Makaron to jeden z najbardziej uwielbianych produktów kulinarnych na świecie. Przez lata powstało wiele jego rodzajów oraz sposobów przygotowania. Dla wielu osób stał się stałym składnikiem diety.  Mało kto wie jednak, że 25. października już od blisko 20 lat obchodzimy Światowy Dzień Makaronu.

Sugerowany kadr - Krem pomidorowy z cynamonemPolak zjada (średnio) 5 kg makaronu rocznie. To dosyć mało, jeśli zestawimy to z wynikami innych narodowości. Zajmujemy dopiero 19 miejsce. W czołówce rankingu, jak łatwo się domyślić są Włosi, którzy są w stanie zjeść nawet 28 kg makaronu w ciągu roku! Po Włochach plasują się Wenezuelczycy. Jednak oni także są daleko w tyle za liderami – ich wynik to tylko 12 kg.

Włochy w powszechnym mniemaniu uznawane są za światową ojczyznę makaronu. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że potrawa ta wywodzi się aż z Chin. Przypuszcza się, że rozpowszechnienie się makaronu w Europie nastąpiło dzięki mnichom w XV wieku. Z kolei gwałtowny wzrost spożycia tego produktu datowany jest na czasy napoleońskie. Wówczas to słynny francuski przywódca w okresie kryzysu postanowił nakarmić makaronem głodny lud.

 

collageZdecydowanie to Włochy, a nie Francja stały się niekwestionowaną ojczyzną makaronu. To przede wszystkim Włosi zajmują się tworzeniem nowych form i rodzajów makaronu. Według nich prawdziwy makaron bazuje na semolinie, czyli grubej mące bogatej w białko, którą  wytwarza się z pszenicy durum i wody. W ten sam sposób powstają makarony marki MAMMA MIA! Zostały one stworzone z myślą o naszych rodzimych makaroniarzach, którzy chcą jeść podobne przysmaki do tych, jakie jedzą smakosze w ciepłej Italii. Głównym składnikiem makaronów MAMMA MIA jest właśnie pszenica durum.

25 października to już od 1995 roku Światowy Dzień Makaronu. Święto ma na celu promocję przysmaku, jako produktu zdrowego, smacznego oraz istotnego w diecie każdego człowieka. Tego dnia miłośnicy makaronu na całym świecie ucztują i wymieniają się sposobami na przygotowanie ich ulubionego dania.
Znasz śwetny przepis z makaronem, podziel się nim na naszym FB.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF