Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że zagrożenie dla zdrowia stwarza także… nasze mieszkanie. Chemiczny skład produktów czystościowych, wilgoć, a przede wszystkim kurz, który jest bolączką każdego domu. Nieodpowiednie lub niesystematyczne sprzątanie może doprowadzić nawet do rozwoju wielu nieodwracalnych chorób.

JN_talerzyki PULPA 21cm_03_30042013_crvSkąd się bierze?

Nie jest zaskakujące, że kurz jest szkodliwy dla naszego zdrowia – ważne jednak, aby zdawać sobie sprawę z tego, że niekiedy to zagrożenie może stać się naprawdę poważne. Kurz gromadzi się we wszystkich zakątkach mieszkania – produkujemy go sami, ale także przynosimy z zewnątrz na butach czy ubraniach. Tworzą go m.in. włosy, naskórek, sierść zwierząt, pleśń, włókna ubrań i mebli, piasek, pyłki czy jaja owadów. Wraz z nim powstają miliony bakterii, grzybów i, żywiących się martwymi komórkami naskórka, roztoczy. To właśnie one, a właściwie ich odchody, powodują uciążliwą alergię.

Powstawanie i zaleganie kurzu zwiększa się znacznie w okresie zimowym, kiedy włączone są kaloryfery, a co z tym idzie, zmniejsza się wilgotność powietrza. Dlatego tak ważne jest, abyśmy systematycznie nawilżali powietrze – np. zostawiając na noc wodę w misce, czy w specjalnym nawilżaczu.

Jak mu zapobiegać?

Pozbądźmy się z domu wszelkich zbędnych przedmiotów, na których kurz lubi się gromadzić – porcelanowych figurek, maskotek, bibelotów. W domu, w którym mieszkają alergicy, warto również pomyśleć o panelach na podłodze, które zastąpią kurzolubne dywany. Zasłony czy firanki w oknach to również korzystne rozwiązanie – stanowią pierwszą „blokadę” przed kurzem, który dzięki nim nie dociera od razu do reszty domu.

W walce z kurzem niezbędne jest również systematyczne wietrzenie mieszkania – róbmy to codziennie, niezależnie od pogody, przez ok. 10 minut. To najprostszy sposób, aby uzyskać w domu zdrowe i czyste powietrze.

Jak się go pozbyć?

Im częściej sprzątamy nasze mieszkanie, tym korzystniej dla nas i naszego zdrowia. Tyle tylko, że codzienne, bardzo dokładne porządki w domu mogą być uciążliwe, a stosowane środki chemiczne i techniki sprzątania nie zawsze skuteczne. Dlatego warto pamiętać o kilku trikach, które pomogą utrzymywać przestrzeń wokół siebie w optymalnym stanie.

Podczas porządków cząstki kurzu mogą być łatwo wzbijane w powietrze, na co musimy szczególnie uważać. Zawsze zaczynajmy sprzątanie od najwyższych punktów – wysokich półek czy przestrzeni pod sufitem – w ten sposób uchronimy się przed mozolnym powtarzaniem sprzątania w tym samym miejscu. – radzi Bartłomiej Szakiewicz, Brand Manager marki Jan Niezbędny. – Bardzo ważne są również produkty, których używamy do sprzątania. Najlepiej wybrać ścierki z mikrofibry o innowacyjnej strukturze ultracienkich włókien, które usuwają brud, tłuszcz i kurz znacznie efektywniej niż tradycyjne ścierki – podpowiada ekspert.

W ofercie rynkowej znajdziemy różne rodzaje ścierek z mikrofibry – od tradycyjnych, po dedykowane konkretnym miejscom, np. sprzętom RTV, na których kurz szczególnie lubi osiadać. Jeśli zaś chodzi o płyny i detergenty – najlepiej używać takich o właściwościach elektrostatycznych.

Domowe porządki związane ze ścieraniem kurzu najlepiej wykonywać przy otwartym oknie – dopływ świeżego powietrza jest bardzo potrzebny, kiedy kurz unosi się po całym mieszkaniu. Ważne również, aby wcześniej odkurzyć podłogi – jeśli zrobimy to w odwrotnej kolejności, podczas odkurzania pyły z podłogi uniosą się i z powrotem trafią na półki i szafki.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF