Gdy przychodzi na świat dziecko, rodzice otaczają je największą i najpiękniejszą miłością. Z czułością i delikatnością angażują się w relację z dzieckiem, jednocześnie uważnie obserwując jego rozwój. Dziecko przyjmuje te uczucia, a doświadczenia relacji z rodzicami staną się w przyszłości fundamentem jego własnych kompetencji społeczno-emocjonalnych.

Bebiko 2. Rośnij w miłości - logoJak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS Polska na zlecenie marki Bebiko 2*, 92% mam zdaje sobie sprawę z faktu, iż trzy pierwsze lata życia dziecka są kluczowe dla jego rozwoju emocjonalnego. Świadomość mam w tym zakresie jest bardzo duża i jak najbardziej prawidłowa. Pierwsze lata życia są bardzo ważne, ponieważ jest to czas, w którym kształtuje się i umacnia przywiązanie pomiędzy dzieckiem a opiekunami. Jeśli rodzice są uważni na potrzeby dziecka, jeśli reagują na sygnały od maluszka adekwatnie, wówczas pomagają budować dziecku tzw. bezpieczny wzór przywiązania. Wzór ten stanowi „wyposażenie” dziecka, które wpływa na nawiązywane relacje z innymi ludźmi na dalszych etapach życia. Od niego bowiem zależy jakość budowanych przyjaźni z przyjaciółmi, to w jaki sposób dziecko będzie wchodziło w relacje z nauczycielami i innymi dorosłymi (także z nami), oraz w jaki sposób nawiąże relację ze swoim przyszłym partnerem życiowym.

Codzienna opieka nad maleństwem dostarcza rodzicom wielu wzruszeń i radości. Głużenie i gaworzenie, samodzielne siedzenie, chwytanie przedmiotów do ręki, pierwsze kroki czy pierwsze słowa to zdarzenia, które zapadają w pamięć. Jak pokazują badania przeprowadzone dla marki Bebiko 2, 82% matek uważa, że momenty w rozwoju dziecka, które najbardziej zapadają w pamięć, dotyczą rozwoju fizyczno-intelektualnego i jednocześnie są one najłatwiejsze do zaobserwowania, jak deklaruje 79% mam. Natomiast tylko 21% mam wskazuje, że w pamięć zapadają te aspekty, które dotyczą rozwoju społeczno-emocjonalnego. Dlatego cieszmy się każdym uśmiechem, każdym gestem zapraszającym nas do wspólnej zabawy, emocjonalną „odpowiedzią” dziecka na naszą przy nim obecność, celebrujmy chwile spędzane razem.

Mimo, iż niewielu rodziców pamięta „kamienie milowe” dotyczące rozwoju społeczno-emocjonalnego, to jednak zdaniem 45% mam to właśnie one dostarczają im największej radości – jak wynika z przeprowadzonych badań. Warto dołożyć wszelkich starań, aby dziecko rosło w miłości. Okazujmy maluszkowi czułość, szacunek, miłość. Przytulajmy i bierzmy na ręce, gdy mamy na to ochotę. Bądźmy uważni i dostępni dla dziecka. Reagujmy adekwatnie na jego potrzeby i próby zachęcenia nas do zabawy ze sobą, uśmiechajmy się do niego i cieszmy rodzicielstwem. Pamiętajmy, że dziecka nie rozpieścimy i nie rozpuścimy, mówiąc do niego „kocham cię”, tak często, jak mamy na to ochotę. Celebrujmy czas spędzany razem, również jeśli dotyczy kwestii karmienia. To chwila na bycie razem i na budowanie relacji oraz więzi. Jak pokazują badania przeprowadzone dla marki Bebiko 2, prawie wszystkie mamy (98%) uważają, że moment karmienia jest ważny dla rozwoju emocjonalnego dziecka. Szczególnie zgadzają się ze stwierdzeniem, że posiłki spożywane razem są ważne dla tworzenia pozytywnych relacji w rodzinie (99%). Ponadto, aż 42% mam jako sposób okazywania miłości wskazuje dbanie o to, czym karmią swoje dziecko.

Dlatego dbajmy o czas spędzany wspólnie z dzieckiem i cieszmy się nim. Pamiętajmy, że rozwijająca się w pierwszych latach życia dziecka więź emocjonalna z rodzicami, która kształtuje się w wielu różnych codziennych sytuacjach społecznych, ma znaczący wpływ na całe przyszłe życie naszej pociechy.

*Badanie „Postrzeganie rozwoju emocjonalnego dziecka” zrealizowane przez TNS Polska na zlecenie marki Bebiko 2 wśród matek dzieci w wieku od 3. do 36. miesiąca życia. Badanie zrealizowano w dniach: 03.09-08.09.2014 r.

Karmienie piersią jest najbardziej właściwym sposobem żywienia niemowląt. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF