W poszukiwaniu kulinarnych inspiracji często kierujemy się w stronę Morza Śródziemnego, a kuchnia śródziemnomorska uważana jest za jedną z najzdrowszych na świecie. Nieodłącznie kojarzy się ona z Italią, czy Grecją, ale coraz większym zainteresowaniem cieszą się również kulinarne zwyczaje krajów Maghrebu i Bliskiego Wschodu.

PH_Stand_z_przepisami_Salatki_SwiataKuchnia arabska, zwłaszcza ta pochodząca znad Morza Śródziemnego, nie może istnieć bez dwóch elementów: ciecierzycy i kuskusu. Poza walorami smakowymi warto zwrócić uwagę na ich wartości odżywcze. Ciecierzyca popularnie nazywana cieciorką to roślina strączkowa, która stanowi świetne źródło białka, niezbędnego w codziennej diecie. Ponadto zawiera ona wiele błonnika wspomagającego procesy trawienne, czy duże ilości żelaza i potasu –substancje niezbędne dla naszego systemu krwionośnego. Poza wersją klasyczną, czyli ciecierzycą gotowaną, niezwykle popularna staje się pasta – hummus.  Powstaje ona z utartej, gotowanej cieciorki z dodatkiem sezamu, oliwy oraz przypraw. Taki rodzaj arabskiego dipu to proste, smaczne i zdrowe urozmaicenie diety.

Choć kuskus kojarzy nam się z kaszą to jednak nie do końca nią nie jest. Ta lekkostrawna potrawa pochodząca z północnej Afryki powstaje z mąki pszennej, a więc ma więcej wspólnego z makaronami. Podobnie jak ciecierzyca to cenne źródło białka i błonnika. Kuskus z powodzeniem może być stosowany jako zamiennik ryżu, czy ziemniaków, a do tego świetnie smakuje zarówno w wersji wytrawnej jak i na słodko. Kuskus to też źródło witamin z grupy B, które mają wpływ na utrzymanie dobrej kondycji mózgu, skóry i układu odpornościowego.

Zarówno ciecierzyca jak i kuskus są świetnymi bazami do tworzenia sałatek – lekkich i zdrowych. Tego lata w Pizza Hut można samodzielnie przyrządzić z nich sałatkę marokańską. Wystarczy do kuskusu dodać pomidory, zielone oliwki i ciecierzycę. Całość doprawić rodzynkami, płatkami chili i listkami świeżej mięty. Do końca wakacji w komponowaniu innych sałatek z ciecierzycy, kuskusu, hummusu i kilkudziesięciu innych składników pomogą ambasadorzy Baru Sałatkowego Pizza Hut.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF