Na polskim rynku coraz częściej można spotkać herbaty oolong. Mało znane w Polsce, charakteryzują się łagodnym smakiem i kwiatowym aromatem. Dzielą się na setki przeróżnych typów o różnej barwie i intensywności. Wszystkie jednak posiadają dobroczynne działanie dla organizmu i doskonale komponują się z jedzeniem. Tajniki łączenia oolongów z jedzeniem wyjawia Joanna Bożek, pasjonatka herbaciana i ekspertka marki BRITA.

Tie Guan Yin, Chinese Oolong TeaHerbaty oolong charakteryzują się dużą zawartością taniny, zaś niewielką kofeiny, dlatego można je pić także przed snem. W sprzedaży dostępne są oolongi jasne, o delikatniejszym, kwiatowym aromacie oraz ciemne – intensywne w smaku i zapachu. Oolongi to tradycyjne chińskie herbaty, które wspomagają metabolizm, a także zwiększają odporność i witalność.

Joanna Bożek zaleca komponowanie jasnych odmian oolong z żywnością zwyczajowo łączoną z białym winem. Herbaty te doskonale współgrają z sałatkami owocowymi i sorbetami. Ciemne oolongi pasują natomiast do aromatycznych potraw kuchni chińskiej, tajskiej, a także do mięs z grilla.

Polecane odmiany herbat oolong to Tie Guan Yin, o zółto-złotej barwie i słodkim aromacie, kwiatowy Tung Ting

Wyborną kombinację z homarem, przegrzebkami oraz owocami morza stworzy Tie Guan Yin. Będzie on także pasował do deserów z dodatkiem jabłek, moreli, bananów i owoców jagodowych (jagody, borówki, maliny).

Napar na bazie Tung Ting zrównoważy delikatny smak awokado i będzie pasował do intensywnego aromatu cheddara. Dzięki lekko słodkiemu smakowi to także idealny napój do ciast, lodów i puddingów, szczególnie tych z dodatkiem wanilii, mięty czy imbiru.

Więcej informacji na: www.brita.pl

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF