Świeży chleb to gwarancja wyśmienitych kanapek i doskonałe dopełnienie wielu posiłków. Warto zatem wiedzieć jakie pieczywo kupować, i jak je przechowywać, by móc zawsze cieszyć się jego doskonałym smakiem.

 

Misja: Chlebak doskonały

W przypadku zużywania pieczywa na bieżąco, można je przechowywać w opakowaniu, w którym zostało zakupione. Chleb nie powinien jednak pozostawiać w woreczku foliowym dłużej niż 1, 2 dni. Tak zapakowane pieczywo ma bowiem za mało dostępu do powietrza i jego parowanie powoduje pleśnienie, które początkowo może być niewidoczne lub mylone z pyłem mącznym. Dlatego najbezpieczniej jest przechowywać pieczywo w chlebaku, najlepiej owinięte w płócienną ściereczkę. Ze względu na naturalne właściwości przepuszczania powietrza, najlepiej sprawdzają się tradycyjne pojemniki z drewnianym dnem. Dla przedłużenia świeżości pieczywa, warto również raz w tygodniu przecierać wnętrze chlebaka wilgotną ściereczką nasączoną octem. Innym sprawdzonym sposobem jest też włożenie do pojemnika z chlebem połówki jabłka. W ten sposób pieczywo „pobierając” wodę z owocu, zachowuje dłużej początkową świeżość i miękkość. Należy jednak pamiętać, by nie pozostawiać rozkrojonego jabłka na dłużej niż 2 dni.

Świeżość niejeden ma termin

Termin przydatności pieczywa różni się w zależności od rodzaju chleba i sposobu jego pakowania. – To naturalne, że ciemne pieczywo, szczególnie typu Pumpernikiel, znacznie dłużej zachowuje świeżość niż chleb wypiekany z mąki pszennej. Dużą rolę w utrzymaniu naturalnej świeżości odgrywa również hermetyczne opakowanie i proces pasteryzacji, czyli utrwalania termicznego. W przypadku naszego pieczywa oznacza to po prostu podgrzewanie szczelnie zapakowanego chleba, dzięki czemu na dłużej pozostaje on świeży i aromatyczny. – tłumaczy Marta Wasilewska z firmy Dan Cake – Należy też pamiętać, że prawdziwy chleb zachowuje świeżość bez udziału substancji konserwujących, bo tę rolę w naturalny sposób pełni zakwas chlebowy.

Zapasy z zamrażarki

Jeśli zamierzamy przechować pieczywo przez dłuższy czas, dobrym pomysłem będzie jego zamrożenie. Najwygodniej jest zamrażać już pokrojony bochenek. Należy jeszcze pamiętać, aby pieczywo przed mrożeniem zostało wystudzone i szczelnie zapakowane w foliową lub papierową torebkę. W temperaturze -18˚C chleb może leżeć nawet do 3 miesięcy i zachować pełnię swojego smaku i aromatu.

Chleb skrojony na miarę

Niezależnie od statusu materialnego nadal wielu Polaków dba o to, by nie marnować niepotrzebnie chleba. – Wiemy, że klienci często pytają o pieczywo o mniejszej gramaturze, bo nie chcą wyrzucać czerstwego lub zepsutego chleba. Z tego względu w sklepach coraz częściej można kupić chleby o wadze 250 g. Coraz częściej pojawiają się również pytania dotyczące ich receptury i świeżości – mówi Marta Wasilewska – Przykładowo, chcąc sprostać tym oczekiwaniom, Dan Cake wypuścił na polski rynek pieczywo typu Haverland. Jest to ciemny chleb pełnoziarnisty, wypiekany na bazie naturalnej receptury z Westfalii. To właśnie tam w XVI wieku wymyślono przepis na Pumpernikiel, czyli ciemny chleb, który w naturalny sposób najdłużej zachowuje świeżość.

Nic dziwnego, że ze względu na stosunkowo długim terminie przydatności do spożycia, już od stuleci, Pumpernikiel był pieczywem najchętniej zabieranym w podróż. Dziś też najprostszym rozwiązaniem, by zawsze mieć pod ręką świeże pieczywo, jest wybór chleba pełnoziarnistego, np. typu Pumpernikiel, który naturalnie i bez specjalnych zabiegów zachowuje świeżość.

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF