Bałagan w lodówce – czy ten na pozór błahy powód może być jednym z najczęstszych tematów sprzeczek pomiędzy domownikami? Okazuje się, że tak. Ostatnie badania przeprowadzone wśród polskich i europejskich rodzin sugerują, że pomimo dobrze zorganizowanej kuchni, to właśnie nieporządek w lodówce frustruje nas najbardziej. 

fsr-4 (2)Domowa awantura może wybuchnąć z bardzo wielu powodów – najczęściej są to jednak drobiazgi dotyczące strefy kuchennej, która stała się epicentrum rodzinnego życia. Według badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Samsung przez Kantar Media, ponad jedna trzecia (39 procent) rodzin przyznaje się do toczenia kuchennych sporów, szczególnie w porach posiłków. Czego najczęściej dotyczą? Aż dwie trzecie zapytanych stwierdziło, że irytuje ich nieporządek w szafkach lub lodówce. Przeterminowane kartony z mlekiem, które zalegają lodówkę czy otwieranie kolejnych słoików z przetworami  przez zużyciem poprzednich powoduje frustrację i spięcia pomiędzy domownikami. Bałagan na półkach może być też kłopotliwy w razie wizyty gości. Ankieterzy stworzyli nawet ranking kuchennych punktów zapalnych:

  • Miejsce nr 1: niemożność znalezienia poszukiwanego produktu w szafce lub lodówce (66 procent ankietowanych)
  • Miejsce nr 2: wstawianie pustych opakowań lub kartonów z powrotem do lodówki lub szafki
    (61 procent)
  • Miejsce nr 3: niewyrzucanie przeterminowanych produktów do śmieci – 61 procent

W całej Europie jedynie Włosi wydają się bardziej podenerwowani bałaganem w lodówce niż Polacy – 69 procent zapytanych uznało go za najczęstszy powód do irytacji. Brytyjczycy i Niemcy uznają to za problem, jednak mniejszej wagi (odpowiednio 52% i 54%). Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest fakt, że kuchnia stała się centralnym punktem w domu, a lodówka jej kluczowym elementem, szczególnie w porach posiłków. Wiedzą o tym producenci sprzętu AGD, którzy opracowują innowacyjne lodówki mające na celu łatwą organizację produktów, bez względu na liczbę domowników i ich wiek.

Badania pokazały, że żywność jest zwykle chowana i układana przez jedną lub dwie osoby, ale wszyscy członkowie rodziny zaglądają do lodówki w poszukiwaniu określonych produktów. Kiedy szukający nie wie, gdzie leży dany artykuł, zwykle tak długo szpera w jej wnętrzu, aż go znajdzie. Często robi przy tym bałagan w całej lodówce. Ciekawy pomysł rozwiązujący problem nieporządku w lodówce zastosowano w Samsung Food ShowCase. Innowacyjny podział na drzwi zewnętrzne i wewnętrzne ułatwia utrzymanie ładu we wnętrzu i otwiera więcej możliwości rozmieszczenia produktów. Za pierwszymi drzwiami szybko znajdziemy ulubione przekąski, a za drugimi drzwiami wygodnie przechowamy większe i rzadziej używane produkty. Wnętrze lodówki jest przestronne i jesteśmy w stanie łatwiej znaleźć żywność, której kończy się okres gwarancji.

Współczesna kuchnia to wielozadaniowa przestrzeń, które służy nie tylko do przygotowywania jedzenia i jego spożywania, ale również do celów towarzyskich a nawet jako domowe mini biuro. Te wszystkie funkcje przestrzeni łączy lodówka, która jest jednym z najczęściej wykorzystywanych elementów kuchni – dlatego tak istotne w życiu rodzinnym jest zadbanie o dobrą organizację produktów żywnościowych.

Badania online zostały przeprowadzone przez firmę Kantar Media w pięciu krajach europejskich. W każdym kraju w badaniu brało udział 1000 osób w wieku powyżej 16 lat.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF