Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez parującej filiżanki kawy, której smak może zadecydować o rozpoczęciu dnia z uśmiechem lub miną równie skwaszoną jak napój, który pijemy. Eksperci z największego polskiego sklepu internetowego NEO24.PL nie mają wątpliwości – najlepsza kawa to ta z ekspresu ciśnieniowego, który wybrany umiejętnie może zamienić zagorzałego przeciwnika kawy w jej fana na śmierć i życie.

neo24_ekspresy_kapsulkoweEkspresy ciśnieniowe przepuszczają wodę przez kawowy miał pod bardzo wysokim ciśnieniem, które powinno wynosić co najmniej 10 barów. Ten proces umożliwia wydobycie z napoju pełni smaku i aromatu. Na rynku dostępne są ekspresy ciśnieniowe w wersji ręcznej (tzw. kolbowe), kapsułkowej oraz automatycznej.

Pełnia smaku z kolby

„Kawowi koneserzy najczęściej wybierają ekspresy kolbowe, których obsługa wymaga pewnej wprawy, ale daje pełną kontrolę nad procesem parzenia na każdym jego etapie. Ich nazwa pochodzi od kolby, czyli łyżki, którą nabija się kawą i umieszcza w ekspresie.” – mówi Marcin Duma z NEO24.PL. Ekspresy kolbowe pozwalają kontrolować ilość kawy z której przyrządzamy wywar, a także ciśnienie wody – parametry można dopasować do własnych upodobań. W ekspresie kolbowym przyrządzimy klasyczną małą czarną, a jeśli lubimy ją z mlekiem, warto szukać modelu wyposażonego w spieniacz, czyli metalowa dyszę emitującą parę pod wysokim ciśnieniem, która napowietrza mleko i sprawia, że zamienia się w piankę. Używanie spieniacza nie jest trudne, ale wymaga nieco wprawy i znajomości kilku zasad. Mleko używane do spieniania powinno być tłuste, dobrze schłodzone i przelane do metalowego dzbanuszka.

Kapsułki dla wygodnych

Znacznie mniej wysiłku przy porównywalnych efektach wymaga przygotowywanie kawy w ekspresie kapsułkowym. „Atrakcyjne ceny i łatwość obsługi tych urządzeń sprawiają, że mają one swoją stałą grupę odbiorców – komentuje Marcin Duma z NEO24.PL. Przygotowanie kawy w ekspresie kapsułkowym sprowadza się napełnienia zbiornika wodą i włożenia naboju (kapsułki) z kawą w wyznaczone miejsce – ekspres zrobi resztę za nas. Prostota obsługi to niewątpliwy atut ekspresów kapsułkowych, jednak trzeba pamiętać, że dany model zazwyczaj wymaga stosowania nabojów konkretnego typu, co ogranicza gamę kaw do parzenia. Z drugiej strony, ekspres kapsułkowy może przygotować białą kawę bez konieczności używania dyszy do spieniania mleka. W zestawach do tego przeznaczonych znajduje się osobna kapsułka z mlekiem w proszku, które pod wpływem wody zamienia się w mleczną piankę.

neo24_poradnik_baristyCuda z automatu

Wysoką jakość parzenia z prostota obsługi łączą ekspresy automatyczne. Ich obsługa jest równie łatwa, jak w przypadku modeli kapsułkowych, a walory naparu dorównują temu, który możemy uzyskać w ekspresie z kolbą. W dostępnych w NEO24.PL modelach automatycznych możemy najczęściej używać dowolnego rodzaju kawy, mielonej lub ziarnistej, ponieważ wiele z nich ma wbudowany młynek, dzięki czemu możemy pić kawę parzoną na świeżo. Ekspres sam pobiera odpowiednią ilość kawy i wody – po naszej stronie leży wyłącznie napełnienie pojemników. Niektóre z nich posiadają funkcję automatycznego spieniania mleka pobieranego z dodatkowej komory, więc przyrządzenie kawy z mlekiem czy warstwowego latte również wymaga minimalnego wysiłku. Ciśnienie wody i moc naparu możemy kontrolować sami dzięki wbudowanemu programatorowi.

Niezależnie od modelu ekspresu, który przypadnie nam do gustu, przy wyborze warto pamiętać o tym, że ekspres powinien być łatwy w czyszczeniu, a więc możliwy do rozłożenia lub wyposażony w system samoczyszczący. Ważna jest również obecność pojemnika na fusy, który łatwo opróżnić, a także filtr wody, ponieważ jej jakość jest kluczowa dla dobrego smaku naparu. W sklepie NEO24.PL znajduje się ponad 130 ekspresów ciśnieniowych różnego typu, które powinny spełnić nawet najbardziej wyśrubowane wymagania kawoszy. „NEO24.PL, oprócz szerokiej oferty ekspresów do kawy i akcesoriów dysponuje również największą siecią punktów odbioru w Polsce, liczącą prawie 10 000 placówek, dzięki czemu łatwo odebrać zamówiony ekspres do kawy obok miejsca zamieszkania lub w drodze do pracy. Paczki docierają do odbiorców w czasie nie dłuższym niż 48 godzin..” – mówi Mateusz Gołda, Dyrektor Operacyjny w NEO24.PL. Warto również wspomnieć, że dla niecierpliwych NEO24.PL oferuje szybką przesyłkę kurierem – w tym wypadku nasz wymarzony ekspres może trafić we wskazane miejsce już w ciągu 4 godzin.

www.neo24.pl

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF