Gdy ktoś mówi o zdrowym stylu życia, zapewne od razu przychodzi Ci na myśl dieta i aktywność fizyczna. Mimo że proces dbania o siebie nie składa się tylko z tych dwóch elementów, inne jego aspekty nie są tak nagłaśniane. By dokonywać właściwych wyborów, niezbędna jest świadomość tego, jak funkcjonuje organizm i co ma na niego realny, niebagatelny wpływ. Dowiedz się zatem, co sprawi, że będziesz żyć długo i szczęśliwie, czyli… zdrowo.

usaller58_4Co to jest zdrowie?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w 1947 roku podała definicję zdrowia człowieka. Określiła je jako równowagę pomiędzy sferami: fizyczną, umysłową i społeczną. Wcześniej zdrowie oznaczało po prostu brak choroby. Od tego momentu zaczęto podchodzić do niego kompleksowo, a jego synonimem stał się dobrostan. W latach 50-tych dwudziestego stulecia w  Stanach Zjednoczonych zapoczątkowano Ruch Dobrego Samopoczucia, który w Europie rozpowszechnił się w latach 90- tych. Globalny ruch wellness osiągnął szczyty popularności w XXI wieku – fitness, dieta, zdrowy styl życia, harmonia między ciałem i duszą zrewolucjonizowało każdy przemysł, od żywności po podróżowanie.[1] Jedna z wyszukiwarek dla słowa wellness pokazuje około 383 000 000 wyników[2]. Niestety jak to bywa z modą, zazwyczaj nie idzie ona w parze z rzetelną wiedzą, a zamiast tego narastają wokół niej uproszczenia i mity.

Najczęściej popełniane błędy

  1. Sport: Aktywność fizyczna to stały punkt Twojego dnia. Na siłowni wyciskasz z siebie siódme poty – więcej, mocniej, szybciej! Stawianie poprzeczki coraz wyżej jest oczywiście godne podziwu, ale czy nie zapominasz o tym, że równie ważny jest dla Twojego ciała odpoczynek? Regeneracja to obowiązkowy element treningu. Ćwicząc słuchaj swojego ciała. Choć wiele osób powtarza, że ograniczenia są tylko w naszej głowie, nie lekceważ bólu podczas wysiłku fizycznego. W ten sposób Twoje ciało mówi „Potrzebuję przerwy. Zatrzymaj się”. Dzięki bieganiu spalasz kalorie i budujesz wytrzymałość. Jeśli jednak uprawiasz jogging wzdłuż jezdni, szkodzisz zarówno swoim kolanom, jak i płucom. By po paru latach nie uskarżać się na ból stawów, powinieneś biegać po miękkim podłożu, np. na bieżni, w lesie czy na plaży. Ponadto, uprawiając ten sport w zakorkowanym mieście, zamiast dotlenić organizm, wdychasz spaliny. – Najgroźniejsze zanieczyszczenia powietrza to pyły PM10, PM2,5, tlenki azotu, ozon, tlenki siarki. Narażenie na tlenki siarki i ozon może wywołać uszkodzenie śluzówki dróg oddechowych i zaburzać oczyszczanie oskrzeli, zwiększając tym samym ryzyko wystąpienia zaostrzenia astmy, alergicznego nieżytu nosa lub POCHP. Zwiększa także dwukrotnie ryzyko zwykłych przeziębień – ostrzega dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP ekspert kampanii edukacyjnej marki Electrolux „Oddychaj na zdrowie”.
  2. Dieta: Twoja dieta jest bogata w warzywa i owoce. Przygotowując posiłki przestrzegasz piramidy żywienia. Gotujesz zamiast smażyć. Dbasz o to, by dostarczyć sobie wszystkie niezbędne witaminy i minerały. A czy wiesz o tym, że dorodne, pomarańczowe marchewki i lśniące, czerwone jabłka swój apetyczny wygląd zawdzięczają pestycydom – syntetycznym substancjom zwalczającym szkodniki? Jeśli rzeczywiście chcesz jeść zdrowo, zaopatruj się w żywność od sprawdzonych, lokalnych dostawców, którzy nie stosują środków ochrony roślin.
  3. Sen: Długość snu to bardzo indywidualna sprawa. Od liczby przespanych godzin, bardziej liczy się jakość snu. Sen składa się z trzech faz snu NREM (N1, N2, N3) i ze snu REM. W trakcie dwóch pierwszych jest płytki. Dopiero podczas stadium N3 śpisz głęboko. Żeby się wyspać, potrzebujesz jak najwięcej snu N3 i REM. Pierwszy odpowiada za wypoczynek biologiczny, a drugi za kształtowanie funkcji intelektualnych. By zapaść w głęboki sen, przynajmniej pół godziny przez pójściem do łóżka odłóż wszystkie urządzenia elektroniczne. Emitowane przez nie niebieskie światło (HEV) powoduje bezsenność. Zamiast odpisywać na maile, poczytaj książkę. Pamiętaj, by wywietrzyć sypialnię. Dzięki temu poprawisz cyrkulację powietrza w pomieszczeniu i zagwarantujesz sobie lepszy sen. Ponadto pozbądź się dużej ilość roślin i wyeliminuj hałasy.
  4. Wewnętrzna równowaga: W natłoku obowiązków i przy coraz większej presji, by dążyć do perfekcji, łatwo wpędzić się w spiralę stresu. Tymczasem zdrowe ciało jest efektem zdrowego umysłu i zdrowej duszy. Do swojego grafiku warto na stałe wpisać trening relaksacyjny. Regularnie wykonywany pozwoli oczyścić myśli, umożliwi lepszy sen, zredukuje napięcie i zmęczenie oraz sprawi, że będziemy bardziej odporni na nerwowe sytuacje. Wewnętrzna harmonia powinna stanowić fundament zdrowego stylu życia.
  5. Dom: Porządek i czystość w domu to wymysł perfekcjonistów? Niekoniecznie. Sprzątanie w mieszkaniu ma dużo ważniejszy wymiar niż tylko ten estetyczny. Po pierwsze w uporządkowanej przestrzeni żyje się po prostu łatwiej. Po drugie, gdy zaniedbujemy utrzymywanie czystości, w naszym domu pojawiają się nieproszeni goście – roztocza, czyli niedostrzegalne gołym okiem pasożyty z rodziny pajęczaków, które najczęściej gnieżdżą się w ciepłych, wilgotnych i zakurzonych miejscach. Ich odchody znajdują się w łóżku, osadzają się na meblach, albo wysuszone unoszą się w powietrzu i są wdychane przez domowników. – Profilaktyka w przypadku alergii i astmy jest bardzo istotna. Nadmiar kurzu podrażnia układ oddechowy nawet zdrowych osób. By zwiększyć skuteczność sprzątania, warto skorzystać z odkurzacza ze zmywalnym antyalergicznym filtrem Allergy Plus™ – mówi dr n. med. Piotr Dąbrowiecki.

Odetchnij pełną piersią

O ile mamy niewielki wpływ na czystość w pracy czy w szkole, to już w domu wszystko zależy od nas. Stosując odkurzacz z wydajnym filtrem, takim, jak np. Allergy Plus™ możemy być w 99,95% pewni, że nie prześlizgnie się przez niego kurz lub inne alergeny. Tak wysoka skuteczność, w połączeniu z możliwością mycia filtra pod bieżącą wodą, sprawia, że odkurzacz jest przyjazny alergikom i astmatykom. Aby zachować najwyższą wydajność filtra, należy wymienić go co dwa lata. Filtry Allergy Plus™ znaleźć można m.in. w wybranych odkurzaczach Electrolux UltraSilencer™ Zen.

„Szlachetne zdrowie”?

Zdrowy styl życia składa się z kilku podstawowych elementów: właściwa dieta, aktywność fizyczna, unikanie szkodliwych czynników i umiejętność odpoczywania. Pierwszym krokiem do zmiany swojego życia na zdrowsze jest dostęp do rzetelnych informacji, o tym co szkodzi, a co służy organizmowi. Właśnie dlatego Electrolux rozpoczął kampanię edukacyjną „Oddychaj na zdrowie”, której celem jest rozpowszechnianie najnowszej wiedzy na temat znaczenia jakości powietrza oraz promowanie prozdrowotnych postaw i zachowań wśród Polaków.

Więcej informacji: electrolux.pl oraz facebook.com/electroluxpolska

[1] Na podstawie informacji Global Wellness Institute, http://www.globalwellnessinstitute.org/history-of-wellness/.

[2] Zapytanie dla słowa “wellness” w wyszukiwarce Google.pl, stan z dnia 26.09.2016 r.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF