Większość  rodziców  wie o konieczności suplementacji witaminy D u noworodków  i niemowląt karmionych piersią. Ale czy są świadomi, że dieta 80% polskich dzieci powyżej 1 roku życia jest zbyt uboga w witaminę D? Badanie[1] przeprowadzone przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie, wykazało także, że dzienne spożycie witaminy A, witamin z grupy B i witaminy C przewyższa normy dwu-, a czasem nawet trzykrotnie.

 

 

Niedobory witaminy D u dzieci są faktem. Co więc zrobić by im zapobiegać?

 

Przede wszystkim, ważne jest aby w diecie naszych dzieci znajdowały się produkty bogate
w witaminę D i wapń, między innymi mleko i przetwory mleczne oraz ryby. Witamina D jest również syntetyzowana podczas regularnej ekspozycji na słońce. Jednak strefa klimatyczna w której mieszkamy, a także styl życia współczesnego człowieka sprawia niestety, że przebywamy głównie
w pomieszczeniach. Ponadto stosowanie kremów z filtrami przeciwsłonecznymi może redukować wydajność syntezy skórnej pod wpływem promieniowania UVB nawet o 90%. A niedobory witaminy D powodują nie tylko krzywicę i w późniejszym wieku osteoporozę, ale także zwiększają ryzyko  chorób krążenia , a także chorób serca i nowotworów u osób dorosłych.

Zaobserwowane rozbieżności w ilości dostarczanych witamin pokazują jednak, że sama dieta nie wystarczy do zapewnienia wszystkich potrzebnych dziecku składników. Dlatego niezwykle ważne jest aby suplementować te witaminy, których niedobory wykazano.

 

Prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka zwraca uwagę, że „Badania pokazują, iż problem niedoborów witaminy D w diecie pogłębia się  z wiekiem. – Wśród dzieci  w wieku 13-36 miesięcy  aż 80% dzieci otrzymuje zbyt małe ilości tej witaminy w diecie! ”.

 

Dlatego właśnie witaminę D, niezbędną między innymi do prawidłowego tworzenia tkanki kostnej
i wspomagającą wchłanianie wapnia i fosforu z diety
, powinny otrzymywać w postaci preparatów również starsze dzieci i młodzież w okresie rozwojowym. Aktualne zalecenia[2] dla dzieci powyżej 1 roku życia to 400 j.m witaminy D na dobę od października do marca, lub w przypadku gdy latem brak odpowiedniej syntezy skórnej (np. w przypadku stosowania filtrów przeciwsłonecznych) 400 j.m na dobę przez cały rok. Taką dawkę zapewni kapsułka „twist off” Vita D Bambino przeznaczona dla dzieci powyżej 1 roku życia. W przypadku dzieci z nadwagą dawka może zostać zwiększona przez lekarza do 800-1000j.m na dobę.

 

[1] „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku 13-36 miesięcy w Polsce” red. H. Weker, M. Barańska, Warszawa 2011.

[2] Aktualne (2009) polskie zalecenia dotyczące profilaktyki niedoboru witaminy D. Medycyna Praktyczna nr 1/2010.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF