Kawa i herbata to dwa najpopularniejsze napoje na świecie. Towarzyszą nam podczas spotkań z przyjaciółmi, czy domowego relaksu, są pretekstem do chwili przerwy w pracy, a także dodatkiem do spożywanych przez nas posiłków. Rzadko zastanawiamy się jednak, jak napoje te wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie oraz czym różnią się pod tymi względami.. Eksperci Ahmad Tea London postanowili porównać te dwa trunki i zestawić ich wady i zalety.

english breakfastZalety

Warto wiedzieć, że kawa, do której przylgnęło określenie „używka”, tak jak i herbata zawiera mnóstwo pozytywnie wpływających na nasz organizm składników odżywczych. Obecne w tych napojach antyoksydanty są odpowiedzialne za eliminację wolnych rodników, których nadmiar wywołuje poważne choroby, takie jak rak jelita grubego, prostaty, jajnika, czy rak płuc. Antyoksydanty wspierają również walkę z chorobami krążenia oraz nadciśnieniem, a także usprawniają pracę nerek i systemu trawiennego. Inny składnik tych trunków –  kofeina, w przypadku kawy budzi wiele kontrowersji, z kolei jej odpowiednik, jakim jest teina obecna w herbacie, stymuluje pracę przewodu pokarmowego, systemu nerwowego i układu oddechowego. Warto również wiedzieć, że herbata obniża poziom cholesterolu, przeciwdziała chorobie wieńcowej, a także wzmacnia zęby. Natomiast picie kawy chroni przed chorobą Parkinsona, depresją, chorobami serca, cellulitem, rakiem wątroby, jajnika oraz prostaty. Kawa ogranicza także występowanie migren, astmy oraz może zmniejszyć ryzyko pojawienia się problemów z rytmem serca.

Wady

Najbardziej rozpoznawalną wadą kawy jest oczywiście zawarta w niej duża ilość kofeiny, która może uzależniać. Ponadto kawa wypłukuje wodę oraz składniki mineralne z organizmu. Jest również odpowiedzialna za przebarwienia zębów oraz niebezpieczne skoki ciśnienia. Natomiast picie herbaty w bardzo dużych ilościach może skutkować pojawieniem się problemów z nerkami, utrudniać przyswajanie białka i powodować kruchość naczyń krwionośnych.

W piciu kawy i herbaty, tak jak i w przypadku każdego innego napoju, należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Kawę powinniśmy pić w umiarkowanych ilościach – do trzech filiżanek dziennie. Jeśli chodzi o herbatę nie należy spożywać więcej niż 7 porcji tego naparu w ciągu 60 minut – ponieważ wtedy napój może mieć działanie moczopędne. Mało kto wypija jednak taką jej ilość w tak krótkim czasie. Pamiętajmy także, aby wybierać produkty dobrej jakości, tylko takie mogą mieć bowiem pozytywny wpływ na nasze zdrowie. W przypadku herbaty najważniejsze są listki, dlatego warto im się lepiej przyjrzeć. Wnikliwa selekcja i tradycyjne metody ręcznego zrywania liści to cechy, które charakteryzują herbaty Ahmad Tea London.

Więcej informacji na temat Ahmad Tea London można znaleźć na stronie www.ahmadtea.pl

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF