Nowa piramida żywieniowa, w przeciwieństwie do poprzedniej, stawia na dobrej jakości tłuszcze, przede wszystkim te pochodzące z ryb. Nienasycone kwasy tłuszczowe odgrywają dużą rolę w dbaniu o nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Na to drugie wpływa też smak ryb, które w wyjątkowych kompozycjach Graal dostarczają niezwykłych kulinarnych doznań. Zobacz, dlaczego warto po nie sięgać.

Tłuszcze z ryb korzystne dla zdrowia

Pamiętacie starą piramidę żywieniową ustaloną jeszcze w roku 1992? Jej podstawę stanowiły produkty mączne, takie jak: pieczywo, makarony, ryż i kasze. Na kolejnym poziomie umieszczono warzywa i owoce. Jeszcze wyżej znalazły się ryby, mięso i nabiał, a tłuszcze oraz słodycze zajęły mało zaszczytne, najwyższe miejsce, zyskując miano produktów, których należy unikać. Dzisiaj wiemy, że taki układ nie sprzyja naszemu zdrowiu. Białe produkty zbożowe sprzyjają tyciu i wpływają na obniżenie dobrego samopoczucia. Tłuszcze zaś, szczególnie te wielonasycone, jak omega-3, omega-6 czy omega-9, zawarte w rybach i owocach morza, zmniejszają ryzyko zachorowania m.in. na choroby układu krążenia. To oznacza, że  warto zwracać na nie większą uwagę i wprowadzić je do codziennej diety.

Nowa piramida, a w niej…

Na szczęście dietetycy z Harvardu stworzyli nową piramidę żywieniową, która znacznie różni się od tej pierwotnej. Przede wszystkim jej podstawy nie tworzą już węglowodany zawarte w jasnych zbożach, a… aktywność fizyczna, będąca niezwykle istotna również dla marki Graal, która chętnie organizuje konkursy dla konsumentów w których do wygrania są m.in. bony do sklepów Decathlon www.graal.pl/konkurs . Kolejne piętro piramidy to produkty z pełnego przemiału (np. chleb pełnoziarnisty) oraz tłuszcze roślinne. Wyżej znalazły się warzywa i owoce, które podobnie jak orzechy i rośliny strączkowe warto jeść codziennie. Nie należy żałować sobie również ryb, drobiu i jajek znajdujących się na kolejnej pozycji. Uważać trzeba natomiast z szczególnie z czerwonym mięsem i słodyczami. Tych ostatnich produktów najlepiej po prostu unikać.

1Nie tylko zdrowe, ale i pyszne!

Twórcy nowej piramidy docenili właściwości kilku produktów. Np. jajek, które przestały być uznawane za sprawców podwyższonego cholesterolu czy ryb. Nienasycone kwasy tłuszczowe, zawarte m.in. w łososiu, makreli czy tuńczyku, zaliczane są do tzw. „dobrych tłuszczy”. Ich przeciwieństwem są „złe tłuszcze”, zawarte w czerwonym mięsie, słodyczach i słonych przekąskach. Ryby zyskują uznanie nie tylko w oczach dietetyków – specjalistów, ale również samych konsumentów, którzy coraz częściej sięgają np. po tuńczyka nie dlatego, że jest zdrowy, ale z powodu jego smaku. Kluczem do sukcesu w delektowaniu się nim jest połączenie go z odpowiednimi produktami i przyprawami. Jednak nie zawsze mamy czas na gotowanie, wówczas warto wybrać smacznie i zdrowo skomponowane produkty gotowe, jak np. Salatino marki Graal, łączące tuńczyka z kaszami i warzywami. To gotowa przekąska, którą możesz zabrać ze sobą wszędzie – świetnie nadaje się na śniadanie. Nowością jest Salatino Express – tuńczyk z dodatkami, którego wystarczy podgrzać na patelni i połączyć z makaronem pełnoziarnistym czy brązowym ryżem, aby wyczarować pyszny obiad w kilka minut.

Warto zadbać także o urozmaicenie w rybnej diecie – wszak morski świat daje ogrom możliwości. Jeśli doceniasz wyjątkowo delikatne mięso, sięgnij po nowe, bezglutenowe filety z makreli bez skóry Graal, dostępne w dwóch wariantach smakowych – z oliwą z oliwek extra virgin lub w sosie pomidorowym.

Jeśli nie przepadasz za rybami, nie odpuszczaj. Łącz smaki w kuchni, eksperymentu, a na pewno znajdziesz sposób, aby wprowadzić ryby do codziennej diety i – zgodnie z nową piramidą żywieniową – korzystać w pełni z ich dobrodziejstw.

Więcej informacji na www.graal.pl i www.superfishprestige.pl oraz na fanpage Graal https://www.facebook.com/graalpolska i Superfish Prestige https://www.facebook.com/SuperFishPrestige.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF