Przed nami najstarsze i najważniejsze święto w naszej kulturze. W polskich domach w najbliższych dniach odbędzie się wielka mobilizacja związana z przygotowaniami do Świąt. Każda gospodyni domowa zamieni się w project managera i zacznie delegować zadania mężom oraz dzieciom. Sprzątanie, odkurzanie, mycie okien, trzepanie dywanów, zakupy, gotowanie i pieczenie – to tylko krótka lista czynności, które po prostu trzeba wykonać. Aby w natłoku przedświątecznych prac nie dać się zwariować i umiejętnie poradzić sobie ze wszystkimi zadaniami najważniejsza jest dobra organizacja czasu pracy oraz właściwe narzędzia. W kwestii gotowania oraz pieczenia z pomocą przychodzi specjalna seria akcesoriów Functional Form marki Fiskars.

1

 

Mazurki, babki i inne słodkości – trochę tradycji i ciut historii

Zgodnie z tradycją, Wielka Sobota jest właściwym dniem do przygotowania kuchennych specjałów. W tym czasie przygotowania przedświąteczne powinny odbywać się wyłącznie w kuchni. Jest to szczególny czas oczekiwania na pierwszy dzień Swiąt. W większości polskich domów Panie przyrządzają tego dnia pyszne babki oraz mazurki.

Mało kto jednak wie, że tradycja wypieku bab wielkanocnych sięga aż XV wieku. Babka z tego okresu była jednak jedynie drożdżowym ciastem dosładzanym miodem, a forma jaką dziś znamy pojawiła się dopiero pod koniec XVIII wieku. Mazurek z kolei trafił na nasze ziemie za sprawą wpływów tureckich i na stałe zadomowił się na polskich dworach w XVII w. Faktem jest, że zarówno babka, jak i mazurek to dziś obowiązkowe pozycje na naszych wielkanocnych stołach.

2Tylko jak sobie ułatwić sobie kuchenne zmagania?

Niezależnie od którego ciasta zaczniemy, w naszych pracach niezastąpiona będzie trzepaczka ze stali nierdzewnej z silikonowymi końcówkami. Narzędzie niezwykle elastyczne, dzięki czemu z łatwością sięgnie dna naczynia i sprawi, że ciasto będzie idealnie wymieszane. Drugim podstawowym akcesorium do przygotowania ciasta będzie wygodny w użyciu, lekki, metalowy wałek do ciasta Fiskars. Wałek pokryty jest nieprzywieralną do powierzchni ciasta powłoką non-stick. Narzędzie to gwarantuje szybkie, łatwe i przyjemne przyrządzanie różnego rodzaju słodkości, a ergonomiczna konstrukcja uchwytów zapewnia wygodę podczas pracy.

Rozwałkowane, gotowe ciasto musimy umieścić na blaszy, a następnie wstawić do piekarnika. Jednak zanim to zrobimy warto posmarować dno formy masłem lub oliwą. W ten sposób zabezpieczymy nasze wypieki przed przywarciem do powierzchni blachy. Aby równomiernie rozprowadzić tłuszcz po ściankach naczynia niezbędny będzie silikonowy pędzelek z ruchomą głowicą Fiskars. Teraz bezpiecznie możemy wstawić ciasto do piekarnika.

3Na samym końcu gotowe, gorące ciasto możemy bezpiecznie pokroić za pomocą specjalnej szpatułki z silikonową główką, która dba o delikatne powierzchnie teflonowych formy do pieczenia.

Orientacyjne ceny detaliczne:

  • Wałek do ciasta – orientacyjna cena ok. 75 zł
  • Trzepaczka z silikonowymi końcówkami – orientacyjna cena ok. 30 zł
  • Pędzelek z ruchomą głowicą – orientacyjna cena 25 zł
  • Szpatułka do ciasta – orientacyjna cena ok. 25 zł
Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF