Co roku w Polsce u około 900 noworodków wykrywany jest Płodowy Zespół Alkoholowy – FAS. Jego negatywne skutki obniżają jakość życia i odczuwane są przez chorych każdego dnia. A można go całkowicie uniknąć. Światowy ekspert ds. FAS, dr Edward P. Riley oraz polskie browary przy okazji Światowego Dnia FAS przekonują, że skuteczną metodą zapobiegania FAS jest całkowita rezygnacja z alkoholu w ciąży i podczas karmienia piersią. Proste? Banalne!

ABC Alkoholu_Dzień FASWśród ciężarnych nie gasną pytania o dozwoloną ilość alkoholu w ciąży. Światowy ekspert ds. FAS Dr Edward P. Riley nie pozostawia złudzeń – spożycie alkoholu w ciąży jest niebezpieczne na każdym etapie rozwoju dziecka i dlatego jest kategorycznie zabronione. Dlaczego? Bo mózg rozwija się przez cały okres ciąży. Na niektórych etapach, w ciągu jednej sekundy powstaje aż ćwierć miliona komórek. Alkohol zakłóca powstawanie komórek nerwowych i rozwój narządów dziecka. Efekt? Powstawanie anomalii genetycznych i wad wrodzonych znanych jako Płodowy Zespół Alkoholowy FAS. Problemy te towarzyszą choremu przez całe życie, znacznie obniżając jego jakość. Więcej informacji można znaleźć w wywiadzie z dr. Rileyem:

http://www.abcalkoholu.pl/strefa_eksperta:wywiad

Szklanka wody zamiast, czyli jak zapobiegać?

Najskuteczniejszą metodą zapobiegania FAS jest unikanie alkoholu. Od lat zachęcają do tego polskie browary, zrzeszone w Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego „Browary Polskie”. W ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej stworzyły one koalicję partnerów (fundacji, środowisk medycznych i terapeutycznych) oraz wprowadziły one dobrowolny znak „W ciąży nie piję alkoholu” na opakowaniach swoich produktów, w reklamach oraz na materiałach promocyjnych. Z inicjatywy browarów Kompanii Piwowarskiej wiedza o FAS jest propagowana za pośrednictwem gabinetów ginekologicznych i szkół rodzenia na terenie całego kraju.

„Lampka wina nie zaszkodzi w ciąży” to jeden z najgroźniejszych, pokutujących mitów. Uważamy, że w Polsce edukacja na temat FAS jest bardzo potrzebna. – mówi Paweł Kwiatkowski, rzecznik prasowy Kompanii Piwowarskiej, która jako pierwsza zastosowała dobrowolnych znak „W ciąży nie piję alkoholu”. – Chcąc dotrzeć do jak największej liczby kobiet w ciąży z tym ważnym przesłaniem, wspólnie z naszym partnerem Present-Service, właścicielem portalu MamaClub.pl, uruchamiamy 9 września konkurs w portalu Facebook. Konkurs „Będę mamą – nie piję”  dedykowany jest przyszłym mamom, które w kreatywny sposób wyrażą swoją odpowiedzialną postawę.

Światło w tunelu

Podejmowane inicjatywy przynoszą wymierne efekty. Grupa browarów SABMiller systematycznie monitoruje znajomość oznaczenia „W ciąży nie piję alkoholu” w tych krajach europejskich, gdzie prowadzi działalność biznesową. Jak pokazują najnowsze dane, trzykrotnie wzrosła znajomość spontaniczna znaku w Polsce z 5,4% (2012) do 17% (2015). Wspomagana znajomość znaku wyniosła zaś 77% (w Wielkiej Brytanii wyniosła 43%), co potwierdza konieczności dalszego, długofalowego prowadzenia działań nie tylko przez samą branżę, ale i różnorodnych partnerów.

FAS czyli co?

Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS) to szereg anomalii genetycznych i wad wrodzonych, widocznych u dzieci, których matki są uzależnione od alkoholu lub go nadużywają. Te anomalie to między innymi zahamowanie wzrostu w okresie płodowym i noworodkowym, zniekształcenia twarzy oraz nieprawidłowy rozwój ośrodkowego układu nerwowego. U pacjentów występuje też wiele problemów behawioralnych i fizycznych, nawet jeżeli nie wskazano wszystkich objawów pozwalających na stwierdzenie u nich alkoholowego zespołu płodowego (FAS). Są to problemy z koncentracją, zaburzenia motoryczne, problemy kognitywne, które mogą być odczuwalne przez całe życie.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF