Relacja wnucząt i dziadków to szczególna więź łącząca dwa jakże różne pokolenia. Nie sposób wyliczyć jak wiele powstało na ten temat opracowań naukowych, ilu specjalistów próbowało zdefiniować i opisać ten szczególny związek, ale każdy z nas bez namysłu odpowie, że babcia i dziadek to prawdziwy skarb. Zwłaszcza w przededniu zbliżającego się święta warto więc zastanowić się czy odpowiednio pielęgnujemy tę szczególną więź.

Zawsze cierpliwi, wsłuchujący się z życzliwą atencją w każde nasze słowo. Goniący wokół stołu z widelcem, żeby dopaść i nakarmić każdego niejadka. Siedzący przy niesfornym obiboku, który za punkt honoru postawił sobie nie nauczyć się tabliczki mnożenia.

Każdy z nas ma takie wspomnienia. Żadne z nich nie blaknie, mimo upływu lat. Z badania przeprowadzonego przez CBOS w styczniu 2012 r. wynika, że ponad 70 % Polaków ma poczucie wdzięczności wobec swoich dziadków. Za poświęcony czas, cenne rady, bezkompromisową miłość.

4

Co jeszcze zawdzięczamy dziadkom?

Jak wynika z badania dziadkowie przekazują nam wiedzę o rodzinie (potwierdziło to 57% respondentów). Babcia i dziadek wpajają nam też zasady moralne i ważne cechy: obowiązkowość, pracowitość, samodyscyplinę czy silną wolę. Dziadkowie przekazują nam także praktyczne umiejętności i bardzo często wiedzę historyczną, ale przede wszystkim nas rozpieszczają.

Współcześni dziadkowie

Choć współczesny dziadek i babcia coraz częściej idą z duchem czasu – są mobilni, wysyłają do wnuków smsy, czy komunikują się z nimi za pośrednictwem social mediów – jedna rzecz w ich wspólnej relacji się nie zmieniła. Nadal stanowią dla wnuków skarbnicę wiedzy, mają dla nich nieograniczone pokłady cierpliwości i miłości. Jak podkreślają psychologowie, dziadkowie postrzegają wnuków jako dorobek swojego życia. Dlatego wielokrotnie można od nich usłyszeć opinię, że wnuki kocha się bardziej niż własne dzieci.

A jak my kochamy dziadków?

Na to pytanie warto odpowiedzieć sobie zwłaszcza w przededniu ich święta. Niezależnie od tego ile mamy lat, dla każdego z nas powinien być to cudowny powrót do dzieciństwa, a dla dziadków szczególny czas. Jeśli dawno nie odwiedzaliśmy babci i dziadka, mamy najlepszą okazję, aby nadrobić te zaległości. I koniecznie pamiętajmy o serdecznych życzeniach oraz upominku.

Wyjątkowym prezentem mogą być słodkości z Wawelu. W ofercie okazjonalnej „Dla Ciebie”,  przygotowanej m.in. z myślą o Dniu Babci i Dziadka dostępne są bombonierki  z czekoladkami o smaku adwokat, orzechowym oraz krówkowym. W odświętnym opakowaniu znajdziemy również Pastylkę Miętową i zestaw Mini Czekolad. To doskonały pomysł dla wielbicieli klasycznych, tradycyjnych smaków – do których z pewnością należą nasi ukochani dziadkowie.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF