Brak śniadania

Po wielu godzinach snu nasz organizm potrzebuje sporej dawki energii, żeby funkcjonować w pełni sił przez cały dzień. Śniadanie jest zatem pierwszym i najważniejszym posiłkiem, który powinien zawierać ok. 25% wszystkich kalorii, które dostarczamy organizmowi w trakcie całego dnia. Powinno się je zjeść po ok. 2-3 godzinach po przebudzeniu. Zdrowe śniadanie pobudza także metabolizm i dostarcza naszemu organizmowi składniki odżywcze, dzięki czemu skutecznie eliminowane jest uczucie głodu. Najgorszym „grzechem” zatem jest tak naprawdę niejedzenie śniadania.

Michał OgórekProdukty light

Produkty typu „light” stały się bardzo popularne i szeroko reklamowane. Funkcjonują już jogurty, słodycze a nawet napoje owocowe typu „light”. Produkty te nazywane często dietetycznymi nie są jednak zdrowe. Naturalny cukier zastępuje się w nich słodzikiem. Aspartam, sorbitol, mannitol to substancje pochodzenia roślinnego. Są dużo słodsze niż cukier i choć zaspokajają potrzebę słodkiego smaku, to nie potrafią oszukać mózgu, dla którego słodkość oznacza kalorie. Gdy organizm ich nie otrzymuje pobudzany jest ośrodek głodu, a co za tym idzie zwiększa się nasz apetyt. Dodatkowo produkty „odchudzone”, zawierają więcej chemii i są często pozbawione składników odżywczych.

Śniadanie to nie wyścig

Żyjemy coraz szybciej i bardziej intensywnie. Skraca się też czas poświęcany na  spożywanie przez nas posiłku. Wrzody, niestrawność, czy problemy z wątrobą w dużej mierze wiążą się zarówno z nieodpowiednią dietą, jak też szybkim jedzeniem. Według naukowców każdy posiłek powinniśmy jeść około 20 minut, bo tyle czasu potrzebuje żołądek, aby przekazać do mózgu informację o sytości. W trakcie szybkiego jedzenia tracimy zatem kontrolę nad poczuciem sytości i po prostu jemy więcej. Dlatego w Qubus Hotel kierujemy się zasadą slow food także podczas śniadań serwując wysokiej jakości produkty własnego wypieku, zdrowe polskie miody, czy sery z ekologicznego gospodarstwa.

Płatki śniadaniowe 

Organizacje konsumenckie informują, że spora ilość płatków śniadaniowych produkowanych przez znane firmy zawiera bardzo dużo cukru i jest uboga w cenny dla naszego organizmu błonnik. Dane są niepokojące, bo średnia zawartość cukru w płatkach śniadaniowych, które sprzedawane są na polskim rynku wynosi aż 28%. Na co zatem należy zwracać uwagę wybierając płatki śniadaniowe? Przede wszystkim na ich naturalność, zawartość cukru i na jak najmniejszą listę składników. W Qubus Hotel mamy np. płatki kukurydziane, owsiane, a nawet specjalne muesli szwajcarskie skomponowane według naszej autorskiej receptury.

Jogurty owocowe

Choć zawierają białko, to złożone są też w dużej mierze z cukrów i „innych dodatków”, a owoców w nich mało. Warto zatem samemu przygotować sobie taki posiłek łącząc zdrowszy, naturalny jogurt ze świeżymi owocami, których na bufecie śniadaniowym w Qubus Hotel nie brakuje.

Fałszywe ciemne pieczywo

Ciemne, wieloziarniste lub razowe chleby są zdrowszą alternatywą białego pieczywa pod warunkiem, że ich barwa nie wynika z dodatku karmelu, a z rodzaju mąki z jakiej są upieczone. Dobrej jakości chleb jest ciężki, wilgotny i składa się z naturalnego zakwasu, mąki, wody i odrobiny soli. W naszej sieci na bufecie śniadaniowy wśród 100 produktów proponujemy też chleby ze sprawdzonych lokalnych piekarni oraz serwujemy pieczywo własnego wypieku ze słonecznikiem, pestkami dyni czy żurawiną.

Twarogowa bomba kaloryczna

Białe sery to dobry wybór na śniadanie. Jeśli jednak dbamy o linię powinniśmy wybrać sery chude lub półtłuste. Pełnotłusta wersja białego sera zawiera bowiem aż 18 krotnie większą porcję cholesterolu. W Qubus Hotel oprócz półtłustego twarogu, serwujemy również lekkie twarożki połączone z jogurtem naturalnym, ogórkiem, rzodkiewką czy szczypiorkiem, które są chętnie wybierane przez naszych Gości hotelowych.

Kawa na pusty żołądek

Miłośnicy kawy często popełniają ten błąd i zaczynają dzień od kawy. O wiele zdrowiej jest jednak napić się tego napoju po śniadaniu, wtedy jego właściwości pobudzające metabolizm dobrze wpłyną na trawienie. Natomiast kawa wypita na czczo stymuluje wydzielanie soku żołądkowego, co może powodować nadkwasotę i podrażnić przewód pokarmowy powodując wzdęcia i niestrawność. Dlatego naszym Gościom umożliwiamy podczas śniadania wzięcie aromatycznej, świeżo mielonej kawy na wynos.

Michał Ogórek

Główny Specjalista ds. Gastronomii

Qubus Hotel Management

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF