Piwo Tenczynek w stylu lager dortmundzki jest już dostępne na małopolskim rynku, rozpoczęła się też już ogólnopolska dystrybucja tej nowości Grupy BRJ.

Tenczynek_DortmunderBrowar w Tenczynku właśnie wprowadza na rynek piwo pod nazwą Tenczynek. Jest to rzadko spotykany lager inspirowany dortmundzkim stylem. Na razie będzie można go kupić w sklepach, do których dociera własna dystrybucja Grupy Browary Regionalne Jakubiak – spółka Piwa Regionów.

Tenczynek to lager o długim terminie przydatności do spożycia. Jest to piwo zbalansowane o jasnej, słomkowej barwie z białą czapą piany. Jego bardzo delikatna podbudowa słodowa jest złamana zdecydowaną goryczką. Napój ma kwiatowo-owocowy aromat z ziołową nutą w tle.

„Nowe piwo z Tenczynka jest stylizowane na dobrze znany w świecie piwoszy gatunek, który wywodzi się z przemysłowego regionu Dortmund w Niemczech. Przyjmuje się, że smak tego lokalnego stylu uwydatniała woda, która w tym rejonie była mocno zmineralizowana. Aby stworzyć w Browarze Tenczynek piwo w stylu lager dortmundzki skorzystaliśmy z naturalnych parametrów wody Jury Krakowsko-Częstochowskiej oraz szlachetnych odmian niemieckich chmieli.”– mówi Maciej Jakubiak, wiceprezes Grupy BRJ i dodaje:„Niestety charakterystyczne dortmundzkie lagery są coraz rzadziej spotykane, zarówno w Niemczech jak i w Polsce. Liczymy, że dzięki naszej propozycji ten wyjątkowy styl nie zaniknie, a lager z Tenczynka znajdzie wiernych wielbicieli”.

Browar w Tenczynku wznowił warzenie piwa po 75 latach przerwy wiosną ubiegłego roku. W swoim portfolio ma już kilka piwnych propozycji: piwa jasne niepasteryzowane – Tenczynek Marcowe i Tenczynek Lagerowe -lagery o krótkim terminie przydatności do spożycia; piwa ciemne – niefiltrowany Tenczynek Milk Stout, piwo górnej fermentacji o wyraźnym aromacie kawy oraz Tenczynek Imperial Stout – piwo czarne, nieprzezroczyste i jak dotąd najbardziej luksusowy produkt tego browaru;
a także niefiltrowany Tenczynek Aborygen – Austrailian India Pale Ale, piwo jasne górnej fermentacji, mocno chmielone. Trwają prace nad kolejnymi propozycjami Browaru Tenczynek. Dziś możemy zdradzić, że najnowszy dortmundzki lager Tenczynek nie jest ostatnią tegoroczną premierą tej marki.

Warto przypomnieć, że tenczyński browar jako pierwszy w Polsce uwarzył piwo porter, zapisując tym samym piękną kartę w historii rodzimego piwowarstwa. Jak podają źródła, król Jan III Sobieski smakował piwa z browaru w Tenczynku, gdzie zatrzymał się  wracając do kraju po odsieczy wiedeńskiej. Jest to szczególnie ważne w bieżącym roku, gdyż jesienią 2016 roku przypada 333 rocznica Victorii Wiedeńskiej.

Obecne piwa z Browaru Tenczynek wzbogacają szerokie portfolio marek z browarów regionalnych Grupy BRJ: Ciechan (Mazowsze), Lwówek (Dolny Śląsk), Bojanowo (Wielkopolska) i Tenczynek (Małopolska).

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF