„Początek lat 80-tych, czas kiedy w Polsce nie było najłatwiej, kiedy brakowało podstawowych produktów. I wtedy, zupełnie nieoczekiwanie otrzymujemy paczkę. Pachnącą kawą, wypełnioną produktami, których w Polsce nie było. Paczka, która dawała nadzieję, sprawiała, że wiedzieliśmy, że nie jesteśmy sami…” – tak rozpoczyna się historia pani Wiktorii Bocheńskiej z Gdańska, którą opowiedziała w ramach akcji „Prima – Paczki wdzięczności”.

Paczki wdzięcznościPrawdziwe historie

W latach osiemdziesiątych wielu Polaków otrzymało bezinteresowną pomoc, często od zupełnie nieznanych osób. Wiążą się z nią wzruszające przeżycia, a także ogromna wdzięczność za wsparcie i ludzką solidarność. – Pomysł akcji „Prima – paczki wdzięczności” powstała z myślą o tym, aby podziękować za tę pomoc okazaną w przeszłości – mówi Marek Ryfka, Dyrektor Marketingu Prima. – Towarzyszyła nam też myśl, że rzadko mamy okazję dowiedzieć się, jak okazane dobro wpływa na ludzkie życie, jak dzięki niemu może zmienić się bieg ludzkiej historii.

Swoją historią w ramach akcji podzielił się mistrz olimpijski w zapasach, Andrzej Wroński. – Do tej pory pamiętam paczkę, którą otrzymałem od Thomasa ze Szwecji. Miałem wtedy 16 lat, treningi zajmowały cały mój wolny czas. Jednak w kraju brakowało sprzętu sportowego. Mogliśmy jedynie marzyć o profesjonalnych strojach. I właśnie wtedy otrzymałem paczkę, a w niej profesjonalne buty zapaśnicze do trenowana na macie. To była przepustka do lepszego świata, nadzieja na lepsze czasy – opowiada swoją historię Andrzej Wroński.

Paczki wdzięczności

Aby zatrzymać w pamięci te pozytywne historie powstała akcja „Prima – Paczki wdzięczności” oraz specjalna strona www.paczkiwdziecznosci.pl. Właśnie na tej stronie można obejrzeć trzy wyjątkowe opowieści, pokazujące wsparcie, serdeczność i pozytywne emocje. Filmy, w których bohaterowie opowiadają swoje prawdziwe historie, pokazują niesamowitych ludzi i ich osobiste doświadczenia. Widzimy sportowca, który dzięki paczce z zagranicy mógł trenować do mistrzostw, poznajemy kobietę, która w paczce znalazła szatkę do chrztu dla swoich dzieci, widzimy niesamowitą przyjaźń polsko-włoską, która trwa do dziś.

Jak przyłączyć się do akcji? Można to zrobić na dwa sposoby. Po wejściu na stronę www.paczkiwdziecznosci.pl każdy, przy pomocy specjalnego formularza, może podziękować za paczkę, otrzymaną w przeszłości. Wystarczy wybrać adresata, wpisać swoje osobiste podziękowanie, a organizator akcji prześle paczkę pod wskazany adres. Drugi sposób zaangażowania, to podzielenie się swoimi przeżyciami związanymi z paczkami otrzymywanymi w latach ubiegłych. Historie wzruszające, zabawne, pełne pozytywnych emocji, które warto zebrać, zachować w pamięci.

Historia otrzymanej pomocy

Dlaczego ten temat jest ważny? W latach 80-tych do Polski trafiło ponad 30 milionów paczek z zagranicy. Paczki były wyrazem solidarności z Polakami, a docierały zarówno od osób prywatnych jak i instytucji charytatywnych. Najliczniej w działania pomocowe zaangażowani byli obywatele Niemiec (RFN) jednak dary napływały także z innych krajów zachodniej Europy, USA, Kanady, a nawet Australii i Japonii. W akcję pomocy dla Polski włączyły się organizacje charytatywne, oddziały Czerwonego Krzyża, organizacje kościelne, miasta, gminy, stowarzyszenia, związki zawodowe i osoby prywatne. Paczki wysyłane były także przez rodziny do swoich bliskich. Jednak wtedy nie wszyscy mieli możliwość odwdzięczenia się ofiarodawcom i podziękowania za otrzymane wsparcie. Biorąc udział w akcji „Paczki wdzięczności” każdy będzie mógł wysłać symboliczną paczkę i w ten sposób pokazać, że pamięta o pomocy sprzed kilkudziesięciu lat. Jak to zrobić? Na stronie www.paczkiwdziecznosci.pl trzeba wypełnić formularz, w którym należy wskazać osobę lub instytucję, do której chcemy, aby organizator wysłał przesyłkę z podziękowaniem.

Czy pamiętamy?

Jak wynika z raportu „Prima – paczki wdzięczności”, który powstał na podstawie badania* opinii publicznej, aż 1/3 badanych pamięta, iż otrzymała w latach 80-tych paczkę z zagranicy. Ponad połowa badanych wskazuje, że były to paczki przysyłane przez rodzinę mieszkająca za granicą, jednak aż 20% wskazuje, że przesyłki otrzymali od anonimowych darczyńców. Ankietowani doskonale pamiętają uczucia, które towarzyszyły tamtym wydarzeniom. Fakt otrzymania paczki wywoływał głównie uczucie radości (72%), ale także wzruszenie (46%). Dodatkowo aż 83% badanych wskazuje, że paczki dawały nadzieję i poczucie wspólnoty.

Tamte wydarzenia mają jednoznacznie pozytywną konotację i wdzięczną pamięć, jako przejaw ogólnoludzkiej solidarności. Powiedzieć wręcz można, że słynna akcja paczek dla Polski obrosła już własną mitologią i często jest wspominana ze wzruszeniem – mówi prof. Wojciech Burszta, antropolog kulturowy.

Ocalmy wspomnienia

Temat paczek otrzymywanych z Zachodu do tej pory wywołuje silne emocje. Bohaterzy historii pokazanych w kampanii ze wzruszeniem i rozrzewnieniem wspominają tamte chwile. Warta zapamiętania jest postawa ludzi, którzy byli zaangażowani w pomoc. Podsumowaniem akcji będzie publikacja prezentująca wszystkie zebrane historie, aby pozostały w naszej pamięci.

* Badanie zostało przeprowadzone w lutym 2015 roku przez Instytut Badawczy SW Research, metodą wywiadów on-line (CAWI). Na potrzeby badania została dobrana reprezentatywna próba badawcza n=1000 oraz booster n=500 – osoby pamiętające fakt otrzymania paczki w latach 80-tych.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF