Czarna herbata to uniwersalny napój do większości przyrządzanych przez nas dań. Serwując wybrane jej odmiany w towarzystwie odpowiednich posiłków, możesz podkreślić ich smak. Podstawowe zasady dotyczące komponowania czarnej herbaty z posiłkami przybliża pasjonatka herbaty i ekspertka marki BRITA, Joanna Bożek.

Czarna herbataCzarna herbata to napar, na który Polacy decydują się najczęściej. Tradycyjnie popijamy nią obfite posiłki, ale i sięgamy po nią między daniami w ciągu dnia. Jej smak dobrze komponuje się z daniami, do których z reguły dobiera się czerwone wino. Jak zauważa Joanna

Bożek: czarne herbaty są aromatyczne, a regulując czas ich parzenia, możemy z łatwością modyfikować intensywność naparu. Napary te świetnie pasują zatem do żywności o średnim i intensywnym smaku.

Czarna herbata sprawdzi się w przypadku połączeń z mięsami, jajami, wędzonymi rybami. Doskonale zrównoważy także smak słodkich posiłków, zwłaszcza z dodatkiem aromatycznych przypraw.

Polecane odmiany czarnej herbaty to Assam o wyraźnym smaku oraz świeża i lekka Darjeeling.

Do serów i mięs o zdecydowanym smaku (smażony drób, pieczona wieprzowina) pasuje intensywna herbata Assam. Uzupełni ona także smak dań na bazie fasoli, grzybów i z dodatkiem aromatycznych przypraw, takich jak: gałka muszkatołowa, kardamon, chilli, cynamon. Assam dobrze komponuje się z deserami na bazie kawy, ciastem piaskowym oraz słodkimi kremami.

Do dań o delikatniejszym smaku dobieraj świeżą i lekką herbatę Darjeeling. Dobrze skomponują się z nią jajka oraz sałatki owocowe i warzywne. Podkreśla aromat bazylii, gałki muszkatołowej i imbiru. Darjeeling jest także dobrym dodatkiem do tortów, jabłeczników, deserów truskawkowych, malinowych i morelowych.

Więcej informacji na: www.brita.pl

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF