Z każdym rokiem coraz więcej Polaków przekonuje się o tym, że zmiana życiowych przyzwyczajeń może mieć wpływ na ochronę środowiska. Zachowanie ekopostawy na co dzień nie wymaga wielkich wyrzeczeń, a gwarantuje czysty zysk. Poznaj 5 prostych sposobów na EKOżycie!

Aż 74% Polaków postrzega siebie jako osoby dbające o środowisko – tak wynika z badania przeprowadzonego w 2016 roku przez TNS Polska na zlecenie firmy BRITA[1]. Wciąż jednak część z nas uważa, że taka postawa wiąże się z wysiłkiem, większymi wydatkami i utrudnieniami na co dzień. Nic bardziej mylnego – bycie eko to źródło samych korzyści i dla natury, i dla naszego portfela, może również stać się ciekawym sposobem na życie. Jakimi prostymi czynnościami możemy zmieniać stan środowiska na lepsze?

  1. Akcesoria przyjazne naKitchen_Llife_womanturze na co dzień

Dobrze jest otaczać się przedmiotami, których użytkowanie nie niesie zagrożenia dla przyrody. W kuchni warto zadbać o by – zamiast ręczników papierowych – korzystać z bawełnianych ściereczek. Ich wielkość powinna być dopasowana do naszych potrzeb, a gdy będą ubrudzone, można bez problemu wyprać je z ubraniami. Kiedy planujemy przyjęcie dla większej liczby osób, warto zaserwować posiłki na jednorazowych bionaczyniach wykonanych np. z płatków otrębów – z pewnością niejeden gość będzie pozytywnie zaskoczony jadalnym talerzem albo drewnianymi sztućcami. Dodatkową zaletą oryginalnych dodatków jest ich funkcjonalność. Dzięki dzbankom BRITA Fun możemy połączyć przyjemne z pożytecznym, zapewniając sobie dostęp do świeżej wody bez szkody dla otoczenia.

  1. Segregujmy śmieci każdego dnia

Mimo że większość z nas dba o to, by nie zaśmiecać otoczenia, część Polaków nie chce się do tego przekonać. Co możemy zrobić, aby dołączyć do grona EKOświadomych konsumentów? W domu warto pamiętać o segregacji śmieci. Nie musimy się obawiać, że oddzielne pojemniki na poszczególny rodzaj odpadów zajmą zbyt dużo miejsca w naszej szafce – w sklepach dostępne są kosze małych rozmiarów Dzięki nim z łatwością będziemy mogli rozdzielać śmieci. Ciekawym rozwiązaniem są pojemniki w różnych kolorach, które gwarantują, że nie zapomnimy, aby papier wyrzucać do niebieskiego kosza, szkło – do czarnego, a odpady zmieszane – do czerwonego. Segregacja jest możliwa również poza domem. Zużyte baterie i makulaturę umieszczajmy w dedykowanych pojemnikach, które pojawiają się w coraz większej liczbie miejsc.

  1. Plastik? Zdecydowanie nie!

Plastic_bottlesNikt z nas nie lubi podczas zakupów dźwigać ciężkich toreb z butelkami z wodą, a później składować w domu niepotrzebnych opakowań ze sztucznych tworzyw. Świadomość tego, że plastikowe butelki mogą rozkładać się nawet 400 lat, wpływa na nasze decyzje. Ponad 80% badanych Polaków deklaruje chęć ograniczenia kupowania wody butelkowej w celu ochrony środowiska[2]. Stosowanie rozwiązań filtrujących wodę z kranu, np. dzbanka BRITA Fun, to redukcja produkcji plastikowych odpadów oraz czysta oszczędność. Butelka filtrująca BRITA fill&go Vital wielokrotnego użytku stanowi wygodne rozwiązanie dla wszystkich aktywnych – uprawiając sport, załatwiając różne sprawy na mieście, nie trzeba kupować wody w plastikowym opakowaniu, skoro praktyczną butelkę filtrującą można mieć zawsze przy sobie. Czy nasze codziennie wybory mogą być bardziej świadome? Do sklepu na zakupy warto wybrać się z lnianą torbą, zamiast reklamówki wykonanej ze sztucznego materiału. Taka torba może także stać się atrakcyjnym dodatkiem na co dzień. Zadbaj o jej personalizację, drukując na niej np. swój ulubiony cytat albo zdjęcie.

  1. Oszczędzajmy energię

Aż 66% Polaków deklaruje, że oszczędza energię elektryczną[3]. Drobne zmiany wprowadzone do naszych codziennych nawyków mogą znacząco zaprocentować. Starajmy się nie zapominać o wyłączaniu oświetlenia w pomieszczeniach, kiedy z nich wychodzimy. Warto pamiętać o tym, by po całonocnym ładowaniu baterii w telefonie komórkowym wyjąć ładowarkę z gniazdka. Gdy wiemy, że nie będzie nas w mieszkaniu dłuższy czas, nie zapominajmy o odłączeniu od kontaktu sprzętu elektronicznego. Zarówno w domu, jak i w miejscu pracy ogrzewajmy pomieszczenia tylko wtedy, gdy jest to rzeczywiście potrzebne. Warto także uwrażliwiać na tym punkcie naszych bliskich, dając im dobry przykład.

  1. EKOmunikacja

Bike_manCoraz częściej rezygnujemy z komunikacji prywatnymi samochodami na rzecz transportu publicznego – tak deklaruje 35% badanych[4]. Co poza ekologią zachęca do zbiorowego transportu? Przede wszystkim względy ekonomiczne – wybierając taką formę przemieszczania się po mieście, w skali roku nasze oszczędności mogą znacząco wzrosnąć. Na popularność publicznej komunikacji wpływa także stałe dostosowywanie siatki połaczeń autobusowych i tramwajowych do potrzeb mieszkańców. Jeśli spieszymy się do pracy lub szkoły i chcemy ominąć korki w upalny dzień, warto skorzystać z rowerów miejskich. Z każdym rokiem w dużych miastach pojawia się ich coraz więcej. Przejażdżka rowerowa to także wygodna i atrakcyjna forma spędzania czasu na świeżym powietrzu.

To pewne, że od naszej życiowej postawy zależy, w jakiej kondycji będzie środowisko naturalne w przyszłości. Drobne modyfikacje naszego sposobu życia, często niewymagające dużego wysiłku, mogą posłużyć poprawie stanu przyrody, a nas uczynić świadomymi konsumentami.

Dzbanek filtrujący  BRITA Fun:

  • Sugerowana cena: 59,99 PLN;
  • Pojemność: 1 litr przefiltrowanej wody, 1,5 litra pojemności całkowitej;
  • Wydajność: jeden wkład filtrujący wystarcza na około miesiąc użytkowania, filtr redukuje zawartość chloru oraz innych substancji, które negatywnie wpływają na smak wody;
  • Dostępny w czterech kolorach: niebieskim, limonkowym, różowym, fioletowym;
  • Rozwiązanie korzystne cenowo: 1 litr wody filtrowanej w dzbanku BRITA FUN to koszt
    20 groszy.

[1] Badanie realizowane na zlecenie marki BRITA przez TNS Polska w dniach 04-12.04.2016 r. techniką wywiadów internetowych CAWI na próbie dorosłych mieszkańców miast i aglomeracji miejskich, N=700.

[2] Op. cit.

[3] Op. cit.

[4] Op. cit.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF