Polski rynek kawowy wyceniany jest obecnie na 3,15 mld zł. W ciągu najbliższych kilku  lat wzrosnąć może nawet dwukrotnie. Szanse, jakie stoją przed sektorem kawowym w Polsce, postanowiła wykorzystać CHI Polska S.A. – 5 listopada rozpoczęła działalność nowa marka należąca do spółki: kawiarnie COSTA by coffeeheaven. To zapowiedź dużych zmian, jakie czekają rynek.

Kawa to jeden z najbardziej popularnych napojów na świecie. Szacuje się, że co roku wypijanych jest około 500 miliardów filiżanek kawy. W Europie, średnia roczna konsumpcja „czarnego złota” sięga 6 kilogramów
na osobę. Przeciętny Polak spożywa o połowę mniej kawy, choć pije ją – zwłaszcza poza domem – coraz chętniej. W ciągu ostatnich 10 lat konsumpcja kawy nad Wisłą wzrosła bowiem o 80 %! Dane Euromonitor International są dla polskiego sektora kawowego bardzo obiecujące. Do 2015 roku polski rynek kawowy może być warty nawet 5,3 mld złotych.

Ważnym momentem dla sektora kawowego w Polsce jest bez wątpienia data 5 listopada 2012 roku,
kiedy w całej Polsce otwarte zostały kawiarnie COSTA by coffeeheaven. To nowa marka, będąca połączeniem  dwóch koncepcji kawiarni należących do CHI Polska S.A.: działającej od 12 lat i będącej najpopularniejszą marką kawiarni w Polsce coffeeheaven oraz COSTA COFFEE, marki z 40-letnim doświadczeniem
na światowym rynku kawiarni. Synergię dwóch dotychczas odrębnych marek widać nie tylko w samej nazwie. Nowe kawiarnie łączą w sobie to co najlepsze w COSTA COFFEE i coffeeheaven. W COSTA by coffeeheaven klienci znajdą produkty, które cieszyły się największym powodzeniem wśród Klientów zarówno COSTA COFFEE i coffeeheaven. Cechy, z których słyną obie marki od dawna, czyli wysoki standard obsługi, najwyższa jakość produktów oraz to, co najcenniejsze, czyli wykwalifikowani bariści, pozostaną bez zmian.

 

Proces wprowadzania nowej marki będzie przebiegał stopniowo. Działające w Polsce  pod marką COSTA COFFEE kawiarnie zmieniły się na COSTA by coffeeheaven. Rebranding poprzedzony został remontem i zmianą wystroju wnętrz kawiarni. Analogicznemu procesowi rebrandingu sukcesywnie poddane będą wybrane kawiarnie coffeeheaven w całej Polsce. Pierwsze z nich pod nowym szyldem, ze zmienionym menu oraz wystrojem wnętrz, przywitają gości już w listopadzie. Do końca 2012 roku pod szyldem COSTA by coffeeheaven działać będzie około 30 kawiarni.

 

Przygotowania do wprowadzenia COSTA by coffeeheaven prowadzone były od dawna. W 2010 roku CHI Polska S.A. połączyła się z wywodzącym się z Wielkiej Brytanii konsorcjum COSTA Ltd, które posiada ponad 2500 kawiarniami w 25 krajach i jest częścią grupy hotelarsko-gastronomicznej Whitbread PLC. Dzięki współpracy, CHI Polska S.A. w styczniu 2012 roku otworzyła pierwsza kawiarnię pod marką COSTA COFFEE oraz w kolejnych miesiącach przejęła pozostałe kawiarnie COSTA COFFEE, które do dnia przejęcia funkcjonowały na polskim rynku na zasadzie umowy franczyzowej. Obecnie jesteśmy operatorem ponad
110 kawiarni COSTA by coffeeheaven oraz coffeeheaven, co zapewnia nam niekwestionowany status lidera 
rynku. Co więcej, jesteśmy przekonani, że COSTA by coffeeheaven zapewni nam pozycję najszybciej rozwijającej się marki w Europie Centralnej – mówi Neil Campbell, Dyrektor Zarządzający CHI Polska S.A.

 

Wprowadzenie COSTA by coffeeheaven poprzedzone było wieloetapowymi badaniami konsumenckimi. To właśnie polscy entuzjaści kawy zadecydowali o wizerunku marki i ostatecznej ofercie nowej kawiarni. Wybór kaw i receptur, to była dla nas strategiczna decyzja, w której zdanie Klientów było dla nas kluczowe.
To oni na podstawie „ślepych testów” wybrali świeże mleko i mieszankę Mocha Italia stosowaną w COSTA COFFEE na całym świecie
– ujawnia Dorota Szczerbicka, Dyrektor Marketingu w CHI Polska S.A. – Kryteria jakościowe tej mieszanki spełnia zaledwie 1% kawy ziaren kawy, które COSTA COFFEE kupuje i następnie wypala we własnej Palarni w samym sercu Londynu. Ziarna kawy wykorzystywane w Mocha Italia są wypalane metodą zwaną „slow roasting”, która nadaje im pełny aromat i głębszy smak. Firma zwraca uwagę nie tylko na jakość ziaren, ale także na ich wpływ na środowisko naturalne – dodała Dorota Szczerbicka – Każde ziarno kawy z mieszanki Mocha Italia pochodzi z upraw posiadających certyfikat 100% Rainforest Alliance.

 

Dyrektor Zarządzający COSTA COFFEE Europe Middle East India, Andy Marshall wiąże ambitne plany
z powstaniem COSTA by coffeeheaven. Polska jest dla nas kluczowym rynkiem, ma wielki potencjał. Wiemy, jak tę szansę wykorzystać. Po pierwsze, Klienci zawsze są w centrum naszej uwagi  – staramy się stale podążać za ich potrzebami i odpowiadać na nie . Stawiamy także na zespół najlepszych na świecie ekspertów. Połączenie wiedzy o tworzeniu przez CHI Polska S.A. marki sukcesu, jaką jest coffeeheaven z doświadczeniem COSTA COFFEE, zdobytym zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i na całym świecie, to atuty, które sprawiają, że możemy rozwijać się i nasze marki  – tłumaczy Andy Marshall.

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF