Dieta pozbawiona mleka zyskuje wielu sprzymierzeńców, argumenty przeciwników są mocne. Rośnie liczba dorosłych, którzy nie tolerują laktozy. Miłośnicy produktów mlecznych równie zaciekle ich bronią. Mleko to przecież produkt, który towarzyszy nam przez całe życie.

2Bez wątpienia mleko jest produktem bogatym w wapń, którego przyswajalność w tym produkcie jest bardzo wysoka. Wynosi blisko 80%.  To wszystko dzięki innemu składnikowi tego białkowego artykułu – jest nim fosfor i proporcjom tych dwóch komplementów, względem siebie.  Szklanka mleka to ponad 30% dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek. Wapń to podstawowy budulec kości i zębów, zmniejszając ryzyko ich łamliwości, dlatego tak ważnym jest by spożywać mleko od najmłodszych lat.

Mleczne kontrowersje

Wrogowie nabiału twierdzą, iż dobrze nam zalety mleka to tylko konstrukt, stworzony na potrzebę lobby wielkich koncernów. Jednym z przeciwwskazań jest wzrost zachorowań na osteoporozę. Dietetycy i lekarze polemizują – grupa narażona na złamania, to właśnie osoby niespożywające mleka. Ponadto napój jest bogatym źródłem witamin B, A i D. Oburzenie budzą akcje promujące nabiał wśród najmłodszych, oponenci podpierają się nietolerancją laktozy i silnym właściwościom alergicznym. W tym miejscu warto zaznaczyć, że na uczulenie cierpi niewielu z naszych podopiecznych, około 5%, ważne jednak by takie schorzenie stwierdzić podczas badań lekarskich. Dzieci powinny pić biały napój, dostarcza on kluczowych substancji, tak istotnych w intensywnej fazie wzrostu. Delektujmy się mlekiem także w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego i psychicznego – wspiera rozwój mięśni i zdolność zapamiętywania.

Mleko, z czym to ugryźć?

Jak umilić sobie codzienny kubek pełen mleka? Nudnemu napojowi dodadzą atrakcyjności przekąski. Firma Dan Cake przygotowała bułeczki mleczne, które swoją delikatnością podkręcą jego smak. Można je zamoczyć lub jeść osobno. Taka propozycja podania, zachęci również najmłodszych, zwłaszcza, że Dan Cake przygotował także bułki z kawałkami czekolady. Mięciutkie i pachnące bułeczki mleczne to ciekawy pomysł na słodkie śniadanie, by z energią zacząć dzień, szklanka mleka doda pełni składników odżywczych.

Dieta czy moda?

Zdań dotyczących nabiału w zdrowej diecie jest wiele. Ważne by nie ufać trendom, mleko służy naszemu zdrowiu, istnieje małe prawdopodobieństwo alergii czy nietolerancji. Obserwacja własnego organizmu to podstawa, jeśli coś nas zaniepokoi udajmy się do lekarza lub dietetyka. Zdrowie tkwi w równowadze, nadmiar pewnych składników, może być niebezpieczny, ich eliminacja, jeszcze bardziej. Recepta na zdrowie to zaufanie własnemu ciału.Tempo życia stale rośnie, by za nim nadążyć wcale nie trzeba rezygnować z drobnych przyjemności. Zamiast czarnej kawy wybierzmy latte z dużą ilością pożywnego mleka, finezji doda mocno czekoladowa mu finka, przygotowana według tradycyjnej receptury Dan Cake.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF