Od dzisiaj wszystkie ryby i owoce morza sprzedawane oraz serwowane w sklepach IKEA objęte będą certyfikatami MSC i ASC, które potwierdzają pochodzenie produktów ze zrównoważonych źródeł. W Polsce dostępne będą między innymi łosoś, śledź i krewetki. Oferta IKEA Food obejmuje w sumie ponad 23 gatunki, które będą dostępne w sklepach IKEA na 47 rynkach na świecie. Tym samym firma jest obecnie największym na świecie dostawcą żywności oferującym tak szeroką gamę certyfikowanych ryb i owoców morza.

Decyzja IKEA o przejściu na tego rodzaju produkty, które pochodzą wyłącznie z certyfikowanych źródeł, to kolejny krok w realizacji globalnej strategii zrównoważonego rozwoju firmy – „People & Planet Positive”.

IKEA_MSC_01Jestem dumna, że nasi klienci będą mogli spróbować smacznych ryb i owoców morza, które zostały pozyskane w odpowiedzialny sposób – z poszanowaniem środowiska i zapewnieniem godnych warunków pracy. Podjęta decyzja jest kolejnym, po wprowadzeniu wegańskich klopsików, działaniem IKEA w ramach nowego kierunku rozwoju IKEA Food, by oferować smaczną, zdrową, ale również bardziej zrównoważoną żywność – powiedziała Agata Czachórska, P.O. kierownika ds. zrównoważonego rozwoju w IKEA Retail.
Standardy MSC i ASC są uznawane na całym świecie jako najbardziej wiarygodne. Dzięki nim konsumenci mają pewność, że kupowane ryby i owoce morza pochodzą ze zrównoważonych źródeł, które chronią środowisko naturalne. Każda organizacja, która chce posługiwać się logo MSC lub ASC, musi przejść proces certyfikacji łańcucha dostaw przeprowadzony przez niezależną jednostkę certyfikującą.

Niebieski certyfikat MSC oznacza, że ryby lub owoce morza zostały złowione w sposób przyjazny dla środowiska. Certyfikowane połowy w mniejszym stopniu wpływają na ekosystem i zapewniają więcej ryb dla nas i dla przyszłych pokoleń – stwierdziła Anna Dębicka, Manager MSC Polska. Certyfikat otrzymują tylko Ci rybacy, którzy spełniają rygorystyczne standardy MSC dotyczące sposobu dokonywania przez nich połowów. W Polsce taki certyfikat posiada rybołówstwo dorszowe, eksploatujące bałtyckie stado wschodnie. Odpowiednie standardy muszą spełnić również producenci. Już ponad 70 firm w Polsce posiada Certyfikat MSC w łańcuchu dostaw. Niezwykle cieszy nas fakt, że IKEA dołączyła do międzynarodowej społeczności, która z dumą wspiera zrównoważone rybołówstwo – dodała Anna Dębicka.

Z kolei certyfikat ASC, nazywany także certyfikatem zrównoważonej hodowli, świadczy o społecznej odpowiedzialności podmiotów posiadających go i jest komplementarnym uzupełnieniem standardów MSC. Produkty opatrzone logiem ASC pochodzą od producentów, którzy ograniczają swój wpływ na środowisko do minimum i postępują zgodnie z zasadami odpowiedzialnej akwakultury.

Obecnie ponad 2 800 organizacji w ponad 75 krajach posiada certyfikat MSC/ASC. Organizacje te są odpowiedzialne za dostarczanie na rynek ponad 28 000 produktów oznaczonych niebieskim certyfikatem MSC oraz ponad 1 700 oznaczonych zielonym certyfikatem ASC w ponad 100 krajach całego świata.

Poza sklepami w Polsce, IKEA wprowadzi certyfikowane ryby i owoce morza także na ośmiu nowych rynkach, w których nie były one dostępne do tej pory, takich jak Turcja, Tajlandia czy Bliski Wschód.
________________________________________
Nazwa marki IKEA to akronim – skrót utworzony z pierwszych liter imienia, nazwiska oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodzi założyciel firmy (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd).

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF