Do Świąt pozostało już tylko kilkanaście dni, dlatego jeśli jeszcze nie zaczęliśmy przygotowań, to teraz jest najwyższa pora, aby nie robić wszystkiego na ostatnią chwilę. Jednak, czy Polacy co roku przed 24 grudnia robią takie same zakupy? Tesco sprawdziło, czy karp jest wciąż królem wigilijnych ryb, czy słomkowe ozdoby choinkowe są nadal „trendy”, a najlepszym prezentem dla dzieci są samochodziki i lalki.

1Wraz z początkiem grudnia zbliża się najgorętszy okres handlowy w całym roku. Większość z nas już teraz zastanawia się co podać na wigilijnym stole, czy wybrać nowe ozdoby świąteczne i wreszcie jakimi prezentami obdarować najbliższych. Dane Tesco wskazują, że Polacy mimo tradycyjnego charakteru Świat szukają drobnych urozmaiceń.

Na świątecznym stole

Tradycyjnie, w Wigilię Bożego Narodzenia na naszych stołach królują ryby – w galarecie, filety, pieczone i z dodatkiem różnego rodzaju sosów. Nietrudno jest również zgadnąć, że najpopularniejszą rybą w polskich domach jest karp. Tylko w zeszłym roku w samych sklepach Tesco klienci kupili ponad dwa miliony kilogramów tej ryby. Jednak z roku na rok rośnie popularność innych gatunków.

Klienci szukający alternatywy dla karpia najchętniej wybierają dorsza atlantyckiego, łososia, tołpygę czy pstrąga. Jednak to niejedyna kulinarna zmiana. Okazuje się, że nadmiar obowiązków i mała ilość czasu sprawiają, że coraz chętniej kupujemy gotowe dania. Tu największą popularnością cieszą się uszka czy pierogi z kapustą i grzybami. Tych pierwszych przed Świętami kupujemy nawet kilkadziesiąt tysięcy sztuk. Pierogi zaś odnotowują wzrost sprzedaży ok. 70%. Podobny trend zauważymy w przypadku gotowych ciast. Przed Świętami klienci Tesco kupują ich nawet o 10% więcej niż jeszcze parę miesięcy wcześniej. Najchętniej wybieramy serniki z różnymi dodatkami, jabłeczniki i pierniki.

Stroimy choinkę

Większość z nas nie wyobraża sobie Świąt bez choinki, tradycyjnie ubierana tuż przed wigilią, stanowi jeden z ważniejszych symboli Bożego Narodzenia. Jednak co, jeśli nasze ozdoby wymagają „odświeżenia”, lub są uszkodzone? Najlepszym pomysłem jest poszukanie nowego zestawu ozdób. Dane Tesco wskazują, że najpopularniejsze wśród Polaków są klasyczne bombki, nie zaś jak jeszcze parę lat temu ozdoby słomkowe.

Częściej wybieramy również zestawy po 10 czy nawet 40 sztuk różnego rodzaju dekoracji. Tu możemy wybierać spośród szerokiej gamy ozdób w różnych kolorach i rozmiarach. Dane firmy wskazują również że bardzo ważnym elementem wystroju świątecznego drzewka są dla nas lampki choinkowe. Dlatego znalazły się ona na liście najpopularniejszych ozdób kupowanych przed Świętami tuż po bombkach i choinkach. Według danych, nie przepadamy za dużymi drzewkami. Hitem zeszłego roku była choinka o wysokości 150 cm, która nie zajmuje dużej ilości miejsca.

Co w tym roku znajdziemy pod choinką?

Według sieci, jednymi z najbardziej pożądanych prezentów dla dzieci w tym roku będą zabawki z popularnych bajek i filmów. Hitem mogą okazać się serie Frozen, Minionki i mający premierę jeszcze w tym roku film Gwiezdne Wojny. Z tego powodu firma powiększyła gamę tego rodzaju produktów o 20% tak, aby każdy klient miał szansę znaleźć coś odpowiedniego dla swojego malucha. Popularność wśród klientów odzyskują niegdyś modne zabawki drewniane jak kolejki, zestawy kuchenne i miniaturowe skrzynki narzędziowe, pomagające rozwijać wyobraźnię. Wśród nieco starszych dzieci, dużą popularnością cieszyć się będą Zoomer Chomper – interaktywny dinozaur i Zoomer Zuppies – interaktywny piesek, figurki super bohaterów znanych z komiksów i filmów, lalki Glimma Girlz i zestawy Littlest Pet Shop. Dla dzieci lubiących tworzyć, idealnym prezentem mogą się okazać zestawy Lego – w tej kategorii, zeszłorocznym hitem był zestaw „Policyjny oddział z psem”. Jeśli natomiast nasze dziecko jest bardziej zainteresowane grami, warto pomyśleć o zabawach rodzinnych jak Tumblin’ Monkeys – Spadające małpki.

Przedświąteczne zakupy bez wychodzenia z domu

Święta to wiele godzin sprzątania i przygotowań do przyjęcia gości, czas poświęcony na zakupy i to co najważniejsze – wspólne gotowanie. Przy takiej ilości obowiązków wydaje się, że każda zaoszczędzona minuta jest na wagę złota. Tu z pomocą przychodzi usługa Tesco Ezakupy, pozwalająca zrobić wszystkie sprawunki za pośrednictwem Internetu. Średni czas składania zamówienia wynosi około 10 minut, dlatego propozycja firmy wydaje się być kusząca. Zakupy otrzymamy następnego dnia w ramach dwugodzinnych „okienek”, które sami wybieramy. Jedną z największych zalet tego rozwiązania jest fakt, iż… nie musimy już dźwigać. Niezależnie, na którym piętrze mieszkamy – zakupy dostarczone zostaną do naszych drzwi.

Usługa Tesco działa w 27 sklepach a dostęp do niej ma obecnie ponad 14,8 mln Polaków.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF