Małgorzata Ohme – psycholog dziecięcy

1Dlaczego edukacja ekologiczna jest ważna?

Pokolenie współczesnych rodziców nigdy nie przeszło eko-rozwoju. Problemy związane z ekologią stały się częścią ich dorosłego świata, w związku z tym wielu z nich nie przejawia eko-postawy w rodzicielstwie. Nawet jeśli dostrzegają taką potrzebę, to ich zachowania są często chaotyczne i niekonsekwentne. Dla dziecka niezwykle ważne jest, by edukacja ekologiczna przebiegała od najmłodszych lat i była poparta obserwacją dorosłych – wtedy jest szansa, że młody człowiek nie tylko będzie przestrzegać zasad, ale też je rozumieć i odczuwać potrzebę życia zgodnie z nimi.

Element ekologiczny w wychowaniu to także część większego systemowego podejścia do rozwoju dziecka. Przyswojenie przez niego wiedzy o ekologii, a także zaszczepienie w nim szacunku wobec przyrody – staje się elementem postawy wobec świata i ludzi, która jest przyjazna, pełna troski i poczucia odpowiedzialności.

Tworzenie więzi z maluchem zawiera swoiste bogactwo nastawienia i światopoglądu, które rodzic przekazuje każdego dnia. W taki sposób możemy ukierunkowywać wybory najmłodszych, co przełoży się na ich wybory w przyszłości. Dzieci uczą się na różne sposoby, a pierwszym i najważniejszym wzorcem są rodzice.

Najmłodsi chłoną od swoich opiekunów jak gąbka, a jeżeli wzbogacimy ich zachowanie o kilka słów objaśnienia tym szybciej same będą stosowały zasady, które im przekażemy. Podczas wykonywania najprostszych czynności warto wspomnieć dziecku, dlaczego sortujemy śmieci, zmywamy używając jak najmniejszej ilości wody czy stosujemy ekologiczny płyn do mycia podłogi. Mimo, że dziecko dopiero później nabędzie pełną świadomość swojego zachowania, zrozumie konsekwencje dla środowiska jakie ono niesie za sobą, warto już teraz przekazywać im wiedzę i wzorce proekologiczne. Codzienne czynności domowe są poza tym świetnym sposobem na to, aby uczyć dzieci odpowiedzialności i zaangażowania.

Po co dziecku edukacja ekologiczna?

Wspólny spacer po lesie może być świetną okazją, by nauczyć dziecko czegoś nowego. Poznać runo leśne, krzewy i drzewa, a także zwierzęta, które tam żyją. Dla malucha to nie tylko świetna zabawa, ale również możliwość edukacji. W przypadku, kiedy rodzice nie mają wiedzy na temat nazw roślin, mogą również nauczyć się czegoś nowego. W taki oto sposób uczymy dziecko idei uczenia się przez całe życie i harmonii z otaczającym go światem.

Warto uczyć dzieci szacunku do przyrody. Tłumaczyć, że zwierzęta, tak jak ludzie odczuwają ból i nie wolno pozwolić, by ktokolwiek je krzywdził. Cała idea polega na tym, aby przekazać im, że zwierzęta i rośliny są częścią naszego otoczenia. Te drobne elementy składają się na wspólne funkcjonowanie ekosystemu. Dziecko to wspaniały obserwator – jest ciekawe i bardzo szybko się uczy. Odpowiednie wykorzystanie tych możliwości, może wpłynąć na rozwój eko-myślenia. Przekazywanie dziecku eko-wartości, wrażliwości na otaczający go świat pozwoli mu w przyszłości lepiej rozumieć innych ludzi i wykształci w nim postawę otwartości i szacunku dla siebie i innych.

W jaki sposób skutecznie edukować ekologicznie dzieci?

Dzieci uczą się z w różnorodny sposób i z wiekiem nieco inaczej, bardziej proaktywnie zdobywają wiedzę. Jednak jedno jest niezmienne – podstawowym źródłem informacji dziecka o świecie są rodzice. To od nas zależy czego i jak będą się uczyły nasze pociechy. Objaśnianie naszego zachowania pozwala im nie tylko je naśladować, ale i z czasem zrozumieć jego znaczenie i sens np. sortowania śmieci.

Najmłodsi atakowani są wieloma bodźcami, dlatego ważne jest, aby treści, które chcemy im przekazać były podane w atrakcyjny sposób. Doskonałym przykładem tego jak nauczyć dziecko ekologicznych zachowań jest ich grywalizacja – czyli nadanie żmudnym, często mało atrakcyjnym czynnościom, jak np. sprzątanie, elementów gry przez co danej czynności nadany zostanie głębszy wymiar.

Organizacja zabawy, która ma na celu zebranie makulatury, może okazać się ciekawym pomysłem na rozrywkę i okazją do przekazania wiedzy. Ekologia stanie się także lekcją ekonomii. Zarobione pieniądze dziecko będzie mogło przeznaczyć na wspólny najlepiej ekologiczny cel – np. budowę karmnika dla ptaków.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF