Marco Pierre White w Polsce – duszone dania bez tajemnic + przepisy
To był wyjątkowy dzień – 14 października 2014 r. Polskę odwiedził Marco Pierre White, jeden z najsłynniejszych szefów kuchni na świecie, kulinarny geniusz i ambasador Bulionetki do duszonych dań Knorr. Na specjalnej konferencji prasowej pokazywał, jak przyrządzać znakomite dania duszone.
Tego dnia było to z pewnością najsmaczniejsze miejsce na mapie Warszawy. Goście zgromadzeni w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich w Warszawie, przedstawiciele mediów, blogerzy, miłośnicy kuchni, mieli wyjątkową okazję przyglądać się, jak gotuje wielki mistrz – Marco Pierre White. Zdradzał on kulinarne ciekawostki i swoje sposoby na wzbogacenie smaku potraw. Jako ambasador Bulionetki do duszonych dań pokazywał, w jak różnorodny sposób można jej używać, by pogłębić ich smak. Osobiście częstował gości. Było pysznie! Na scenie mistrzowi wtórował Piotr Murawski, szef kuchni Knorr w Polsce, opowiadając o sposobach przyrządzania dań duszonych. Na pytania z sali odpowiadała również Iwonna Niegowska, ekspert żywienia marki Knorr.
Oficjalną część konferencji zakończyła degustacja. Jednocześnie przedstawiciele mediów mogli już osobiście w nieformalnej atmosferze porozmawiać z Marco Pierre White, uścisnąć mu dłoń i zrobić pamiątkowe zdjęcie. Do dyspozycji gości pozostawali także przedstawiciele marketingu marki Knorr, Piotr Murawski oraz Iwonna Niegowska.
Prawdziwe emocje wywołała druga część spotkania, na której wybrani dziennikarze i blogerzy mogli spróbować swoich sił w gotowaniu oraz zasięgnąć eksperckiej wiedzy podczas warsztatów kulinarnych prowadzonych przez Marco Pierre White. Szef kuchni znalazł również czas na udzielenie kilku indywidualnych wywiadów.
Organizator spotkania: marka Knorr
Kulinarny geniusz, autorytet, nauczyciel wielu słynnych szefów kuchni, restaurator. Przyszedł na świat w 1961 r. w małej miejscowości niedaleko Leeds w Wielkiej Brytanii. Dziadek i ojciec byli zawodowymi szefami kuchni, mama – utalentowaną kucharką. Swoją pierwszą pracę dostał jeszcze jako nastolatek. Już na samym początku zrozumiał, że łatwo nie będzie. Jego pierwsze zadanie polegało bowiem na wyparzeniu, obraniu i pokrojeniu pięciu skrzynek pomidorów. W wieku 16 lat, mając ze sobą 7 funtów i 36 pensów, kilkanaście książek i torbę ubrań, wyjechał do Londynu. Tam zdobywał doświadczenie, specjalizując się w kuchni francuskiej pod okiem wybitnych szefów kuchni. W wieku 24 lat podjął kolejne wyzwanie – został współwłaścicielem i szefem kuchni restauracji Harveys. Jego pracownikiem i uczniem był między innymi… Gordon Ramsay. Ten Gordon Ramsay. Wśród swoich podwładnych budził respekt – wymagający, perfekcyjny, do bólu szczery. Ale to właśnie te cechy pomagały mu osiągać kolejne sukcesy. Największy przyszedł w 1994 r. – jako pierwszy Brytyjczyk i najmłodszy szef kuchni w historii otrzymał najwyższe wyróżnienie branżowe w postaci trzech gwiazdek Michelin. I jako pierwszy w historii – po trzech latach – te gwiazdki oddał i… poszedł na ryby. Od wieli lat szefuje w doskonałych londyńskich restauracjach i zdradza adeptom sztuki kulinarnej tajniki swojej kuchni. Pisze książki i uczy, co to znaczy robić dobrą kuchnię, przygotowując pełne głębokiego smaku dania. Jest także ambasadorem Bulionetki do duszonych dań Knorr, która pomaga mu podkreślać smak potraw duszonych.
Bulionetka do duszonych dań Knorr w trzech wariantach: do duszonych mięs, do duszonego kurczaka i do duszonych warzyw pomoże przyrządzić doskonałe, pełne smaku, dania duszone. Sprawdzi się w tradycyjnych domowych gulaszach, potrawkach, jest idealna do zrazów, bitek, żeberek i gołąbków. Pomoże także wszystkim eksperymentującym w kuchni w poszukiwaniu nowych smaków oraz lubiącym dania kuchni świata, jak chili con carne czy risotto. Bulionetka dopełnia i wzbogaca smak wszystkich składników potrawy, sprawia, że smakuje ona wyśmienicie. Poleca ją sam Marco Pierre White, słynny szef kuchni i autorytet kulinarny.
Bitki z karkówki z cebulą
Ilość porcji: 4
Czas przygotowania: 50 minut
Składniki:
– 600 g karkówki wieprzowej,
– 1 Bulionetka do duszonych mięs Knorr,
– 3 średnie cebule,
– 1 łyżeczka majeranku,
– 3 ziarna ziela angielskiego,
– 1 liść laurowy,
– 4 łyżki mąki.
Przygotowanie:
1. Karkówkę przekrój wzdłuż na pół, a potem podziel na kotlety. Mięso rozbij tłuczkiem i
oprósz mąką. Usmaż na złoty kolor.
2. Cebule obierz i pokrój w piórka. Następnie przesmaż je w garnku. Wsyp przyprawy.
Gdy cebulka zarumieni się, dodaj mąkę i wszystko przysmaż.
3. Cebule zalej wrzątkiem (600 ml) i dodaj mięso. Wrzuć Bulionetkę do duszonych mięs, która podkreśli smak wszystkich składników potrawy. Duś, aż karkówka będzie miękka. Serwuj z ulubioną kaszą.
Zrazy po polsku
Składniki :
- 400 g zrazówki
- 3 kiszone ogórki pokrojone w plastry
- pół słoiczka musztardy sarepskiej
- 3 cebule pokrojone w plastry i uduszone na maśle
- 10 plastrów boczku wcześniej lekko podsmażonego
- 3 kromki chleba razowego żytniego
- 100 g maki pszennej
- 400 ml czerwonego wina wytrawnego
- 1 Bulionetka do duszonych mięs Knorr
- 3 listki laurowe
- 4 ziela angielskie
- 5 ziarenek pieprzu
- 100 g suszonych śliwek, najlepiej polskich, pokrojonych w cienkie paseczki
- 100 g masła
- 1 łyżka Przyprawy do mięs Knorr
Sposób przygotowania:
- Zrazówkę pokrój w plastry, ułóż pomiędzy dwoma kawałkami folii. Mięso dokładnie rozklep na cienkie płaty, oprósz przyprawą do mięs, posmaruj musztardą. Na mięso ułóż plaster boczku, plaster ogórka, odrobinę pokruszonego razowego chleba, pokrojone w paseczki suszone śliwki, podsmażoną cebulkę. Wszystko razem oprósz majerankiem i zroluj dokładnie, zawijając najpierw brzegi do środka. Mięso zabezpiecz wykałaczką, aby się nie rozwinęło podczas duszenia.
- Zrazy oprósz w mące i obsmaż na rozgrzanym tłuszczu na złoty kolor.
- Obsmażone mięso zalej czerwonym winem. Wino gotuj, aż prawie zupełnie odparuje.
- Roladki zalej pół litrem wody lub bulionu, dodaj przyprawy (ziele, liść laurowy i pieprz) oraz Bulionetkę do duszonych mięs. Całość gotuj powoli, aż sos zgęstnieje, a mięso zrobi się miękkie.
Piotr Murawski, szef kuchni Knorr
Dodaj komentarz