pomocą krążka o średnicy 22 cm (np. obręczy tortownicy) zaznaczamy na blaszce kształt dwóch blatów i wypełniamy je wcześniej przełożonym do szprycy ciastem.
Blaty pieczemy 10-12 minut w temperaturze 190°C (termoobieg). Od razu po upieczeniu poprawiamy ich kształt, wyciskając dwa kółka wcześniej użytym krążkiem (obręczą), i zdejmujemy z blaszki, podcinając od spodu. Czynność powtarzamy i pieczemy dwa kolejne blaty. Studzimy.
Ganasz migdałowy
200 ml śmietanki 30%
4 tabliczki białej czekolady, rozpuszczonej w mikrofalówce lub kąpieli wodnej
100 g miękkiego masła
50 ml amaretto (można zastąpić 50 ml śmietanki)
około 20 migdałów, posiekanych, do dekoracji
Śmietankę zagotowujemy, dodajemy roztopioną czekoladę, mieszamy, dodajemy masło i amaretto. Wyrabiamy na jednolitą masę i całkowicie studzimy w temperaturze pokojowej (około 4 godzin).
Wystudzony ganasz mieszamy i przekładamy nim blaty migdałowe. Górę i boki gotowego tortu smarujemy ganaszem. Chłodzimy chwilę w lodówce i nakładamy drugą warstwę kremu, wyrównując powierzchnię (zostawiamy trochę ganaszu do dekoracji). Ponownie chłodzimy w lodówce. Z papieru do pieczenia zwijamy kornet, napełniamy go pozostałym ganaszem i dekorujemy wierzch tortu. Dolną krawędź ciasta posypujemy posiekanymi migdałami.
Dodaj komentarz