W czasie letnich, upalnych dni bardzo dobrze sprawdzają się zdrowe i lekkie sałatki. Doskonale smakują same oraz jako dodatek do dań głównych. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że możemy je podawać w połączeniu z różnymi składnikami: na słodko, słono czy pikantnie. Szef Kuchni Zamku Topacz, Rafał Borys, przygotował propozycję dla wszystkich wielbicieli kawy. Ta sałatka z pewnością zasmakuje jednak także i tym, którzy lubią łączyć warzywa z owocami.

 Sałatka seler kawa

Zamek Topacz_Owocowa warzywna sałatka z kawąSkładniki na 1 porcję:

  • Marchew młoda 100 g
  • Sok z buraków 100 ml
  • Rzodkiew 20 g
  • Młody szpinak 10 g
  • Kiełki groszku 10 g
  • Seler korzeń  150 g
  • Seler nać 30g
  • Kawa ziarno 5 szt.
  • Maliny 3 szt.
  • Jeżyny 3 szt.
  • Cebula biała obrana 60 g
  • Masło 50 g
  • Bulion wegetariański 200 ml
  • Śmietanka 36% 50 ml
  • Bagietka francuska 1 szt.

Przygotowanie:

Bagietkę lekko zmrażamy, a następnie kroimy w cienkie plastry, wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180⁰C i pieczemy przez 3 minuty. Cebulę siekamy i szklimy na maśle, następnie dodajemy obranego i pokrojonego w kostkę selera (korzeń), podsmażamy i podlewamy bulionem. Kiedy warzywa zmiękną podlewamy je śmietaną i redukujemy ogień. Następnie miksujemy na gładkie i gęste purée, do którego dodajemy ziarna kawy, aby purée przeszło jej aromatem. Część marchewki gotujemy w soku z buraków, a część w osolonej wodzie przez 3 minuty. Następnie przekładamy do zimnej wody z lodem. Kiełki, maliny, jeżyny, liście szpinaku i nać selera myjemy i suszymy. Rzodkiew kroimy w cienkie plastry. Na talerzu układamy uzyskane purée (wyciągając wcześniej ziarna kawy), a następnie warzywa. I gotowe.

Zamek Topacz położony jest jedynie 20 minut od centrum Wrocławia i międzynarodowego lotniska Copernicus, 2 km od autostrady A4 i obwodnicy miasta, w miejscowości Ślęza.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF