Pod koniec października zmierzch nadchodzi wcześnie. W przyprawiającym o dreszcze chłodzie opatuleni przechodnie nerwowym krokiem spieszą do swoich mieszkań. Światła ulicznych latarni, zamiast rozproszyć gęsty mrok, sprawiają, że twarze tych, którzy jeszcze nie zdążyli się schować w zaciszu własnych domów, nabierają niezdrowego, trupiego wręcz koloru. Niektórzy z nich zaczynają nawet poruszać się jak zombie…Z każdą chwilą pojawia się ich coraz więcej, a z ciemnych zaułków i bram niespodziewanie wyłaniają się kolejne, budzące przerażenie potwory, wampiry, czarownice i wilkołaki. Horror? Koszmar? Nie, to Halloween!

Od kilku lat taki scenariusz staje się coraz bardziej realny i to nie tylko w dużych polskich miastach. Dzięki telewizji, internetowi i częstszym podróżom, zwyczaje znane wcześniej głównie z amerykańskich filmów przywędrowały też do nas, chociaż ich przeciwników nadal nie brakuje, zwłaszcza wśród starszego pokolenia.

Posiadanie własnej tradycji Wszystkich Świętych obchodzonych z powagą w rodzinnym gronie wcale nie wyklucza wykorzystania Halloween jako pretekstu do wspólnej zabawy ze znajomymi lub dziećmi. Zwłaszcza, że w tym roku 31 października wypada w poniedziałek, więc imprezę lub niezobowiązujące spotkanie z tej okazji można zorganizować nieco wcześniej, w weekend. Nie trzeba przy tym kopiować zachodnich praktyk – chodzi o to, żeby się dobrze bawić – zauważa ekspert marki KiK.

kik_dzieciecy_kostium_diabelkaDla osób lubiących majsterkowanie czy artystyczne wyzwania będzie to więc rzeźbienie w dyniach, inni skupią się na kostiumach, a jeszcze inni na…bezkarnym jedzeniu słodyczy, co także jest jednym z symboli tego święta. Warto przy tym zauważyć, że wbrew pozorom część halloweenowych obyczajów wcale nie jest specjalną nowością w kraju nad Wisłą. Przykładowo obdarowywanie dzieci słodkościami odbywa się przy różnych okazjach, chociażby na Mikołajki, a imprezy kostiumowe to stały element w kalendarzach polskich przedszkoli i podstawówek, bardzo lubiany również przez studentów.

Sądząc po liczbie artykułów, poradników i zdjęć nawiązujących do Halloween, które można znaleźć w polskim Internecie, młodych ludzi w naszym kraju nie trzeba specjalnie ani zachęcać, ani tłumaczyć im, czym jest to święto. To właśnie młode osoby najczęściej można spotkać w przebraniach ostatniego dnia października – zarówno potworów oraz zjaw wszelkiej maści, jak i znanych postaci z filmów, seriali czy kreskówek. W tym przypadku jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia i ewentualnie budżet, choć wiele sklepów oferuje kostiumy lub akcesoria, które będą pomocne w skompletowaniu wyjątkowego stroju.

Dla tych bardziej nieśmiałych i nielubiących wyróżniać, Halloween też może być świetną zabawą. Związane z nim tradycje dają ogromne pole do popisu dla kreatywności. Przykładowo, oprócz drążenia dyni – co wbrew pozorom wcale nie jest takie łatwe i wymaga zarówno zręczności, jak i nieco siły – można namówić znajomych na konkurs kulinarny, w którym ta jesienna roślina będzie motywem przewodnim, by później wspólnie degustować przygotowane potrawy. Inną opcją jest zorganizowanie quizu lub rywalizacji na najlepszą straszną historię. W tym przypadku warto zadbać o odpowiednią atmosferę – zgaszone światło i rozstawione wszędzie świece będą tutaj idealnym rozwiązaniem. Halloweenową tradycję można też potraktować jako świetny pretekst do przygotowania domowego maratonu horrorów. Pyszne przekąski i towarzystwo bliskich osób z pewnością pomogą przetrwać nawet najstraszniejsze sceny.

kik_ledowe_lampki_dekoracyjne_z_motywem_duchowOswajanie tego, co budzi przerażenie to zresztą ogromna zaleta tego święta. – Impreza w klimacie Halloween dla najmłodszych może się okazać świetną metodą, by dzieci oswoiły się z ciemnością i swoimi lękami, pobudzając przy tym swoją kreatywność. Dodatkowo jest to okazja do spotkania z rówieśnikami, co jest istotne szczególnie jesienią, kiedy ze względu na deszczową pogodę rzadziej wychodzą z domu – mówi ekspert z firmy KiK.

Warto maksymalnie zaangażować pociechy do organizacji takiego przedsięwzięcia. Niech same wybiorą, za kogo lub za co chcą się przebrać. W wielu sklepach asortyment kostiumów dla najmłodszych jest naprawdę szeroki. Samodzielne wykonanie papierowej maski czy peleryny również nie powinno sprawić problemów, zwłaszcza, jeśli w trudniejszych projektach pomogą rodzice. Dzieciom radość powinno sprawić również zrobienie dekoracji oraz zaproszeń ozdobionych motywami halloweenowymi.

Na takiej imprezie nie powinno zabraknąć słodkości. Ciasta, babeczki czy kanapki można udekorować na wiele sposobów, a jeśli zdecydujemy się na ich własnoręczne wykonanie, mamy dodatkowo pewność, że podajemy dzieciom zdrową żywność. Poza tym ta niekonwencjonalna forma spędzania czasu z pewnością na tyle zainteresuje nasze pociechy, że same będą chciały zaangażować się w kulinarne zmagania. Prawdziwą skarbnicą pomysłów okaże się tutaj Internet, co jednak nie stanowi przeszkody, aby popuścić wodzę fantazji – podpowiada specjalista reprezentujący markę KiK.

Wszystko wskazuje na to, że Halloween z roku na rok będzie coraz mocniej wrastało w kalendarze Polaków. Jednak bez względu na nasze indywidualne upodobania czy poglądy warto wykorzystywać każdą nadarzającą się okazję do spędzenia czasu z bliskimi i dobrej zabawy – słowem do psychicznego odpoczynku, co w dzisiejszym, pędzącym świecie bywa szczególnie trudne.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF