Zmagasz się z bólami brzucha i innymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego? Zamiast sięgać po tabletki zmień swoją dietę i nawyki żywieniowe!

Coraz więcej osób skarży się na dolegliwości związane z układem pokarmowych. Męczą nas wzdęcia, uporczywe bóle brzucha, gazy, zaparcia. Szukając rozwiązań, nie sięgaj jednak po kolejne tabletki. Znacznie lepiej skupić się na diecie i nawykach żywieniowych, bo przecież praca układu pokarmowego jest bezpośrednio związana z jedzeniem, które wybieramy i stylem życia, który prowadzimy. Już niewielkie zmiany w sposobie żywienia mogą poprawić codzienne funkcjonowanie. Wykorzystaj wskazówki dietetyczki i ekspertki żywieniowej Philips, Agaty Ziemnickiej- Łaski, które mogą wspomóc pracę układu pokarmowego, wpływając na Twoje zdrowie i ogólne samopoczucie.

hd9240small-tifJednym z ważnych dla dobrostanu brzucha składników jest błonnik pokarmowy.  – To nie tylko wypełniacz, który może dawać dłuższe uczucie sytości po posiłku, ale też wspaniała szczoteczka, która pomaga oczyszczać jelita z niestrawionych pokarmów – mówi Agata Ziemnicka – Łaska. Dieta bogata w pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa i owoce, rośliny strączkowe i orzechy wspomaga pracę jelit, ogranicza niekorzystne objawy (jak zaparcia czy wzdęcia) oraz pomaga utrzymać szczupłą sylwetkę. – Ważne jednak, by częściej sięgać po łagodniejszy typ błonnika, zwany rozpuszczalnym. Znajdziemy go w otrębach pszennych, płatkach owsianych, ziarnach, orzechach i strączkach. Błonnik dobrze jest również spożywać w formie rozdrobnionej – dodaje dietetyczka. Dlatego tak wspaniale w diecie dbającej o układ pokarmowy sprawdzają się wszelkiego rodzaju zupy kremy, koktajle i pasty, które przygotujesz w blenderze oraz gęste soki przyrządzone w wyciskarce wolnoobrotowej. Wyciskarka Philips HR1897 z innowacyjną technologią MicroMasticating otwiera komórki owoców i warzyw, dzięki czemu pozwala wycisnąć do 90% zawartości owoców i przygotować gęsty, bogaty w błonnik sok. Urządzenie poradzi sobie zarówno z twardymi, jak i miękkimi składnikami – do soków można dodać też zioła, zieleninę i orzechy.

Warto jednak pamiętać, że owoce, choć niezwykle zdrowe, nie zawsze są najlepszym pomysłem dla osób zmagających się z dolegliwościami układu pokarmowego. – Są oczywiście pełne witamin, składników mineralnych i antyoksydantów, jednak, ze względu na dużą zawartość cukrów prostych, lepiej dwa razy zastanowić się zanim dołożysz je do posiłku – przestrzega Agata Ziemnicka- Łaska. Najkorzystniej jest spożywać owoce oddzielnie, pomiędzy posiłkami. Zjedzone po obfitym obiedzie mogą fermentować w żołądku i powodować wzdęcia, gazy i bóle brzucha.

Poza owocami w diecie dbającej o układ pokarmowy powinieneś też uważać na tłuszcze. Ich nadmiar sprawia, że jedzenie jest ciężkostrawne i długo zalega w żołądku. Ważne jest za to, by spożywać produkty, które są bogate są w naturalne tłuszcze (orzechy, nasiona, siemię lniane, awokado). Z kolei do przygotowania potraw wybieraj te tłuszcze, które będą łagodne dla brzucha, jak oliwa z oliwek, masło klarowane czy olej kokosowy oraz spróbuj ograniczać smażenie lub zdecyduj się na nowoczesne urządzenia do beztłuszczowego przygotowywania potraw, jak np. Philips Airfryer. Dzięki wielofunkcyjnemu urządzeniu Airfryer możesz smażyć na niewielkiej ilości tłuszczu lub całkowicie z niego zrezygnować, a Twoje potrawy będą zawierać do 80 % mniej tłuszczu[1]. Możesz w ten sposób przygotować nawet frytki![2] Zastosowana w urządzeniu innowacyjna technologia RapidAir zapewnia wyśmienite efekty smakowe, przez co jedzenie jest chrupiące na zewnątrz i jednocześnie miękkie w środku.

Kuchnia lekkostrawna nie będzie mdła w smaku także dzięki przyprawom. Przecież wiele ziół i przypraw ma dobroczynny wpływ na pracę naszego układu pokarmowego. – Prym wiedzie tutaj imbir, który pobudza wydzielanie śliny i soku żołądkowego, co usprawnia proces trawienia. Wspaniałymi dodatkami do potraw będą również: cynamon, kardamon, gałka muszkatołowa, kminek, koper, koper włoski, kolendra, natka pietruszki, rozmaryn, kumin, mięta pieprzowa czy bazylia – mówi Agata Ziemnicka- Łaska.

Kolejnym ważnym elementem w diecie na wrażliwy układ pokarmowy są probiotyki. – Te dobroczynne bakterie, żyją w jelitach i wspomagają ich pracę, mając wpływ na odporność, stopień wchłaniania się składników odżywczych, a nawet na efekty odchudzania – opowiada Agata Ziemnicka-Łaska. Niestety uboga dieta, stres, antybiotyki i leki przeciwbólowe sieją spustoszenie wśród tych pozytywnych mikroorganizmów. Dlatego, by stale odnawiać ich hodowle warto do swojej diety włączyć jogurty naturalne, kefiry oraz kiszone produkty roślinne (np. kiszoną kapustę czy ogórki).

Poza tym, niezwykle ważne jest to, co pijemy. O układ pokarmowy najlepiej zadbają delikatne herbaty i napary oraz zwykła woda. – Każdy dzień warto zacząć od szklaneczki ciepłej wody z cytryną, a następnie sięgać po nią regularnie w ciągu dnia – daje prostą radę dietetyczka Agata Ziemnicka – Łaska. Woda pomaga w trawieniu tłuszczy oraz błonnika i sprawia, że z łatwością przechodzą one przez układ pokarmowy. Herbaty (szczególnie ziołowe) mogą wspierać procesy trawienne lub łagodzić nieprzyjemne objawy. Możesz sięgać m.in. po miętę, melisę, napary z imbiru, kopru włoskiego, mniszka lekarskiego czy cynamonu.

Poza dietą, istotne jest również to, jak wyglądają posiłki i jaki styl życia prowadzimy. Należy regularnie spożywać niezbyt duże posiłki w ciągu dnia. – Lepiej od stołu wstawać z lekkim niedosytem, ponieważ sygnał o najedzeniu dociera do naszego mózgu z opóźnieniem. Starajmy się również dokładnie przeżuwać pokarmy. Starannie gryząc jedzenie rozdrabniamy je i pozwalamy by enzymy znajdujące się w ślinie rozpoczęły proces trawienia, zanim jeszcze jedzenie trafi do żołądka – radzi dietetyczka Agata Ziemnicka – Łaska.

Wprowadzenie kilku zmian w diecie może znacząco ulżyć żołądkowi i usprawnić pracę układu pokarmowego. Jeżeli dołożysz do tego więcej aktywności fizycznej i mniej stresu, z pewnością już niedługo będziesz mógł zapomnieć o przykrych dolegliwościach.

Rekomendowane ceny wymienionych produktów Philips:

Wyciskarka wolnoobrotowa HR1897/30 – 1 479 pln

Airfryer HD9240/30 – 1 199 pln

Airfryer HD9240/90 – 1 199 pln

[1] Frytki smażone w urządzeniu Airfryer w porównaniu do frytek smażonych w tradycyjnej frytkownicy HD6161.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF