Święta to czas, kiedy po przyprawy sięgamy szczególnie często. To głównie dzięki nim słodkie wypieki smakują tak wyśmienicie. Warto zwrócić uwagę na to, co dodajemy do świątecznych ciast – niektóre z popularnych przypraw swoje właściwości zawdzięczają nie naturze, lecz chemicznym składnikom.

Weź cukier pod lupę

Cukier waniliowy to jeden z podstawowych składników wielu świątecznych przepisów. W sklepach najczęściej możemy spotkać jednak cukier wanilinowy. Od cukru waniliowego różni się on nie tylko jedną literą w pisowni, lecz przede wszystkim składem. Zawiera wanilinę – syntetyczny związek wytwarzany na dużą skalę dla potrzeb przemysłu spożywczego. – Warto zwrócić uwagę na to, czy produkt po który sięgamy to cukier z prawdziwą wanilią – tłumaczy Zofia Brachfogiel z KOTÁNYI. – Wanilia zawarta w cukrze nadaje wypiekom intensywnego i naturalnego aromatu.

Świąteczny sukces bez sztucznych dodatków

Oprócz radości z rodzinnych spotkań, miły nastrój podczas świąt zawdzięczamy także apetycznym makowcom, sernikom, keksom i piernikom. By tradycyjne bożonarodzeniowe ciasta miały wyrafinowany smak, należy dodać do nich odpowiednie przyprawy. – Najwięcej wymaga ich piernik – nie obejdzie się bez imbiru, goździków, ziela angielskiego, pieprzu, cynamonu, gałki muszkatołowej i kardamonu – tłumaczy Zofia Brachfogiel. – Niestety, sami zwykle nie mamy czasu na przygotowanie odpowiedniej mieszanki. Pamiętajmy, by przy zakupie gotowych przypraw do świątecznych wypieków, na przykład przyprawy do piernika, upewnić się, że nie zawierają one konserwantów – radzi ekspert KOTÁNYI. – Dzięki temu wypieki będą aromatyczne i pełne naturalnego smaku. 

Fot. Fotolia

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF