O tym, że pozytywnie wpływa na nasze zdrowie wiemy od dziecka – poznaliśmy go jako dodatek do mleka czy ciepłej herbaty, szczególnie kiedy dopadało nas przeziębienie. Czy jednak tylko w czasie choroby powinniśmy przypominać sobie o jego istnieniu? Liczne badania wykazują, że miód nie tylko leczy poszczególne choroby, ale także pozytywnie wpływa na naszą odporność.

 

Znaczenie dla organizmu mają cukry proste, które odpowiadają za szereg procesów usprawniających jego działanie. Zawarte w miodzie fruktoza i glukoza wpływają na wzmocnienie organizmu, szczególnie w warunkach wycieńczenia fizycznego lub psychicznego. Zasługą cukrów prostych oraz zawartego w miodzie nadtlenku wodoru jest również detoksykacja, stawiająca miód na czele składników chroniących organizm przed zanieczyszczeniami, osłabiając jednocześnie trujący wpływ rozmaitych używek (alkoholu czy nikotyny). Miód działa osłonowo na wątrobę, wpływa na obniżenie ciśnienia, wspomaga układ krwionośny, posiada właściwości oczyszczające i przeciwzapalne. Energetyczną i odżywczą wartość miodu doceniają sportowcy. Miód wzmacnia wytrzymałość zawodników i ich potencjał fizyczny. Szybko likwiduje oznaki zmęczenia i odnawia spalaną energię.

Jednak nie każdy rodzaj miodu ma jednakowe działanie. By miód najlepiej spełniał swoją rolę, musimy właściwie dobrać go do naszych potrzeb.

 

Miód wielokwiatowy – wskazany przy alergiach i katarze siennym, wspomaga leczenie trudno gojących się ran.

Miód lipowy – uspokaja i sprawdza się przy bezsenności, ma właściwości odkażające, dlatego powinno się go spożywać przy grypie, uporczywym kaszlu i zapaleniu oskrzeli.

Miód spadziowy – stosowany w chorobach dróg oddechowych, pylicy płuc, gruźlicy. Zalecany przy zaburzeniach przemiany materii oraz dla chorych na cukrzycę.

Miód gryczany – idealny w okresie rekonwalescencji, po różnego rodzaju zabiegach, stosowany jest także przy niedoborze żelaza. Sprawdza się również w stanach wyczerpania psychicznego, nerwicach oraz problemach z układem krążenia.

 

Miód ma szerokie zastosowanie również w kosmetyce. Nawilża, wygładza, zwalcza niedoskonałości skóry, działając antybakteryjnie. Ten słodki specyfik poprawia również kondycję włosów i paznokci.

 

Miód ma dobroczynny wpływ na organizm i ponadto jest jednym z najsmaczniejszych „lekarstw”. Regularne „zażywanie” miodu to czysta przyjemność – jest on bowiem ważnym składników wielu przepisów kulinarnych. Cieszy nas jako dodatek do kromki z masłem, składnik marynaty do mięs czy popularnego, orientalnego sosu teriyaki, a także jako podstawa wielu deserów. Czy można wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez piernika, którego miód jest najważniejszym składnikiem?

 

Podravka dodając miody do swojego portfolio pozwala nam cieszyć się w pełni ich naturalnym smakiem, a naszemu organizmowi czuć się lepiej.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF