Jako rodowita Ślązaczka długo nie wyobrażałam sobie niedzielnego obiadu bez klusek śląskich. Niestety ostatnio mamy coraz mniej czasu, a zrobienie ich jest dość pracochłonne. Gotowe nigdy nie przypominały smaku- tych prawdziwych, a jednak…wypróbowaliśmy kluski śląskie wyprodukowane przez Pudliszki. Były idealne! Spróbujcie i oceńcie sami!

 

Gama gotowych dań marki Pudliszki „palce lizać” to pyszne domowe potrawy przygotowane według tradycyjnych przepisów oraz z najwyższej jakości składników. Produkty mają krótki termin przydatności do spożycia i są przeznaczone do przechowywania w lodówce. Dzięki temu są zachowują wyjątkową świeżość i smakują jak domowe. Stanowią nie tylko smaczny, ale i pożywny obiad dla całej rodziny. Do wyboru są pierogi z nadzieniem w czterech wariantach smakowych, trzy rodzaje klusek oraz dwie wersje krokietów w chrupiącym cieście.

Pierogi Pudliszki „palce lizać” wyróżnia bardzo wysoka zawartość farszu. Powstają ze starannie wyselekcjonowanych składników, a tradycyjny farsz otoczony jest delikatnym, cienkim ciastem. Do wyboru są pierogi ruskie, z kapustą i grzybami, mięsem lub serem.

Kluski Pudliszki „palce lizać” to pyszny dodatek do dań obiadowych – wystarczy je podgrzać lub podsmażyć, by mieć na stole smakowite danie. Wybornie smakują również jako samodzielna potrawa, polane masłem lub okraszone skwarkami. Gama klusek Pudliszki obejmuje kopytka, kluski śląskie oraz kluski na parze (pampuchy).

Krokiety Pudliszki „palce lizać” z mięsem lub kapustą i grzybami wyróżnia harmonijnie doprawiony farsz i chrupiące ciasto naleśnikowe. Bardzo szybko się je przyrządza – wystarczy podgrzać krokieta na patelni lub w piekarniku i podać z barszczem (polecamy Pudliszki). Krokiety stanowią idealne rozwiązanie zarówno na domowy obiad, jak i niespodziewane spotkania towarzyskie.

 


 

KUCHNIA, AŻ „PALCE LIZAĆ!”

 

Pudliszki „palce lizać” to produkty czerpiące z najlepszych tradycji polskiej kuchni.

 

Pierogi

Wiele osób jest przekonanych, że pierogi są tradycyjnym daniem wywodzącym się z kuchni staropolskiej. Cóż, nie jest to prawda… Przypuszcza się, że po raz pierwszy pierogi zostały ulepione w Chinach, gdzie to tej pory jest to danie bardzo tradycyjne. Wita się nim nadchodzący Nowy Rok. Do Europy zawitały zaś dzięki wyprawom weneckiego podróżnika i kupca Marco Polo. Najpierw zadomowiły się we Włoszech, przybierając postać podobną do znanych nam współcześnie pierożków ravioli i tortellini. Można więc śmiało powiedzieć, że pierogi to danie bardzo światowe. Na polskich stołach pierogi zagościły najprawdopodobniej w XIII wieku, przywiezione z Dalekiego Wschodu przez polskiego biskupa. Zachwycił się on połączeniem smakowym pierogów – cienkim ciastem i możliwością nadziewania różnorodnym farszem. Początkowo pierogi były przyrządzane wyłącznie jako dania świąteczne – na każdą uroczystość przybierały inną formę lub miały inny nadzienie. Dziś to jedna z flagowych polskich potraw, serwowana zarówno podczas świąt, jak i na co dzień. Lubimy zwłaszcza pierogi ruskie, z kapustą i grzybami czy mięsem.

 

Kluski śląskie

kluski ziemniaczane, przygotowane się z ugotowanych ziemniaków połączonych z mąką ziemniaczaną

są bardzo popularną potrawą na Górnym Śląsku

mają kształt kulki z dziurką w środku

podaje się je jako dodatek do dań mięsnych z sosem (często z roladą śląską) lub jako danie podstawowe, okraszone stopioną słoniną

 

Kopytka

potrawa mączna popularna w całej Polsce

w kuchni poznańskiej na kopytka mówi się „szagówki”– różnią się one nieznacznie od kopytek konsystencją, są bardziej miękkie

kopytka przygotowuje się z ugotowanych ziemniaków, mąki pszennej, jaj i przypraw

najczęściej podaje się je ze zrumienionymi skwarkami, jako danie główne lub dodatek do innych potraw, np. gulaszu

 

 

Pampuchy, czyli kluski na parze

rodzaj kulistych bułek z ciasta drożdżowego gotowanego na parze

w Wielkopolsce pampuchy nazywane są pyzami, a w gwarze „kluchy na łachu”

podaje się je na słodko (np. z dżemem lub owocami) albo na słono (np. z sosem albo jako dodatek do mięs)

kluski gotuje się i odgrzewa na parze, najczęściej na lnianej ściereczce umieszczonej na garnku z wodą

tradycyjnie podawane są z kaczką i kapustą modrą

 

Krokiety

rodzaj pasztecików z ciasta naleśnikowego

z nadzieniem najczęściej mięsnym lub z kapustą i grzybami

spożywa się je zwykle z czerwonym barszczem, ale także z patelni lub z  piekarnika jako samodzielne danie

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF