hej hop Halloween
wszystkie czarownice ukazują się,

jedne są czarne, inne zielone,

hej hop Halloween

 

 

zawołanie ze szkockiej tradycji

 

 

Święto Halloween to pogańskie święto zmarłych, które wywodzi się z obyczaju celtyckiego. Od XIX w obchodzone jest 31 października w Stanach Zjednoczonych Kanadzie, Irlandii, Szkocji, Australii, Nowej Zelandii i Anglii, a od lat 90-tych także, lecz skromniej, w Polsce. Przed wiekami w ten dzień w Irlandii palono ogniska oraz odprawiano modły za dusze zmarłych. Dzisiaj jest do znakomita zabawa i przygoda z duchami, czarownicami, wampirami w roli głównej. Symbolem Halloween jest oczywiście lampion z dyni.

Kiedy dzieci robią psikusy…

Dorośli mają szansę na fantastyczną zabawę na imprezie pełnej czarów. Typowo halloween’ową zabawą jest wyławianie z wanny pełnej wody jabłek tylko za pomocą zębów. Inną popularną w USA zabawą jest zjadanie bez pomocy rąk wiszących na nitkach ciastek i owoców.

Do innych popularnych rozrywek należą: wróżenie ze spodków (osoba z zawiązanymi oczami wybiera jeden z leżących na stole spodków z wróżbą), w Ameryce Północnej niezamężne kobiety siadają w dzień Halloween w ciemnym pokoju patrząc w lustro tak długo aż nie pojawi się w nim twarz przyszłego małżonka.

Przekąski też zaczarowane

Aby podkreślić atmosferę zabawy warto zadbać o to, aby na stole nie zabrakło tajemniczych przekąsek podanych w ciekawy sposób. Sałatki z oliwkami, czosnkiem, cebulkami OLE! można podać na specjalnie przygotowanych półmiskach w kształtach duchów, dyni, czy kryształowej kuli , a grzanki z Felisos z czarnymi oliwkami w oleju z ziołami serwować prosto z magicznego kapelusza. Drobne tartinki z apetycznie wyglądającymi Suszonymi pomidorami w oleju z ziołami oraz z Pieczarkowym Hitem możemy podawać na makiecie zamku, który wcześniej wykonamy z dziećmi odwdzięczając się im halloween’owymi cukierkami.

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF